SON DEM *)(* (TRİYOLE )

Ekleyen : Necibe Çetinkaya , 14 Mart 2019 Perşembe aaa Beğen 9
SON DEM *)(* (TRİYOLE)
. . -- -- / . . -- -- / . . -- -- / . . --
 
Geçiyor son demi ömrün yağıyor şimdi hüzün
Nice sensiz nice sessiz nice mahsun şu gönül
 
Perilerden daha mehveş güle benzerdi yüzün
Soramam nerde bıraktın o bahâr renkli gözün
Hani nazlar hani hazlar şivekâr oldu güzün
Geçiyor son demi ömrün yağıyor şimdi hüzün
 
Yine bülbülde figân var sararıp solmada gül
Yakıyor leyl-i firâk âh ne ataş var ne de kül
Gehi aşkâr gehi meknûn sararım günlere tül
Nice sensiz nice sessiz nice mahsun şu gönül
 
NECİBE TAŞKIN ÇETİNKAYA
 
feilâtün / feilâtün / feilâtün / feilün
8 + 7 duraklı ÖZLEŞİM


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Mehmet Aluç
14 Mart 2019 Perşembe 12:01:57
Emeğinize sağlık kardeşim,selamlarımla.

Necibe Çetinkaya
14 Mart 2019 Perşembe 13:27:13
Teşekkür ederim Mehmet Bey. Saygılarımla

Seferi (Nurcan Bedir Ören)
14 Mart 2019 Perşembe 12:17:54
Triyole, on mısralı bir nazım şeklidir. Önce iki mısralı kısım, sonra dörder mısralı iki kısım gelir. Birinci kısmın ilk mısrası birinci dörtlüğün sonunda, yine birinci kısmın ikinci mısrası ikinci dörtlüğün sonunda tekrarlanır. ... Son dizesi duygu yönünden şiirin en güçlü dizesidir. Bu tarif, her edebiyat kitabında bulunabilir ama şiiriniz de güzel bir örnek olmuş. Batı edebiyatından beğenip aldığımız bu nazım şeklinde tekrar eden mısraların her bölümde konuyla ilgili olması beklenir. Siz konu bütünlüğünden çıkmayıp bir de tekrar etmesi gereken mısraları en ahenkli olarak yazmışsınız, şiiriniz bestesi içinde güzel bir şarkı olmuş. Gönlünüze sağlık.

Necibe Çetinkaya
14 Mart 2019 Perşembe 13:29:17
Teşekkür ederim sevgili kardeşim. Ayrıca açıklayıcı bilgileriniz için de çok sağ olun. Selam ve sevgiler. 💖 🌹

Hakan SUNA
14 Mart 2019 Perşembe 17:00:54
Doğu ile Batının sentezi güzel bir şiir olmuş. Yüreğinize sağlık Saygıdeğer Hocam.

Necibe Çetinkaya
15 Mart 2019 Cuma 11:01:37
Teşekkür ederim Hakan Bey. Beğenen yüreğiniz var olsun. Selam ve saygılar.

Şahamettin Kuzucular
14 Mart 2019 Perşembe 18:01:00
Bu şiir bir anlamda 1860 tan itibaren Aruz ölçüsü ile dünya edebiyatının en muazzam şiir birikimi olan Divan şiirimizden bizleri kopartan aşağılık komplekslerimizi artık aşmaya başladığımızın ifadesidir. Aruz Özleşim ve heceyi batılı şiir ile yoğuran bu çalışma Servet-i Funun dan beri devam eden yükselme olarak gösterilen irtifa kaybımıza da akıl vermiş oluyor. Bu şiir marifet saydığımız batılıya benzemek anlayışına şu öneriyi getirir. "Batılıya benzemek marifet değildi, bakın işte bu şekilde batılı bize benzesin". Özleşim ekolünün gelenekten faydalanıp, çağın üzerine çıkma hayali işte bu eylemleri ve bu sonuçları doğuruyor. Biz kendi sahamızda bunları yapıyoruz. Mühendis, tıp, bilişim vb cilerimize duyurulur. Takdir ve tebriklerle Necibe Hanım.

Necibe Çetinkaya
15 Mart 2019 Cuma 09:26:56
Yıllardır batıya benzemeye çalıştık. Lâkin ne batılı olabildik ne de kendimiz. Batıya özendikçe özümüzü yitirdik. Artık özümüze dönme zamanı geldi de geçiyor. Dediğiniz gibi teknolojide batıyı örnek alalım ama kültürümüzebatının dokunmasına izin vermeyelim. Aruz, özleşim o kadar ahenkle ki okurken mûsikiyi iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Bu ritme bu ahenge adeta aşık oluyor insan. Değerli ve güzel yorumunuz için çok teşekkür ediyorum Şehamettin Bey Kardeşim. Özleişm ölçüsüyle "serbest müstezad "yazmıştım. Serbest şiirlerim yok denecek kadar az. Bu şiirim serbest özleşim olmuş mu acaba? Merak ettim yorumunuzu bekledim ama sanırım görmediniz.Tekrar teşekkür eder selam ve saygılar sunarım.

Faruk Nafiz Kılıçalan (Beşiroğlu)
14 Mart 2019 Perşembe 23:47:26
Helal olsun, demekten ve kıskanmaktan ve başka bir şey yapamamanın aczi ne fenâymış meğer.. Belki bir gün aksi sada ederiz bre Üstadem.. Kaleminiz dair olsun efendim.. Selamlar.

Necibe Çetinkaya
15 Mart 2019 Cuma 09:31:06
Şiirleriniz kuskanmayamahal vermeyecek kadar güzel Faruk Nafiz Bey. Yine de şiirlerimi beğeniyor olmanız beni mutlu ediyor. Yorumunuz için çok teşekkür ediyorum. Selam ve saygılar.

Faruk Nafiz Kılıçalan (Beşiroğlu)
15 Mart 2019 Cuma 18:18:00
Eyvallah..

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...