HASIR ÖRGÜCÜLÜĞÜ VE KAMIŞ İŞLEMECİLİĞİ


21.8.2016
 


GELENEKSEL HASIR ÖRGÜCÜLÜĞÜ VE KAMIŞ İŞLEMECİLİĞİNDEN ENDÜSTİRİYE

Hasır, kurumuş bitki saplarından, saz gövdelerinden veya rafyadan örülmüş, genellikle taban döşemesi, bazen duvar ve tavan kaplaması olarak kullanılan bir cins ot kilim.

Hasır, kolaylıkla toplanarak dürülebilir. Kullanıldığı yere, yapıldığı malzemeye göre değişik türleri vardır. Kaba hasır kalın sazlardan örülür, altlık sergisi olarak oda tabanlarında, kır yemeklerinde, kır kahvelerinde, gezi yerlerinde kullanılır. Kefen ve tabut yerine Anadolu'nun bir çık yerinde kullanıldığı da olur. Sebze, meyve taşımak için kullanılan zembil, damacana ve büyük şişelerin çevresine örülen koruyucu kaplar da genellikle hasırdandır. Eskiden halıların altına, yere serilir, duvara asılır, camilerde yaygı olarak kullanılırdı. İnce hasırla, şapka, çanta, sofra örtüsü, eteklik gibi çeşitli eşyalar yapılır. Bugün daha çok bitki lifleri yerine sunî elyaf kullanılarak hasır örülmektedir. Koltuk, iskemle ve taburelerin oturacak yerlerini hasır örgüden yapmak 17. yüzyılda başlamış, temiz ve zarif görünüşü dolayısıyla gitgide değer kazanmıştır.    https://tr.wikipedia.org/wiki/Hasır

Gelnekesel el sanatlarımızdan birisi olan  hasırcılık gelişen teknolojik şartlara artık  uyum sağlamıştır. Hasır örğücülüğü günümüzde endüstriyel biriş kolu haline gelmiş, hasır örme atölyeleri, kamış biçme, kesme, istifleme, paketleme, işleme ve üretme faaliyetlerini endüstriyel hale getiren firmalar oluşmuştur.  Sazları  üretilecek ürüne göre işleyerek hasırdan ürün imal edecek olanlara servis yapan bu atölyeler aynı zamanda Turistik tesisler, yazlıklar, yazlık siteler veya hasırdan imal edilmiş çok çeşitli dekoratif ürünler imal eden küçük işletmelere hammadde sağlamaktadır.  Sazlıklardan elle, veya makinelerle toplanan  kamışlar, sazlar ve bu iş için kullanılacak diğer otlar , yapraklar vb işlenmekte kurutulmakta, üretilecek hasır modelleri için uygun olarak paketlenmekte ve satışa sunulmaktadır.

Örgü Kamış Hasırların veya kamış ile hasırdan yapılmış mamullerin pazarlama sorunu olmamakta ve olmayacaktır.  Hasır ve kamış mamuller doğal, dayanıklı dekoratif ve ses izolasyonu sağlayan özelliklere sahip olması nedeniyle oteller yazlıklar, restaurantlar, şark köşelerinde vb tercih edilmekte, dekore amaçlı kullanılmaktadır. Tüm  bunların yanı sıra ekonomik, dekoratif ve doğal olması  diğer tercih sebebidir. Endüstriyel bir alana kayan hasır işletmeciliği ile el zenaatı olarak işlenen küçük hasır mamuller üreten iş kolları arasında doğal bir irtibat kurulabilmelidir. 

Mimari dekorasyonlar için  atölyelerde üretilmiş saz ve kamışlardan güneşlik, kulübe, hasır dekorasyonu, plaj şemsiyesi, ters tavan, duvar Kaplama, bahçe çitleri, saz hasırı, dekoratif sepet, oyuncak, ekmeklik, nihale, gazetelik, oyuncak kulübe, bebek, yelpaze, vb çok çok çeşitli mamuller üretmek ve pazarlamak mümkündür.