HASIR ÖRGÜCÜLÜĞÜ VE KAMIŞ İŞLEMECİLİĞİ


21.8.2016
 


GELENEKSEL HASIR ÖRGÜCÜLÜĞÜ VE KAMIŞ İŞLEMECİLİĞİNDEN ENDÜSTİRİYE

Hasır, kurumuş bitki saplarından, saz gövdelerinden veya rafyadan örülmüş, genellikle taban döşemesi, bazen duvar ve tavan kaplaması olarak kullanılan bir cins ot kilim.

Hasır, kolaylıkla toplanarak dürülebilir. Kullanıldığı yere, yapıldığı malzemeye göre değişik türleri vardır. Kaba hasır kalın sazlardan örülür, altlık sergisi olarak oda tabanlarında, kır yemeklerinde, kır kahvelerinde, gezi yerlerinde kullanılır. Kefen ve tabut yerine Anadolu'nun bir çık yerinde kullanıldığı da olur. Sebze, meyve taşımak için kullanılan zembil, damacana ve büyük şişelerin çevresine örülen koruyucu kaplar da genellikle hasırdandır. Eskiden halıların altına, yere serilir, duvara asılır, camilerde yaygı olarak kullanılırdı. İnce hasırla, şapka, çanta, sofra örtüsü, eteklik gibi çeşitli eşyalar yapılır. Bugün daha çok bitki lifleri yerine sunî elyaf kullanılarak hasır örülmektedir. Koltuk, iskemle ve taburelerin oturacak yerlerini hasır örgüden yapmak 17. yüzyılda başlamış, temiz ve zarif görünüşü dolayısıyla gitgide değer kazanmıştır.    https://tr.wikipedia.org/wiki/Hasır




Gelnekesel el sanatlarımızdan birisi olan  hasırcılık gelişen teknolojik şartlara artık  uyum sağlamıştır. Hasır örğücülüğü günümüzde endüstriyel biriş kolu haline gelmiş, hasır örme atölyeleri , kamış biçme, kesme, istifleme, paketleme, işleme ve üretme faaliyetlerini endüstriyel hale getiren firmalar oluşmuştur.  Sazları  üretilecek ürüne göre işleyerek hasırdan ürün imal edecek olanlara servis yapan bu atölyeler aynı zamanda Turistik tesisler, yazlıklar, yazlık siteler, veya hasırdan imal edilmiş çok çeşitli dekoratif ürünler imal eden küçük işletmelere hammadde sağlamaktadır.  Sazlıklardan elle, veya makinalarla toplanan  kamışlar , sazlar ve bu iş için kullanılacak diğer otlar , yapraklar vb işlenmekte kurutulmakta, üretilecek hasır modelleri için uygun olarak paketlenmekte ve satışa sunulmaktadır.

Örgü Kamış Hasırların veya kamış ile hasırdan yapılmış mamüllerin pazarlama sorunu olmamakta ve olmayacaktır.  Hasır ve kamış mamüller doğal, dayanıklı dekoratif ve ses izalasyonu sağlayan özelliklere sahip olması nedeniyle oteller yazlıklar, restaurantlar, şark köşelerinde vb tercih edilmekte, dekore amaçlı kullanılmaktadır. Tüm  bunların yanı sıra ekonomik, dekoratif ve doğal olması olması diğer tercih sebebidir. Endüstriyel bir alana kayan hasır işletmeciliği ile el zenaatı olarak işlenen küçük hasır mamüller üreten iş kolları arasında doğal bir irtibat kurulabilmelidir. 

Mimari dekorasyonlar için  atölyelerde üretilmiş saz ve kamışlardan güneşlik, kulübe, hasır dekorasyonu, plaj şemsiyesi, ters tavan, duvar Kaplama, bahçe çitleri, saz hasırı, dekoratif sepet, oyuncak, ekmeklik, nihale, gazetelik, oyuncak kulube, bebek, yelpaze, vb çok çok çeşitli mamuller üretmek ve pazarlamak mümkündür. 



HASIRDAN YAPILAN EŞYALARDAN BAZILARI

Küçük bir araştırmayla aklımıza gelen hasırdan yapılmış veya yapılmakta olan ürün çeşitliliği şunlardır. 

  Kulübe-Kamelya
  Bahçe-Kamelya Örtüsü
  Tavan Örtüleri
  Hasır Şemsiyeler
  Hasır İnce Saz Kaplamalar
  Hasır Ot Papur Kaplamalar
  Hasır şapka, güneşlik, sepet, 
  Kamış Örgü (çit),Balkonlu  Çadır, Rulo Hasır, Asma Tavan Hasırı ,İç  Mekan  Hasırı
  Tunel Çadır İç Görünümü, Lambiri Duvar Döşeme, Kamış Şemsiye, kamelya Şemsiye
  Hasır Duvar
 
Tüm hasır ve kamış ürünleri modern çalışmalarla dünyanın tercih ettiği bir markaya dönüşmektedir.. Gelişen teknolojik gelişimleri de sürekli izleyen bazı firmalarımız 
Ürünlerini başta İngiltere, Hollanda olmak üzere tüm Avrupa Ülkelerine ve   Akdeniz Ülkelerine ihracaat edebilmektedir.
 
