4 ÇARPI 4


26.5.2016
Türkülerle yüreğime dokunduğun gecelerde
Gecelerde saçlarını tarayarak dolaşırım
Dolaşırım hayallere düğümlenir hatıralar
Hatıralar hatırımdan uzaklara kanatlanır
Kanatlanır yalnızlığım kafdağından ötelere
 
Ötelere bakanların yakınında durulmuyor
Durulmuyor bulananlar akıntıda kayboluyor
Kayboluyor gözümüzün bebeğini sallayanlar
Sallayanlar pazarlıyor sözlerini ortalıkta
Ortalıkta daralılar safilere bakmıyorlar
 
Bakmıyorlar suretlere aynaları çatlattılar
Çatlattılar sabrımızın taşlarını değirmende
Değirmende öğütecek zahiremiz sözlerimiz
Sözlerimiz dallarında toplanmadan kekreleşti
Kekreleşti muhabbetler sofralarsa bıçaklandı
 
Bıçaklandı dostlarımız sırtımızı dönemeyiz
Dönemeyiz sözümüzden buyursunlar kişlesinler
Kişlesinler derinlere dökülelim oluklardan
Oluklardan akanlarla aslımıza karışalım
Karışalım cambazların hilekârlık yapmasına.  

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


4 Yorum
27.05.2016 - 11:24
Bakmıyorlar suretlere aynaları çatlattılar Çatlattılar sabrımızın taşlarını değirmende Değirmende öğütecek zahiremiz sözlerimiz Sözlerimiz dallarında toplanmadan kekreleşti Kekreleşti muhabbetler sofralara bıçaklandı Aks sanatını ve heceli şiiri yorumlayan , şu anda terim adı aklıma gelmeyen, dizenin biten sözcüğü ile diğer dizeyi başlatan söz sanatına oldukça güzel bir örnek olarak ders konusu örneği verilebilecek bir. Şiir. Tayyip Bey bu tip şiirleri ile şairliğin sadece alhha vergisi bir yetenek işi olmadığını , bir şairin her tür şiir tekniğini, söz sanatlarını , nazım biçimlerini, anlam oyunlarını ahenk inşasını, söz dizimi bilgisini vb bilmesi gerektiğini göstermiş oluyor bize. hece ölçülü olmasına rağmen hecenin kalıp kafiye kurallarından arınmış bir versiyonu olma özelliği gösteren bu şiirde ifade ustalığı, kelimelerin anlamca ve ritimsel uyumu , kısaca ahenk kurgusu dikkati çekiyor. Şiir ahengin ve kelime dizinleri ile anlamca bir hizaya getirilişilerinin tesadüfe bırakılamayacağını göstermesi bakımından özel bir örnek özel bir çalışma ve özel bir önem taşıyor.

28.05.2016 - 00:11
Aziz dostum ilginiz için çok teşekkür ederim. Bazı şiir gelir kendini yazdırır. Bu da öyle bir şiir oldu. Hecenin on dörtlü ölçüsüyle yazıldığını zaten biliyorsunuz ama şiirde her kelimenin dört heceden oluştuğu gözünüzden kaçmış olmalı. Biraz da adının 4Çarpı4 olması bundan kaynaklandı. İnşallah başka dostlar bu tür şiirlerden yola çıkarak daha farklı şiirler yazarlar.

27.05.2016 - 11:25
Şairin şiirinin adına 4 çarpı 4 demesi de bunlardan olsa gerek :) Tebriklerimle şairi.

28.05.2016 - 10:24
Her yönden dört dörtlük bir şiir olmuş.... Şairi kutluyorum.