Ayrıca Türkiye' nin başlıca turistik tesislerine ve turizmle ilgili şehirlerine hem hasır örgülücüğüne hammede olabilecek malzemeleri  hem de üretilmiş olan  örtü, sepetlik, hasır şemsiye, ince saz kaplamalar, hasır ot papur kaplamalar, gönderilmektedir.

Hasır ve kamııştan eskiden beri geleneksel olarak üretilen çok çeşitli bir ürün yelpazesi vardır. Hasır ve kamıştan üretilen bu ürün zenginliğine rağmen , hatta üretilen mamülllerin pazarlama zorluğu pek yaşanmamasına rağmen konu üzerinde  doyurucu çalışmlar yapılmamaktadır. İş kolu ve istihdam yaratması bakımından oldukça cazip yönleri olmasına rağmen hasır mamul üretimi ve istihdamı konusunda birşeyler yapılması pek çok dar gelirli çok çocuklu insanlara geçim  kapısı olacağı açıktır. 

Hasır örgücülüğünün pazarlanabilir ve para kazanılması kolay olan alnlanlarına insanlarımızın yönlendirilebilmesi çok çocuklu fakir mahallerde projler kapsamında  bu iş kolunun ve ürün çeşitliliğinin öğretilmesi Çinlilerin yapğtığı gibi  üretim mahalellerinin oluşurulması pek çok soruna çözüm getirecek riskli gruplarıon topluma entegre olmasına ve ekonomik kazanç elde etmelerine olanak sağlayacaktır.



 Kamış Ürünler
 
  Gelinlik Sepetleri
  Kamış Sepetler
  Şark Köşesi
  Sandıklar, çit, örgü, duvar ve tavan kaplama,
  Ters tavan, dekortif, bölmeler, çok çeşitli süs eşyaları
 
Bu sazlardan hasır örtü,  gölgelik, plaj şemsiyeleri, kalın hasır halılar ya da hasırdan örülme şık mobilyalar vb  ekonomik getirisi yüksek ürünler de üretilmektedir. Bu yönden baktığımızda hasırcılık ve kamış ürünler ve kamıştan üretilecek ürünler  için kamış ve hasır hammaddesi üreten atölyeler geleneksel el sanatını  endüstriyel bir iş kolu haline getirmiş müeseselerdir. Hasır ve kamış örgücülüğünün ulaştığı bu merhaleden yola çıkarak geleneksel el sanatlarımızın diğer dallarından da bu tip öykülerin çıkabileceğinin düşünülmesi ülkemizde yeni iş kollarının, ihracat ve pazarlama alanlarının orataya çıkması  bakımından çok önemlidir. Çin 'i dünya devi haline getiren anlayış ve buluş kendi el sanatlarını ve geleneksel ürürnlerini zenginleştirmek , seri ve çoklu olarak üretmek, geliştirmek , pazar payını arttıracak görsel zenginliğie ve çeşitliliğe ulaştırmak olduğuna göre düşük gelirli yoksul, ve çok çocuklu aile ve mahalelerde   aynı yöntemle geleneksel el sanatlarımızı işleme ve geliştirme faaliyetlerinde bulunmamzı elzemdir.  

Kısaca belirtecek  geleneksel ve küçük el sanatlarımıza yeni pazar olanakları yaratmak için arayış içinde olmamız hem bu el sanatlarının yaşaması için hem de yeni işkolları ve istihdam alanlarını oluşabilmesi için elzemdir. Örneğin hasır örgücülüğüne dayalı çok küçük maliyetlerle çok büyük  istihdamlar ve çok başarılı sonuçlar elde edilebilecek çok basit projler üretilebilir ve çok başarılı neticelere ulaşabiliriz. 

Bu tip imalatçılar içierisinde hasır hammedelerini paketleyerek ihraç edenleri dahi vardır. Kayseri Sultan sazlığı kenarında kurulan  bir tesis bu konudaki deneyimlerini arttırmış geleneksel el sanatlarımızdan biri olan hasırcılığı, bir endüstri  haline getirmiştir. Hasırdan yapılan el yapımı ürünlerin veya fabrikaston mamüllerin gündelik hayatımızdaki kullanım alanları konusunda ürün çeşitliliğinin sağlanabileceği bakir alanlar da vardır ve bulunmalıdır. 

Üç tarafı denizler ve her yanı göl ve ırmaklarla dolu ülkemizde bu iş kolları için gerekli hammadde temini ve üretimi hiç bir zaman sorun olmayacaktır. 



   

Not: Geleneksel ve Güzel Sanatlarla ilgili, Tez, yazı, İnceleme, Resim,Tablo, kaligrafi, ebru, Fotoğraf, minyatür, hat, sedef, el işi, oya, bezeme, Telkari, kazaziye  benzeri çalışma  ve araştırmalarınızı, sitemize üye olarak ,  bize başvurarak ESA'da paylaşarak kültürümüze katkıda bulunabilir, kendinizi ve ürünlerinizi tanıtabilirsiniz.

 BAŞVURU İÇİN : ESA, İLETİŞİM  veya s_kuzucular@hotmail.com

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış