AKŞAM


1.6.2016
Tuhaf bir ürküntü, korku duyarım
Akşam karanlığı, çöktüğü zaman
Hüzünlü nağmeler, şarkı duyarım
Akşam karanlığı, çöktüğü zaman

Her şey silinirde, akla yâr gelir
Yokluğun çekilmez, inan zor gelir
Gönül isyanlarda, odam dar gelir
Akşam karanlığı, çöktüğü zaman

Işıklar yansa da, odam zindandır
Umudum bozkırda, yıkık bir handır
İçimde sıkıntı, yürek virandır
Akşam karanlığı, çöktüğü zaman

Odamda sessizlik, keder oluyor
Durdukça içime, hüzün doluyor
Ağlamıyorum ya, gözüm doluyor
Akşam karanlığı, çöktüğü zaman

Yokluğun dert oldu, yürek kanıyor
İçimde dumansız, ateş yanıyor
Perişan haldeyim, başım dönüyor
Akşam karanlığı, çöktüğü zaman

Tahir der, düşünür, beni arar mı?
Gelenden geçenden, beni sorar mı?
Desem yaralıyım, gelir sarar mı?
Akşam karanlığı, çöktüğü zaman.
                     
                             Tahir EKER

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


4 Yorum
02.06.2016 - 07:24
Işıklar yansa da, odam zindandır Umudum bozkırda, yıkık bir handır İçimde sıkıntı, yürek virandır Akşam karanlığı, çöktüğü zaman Her dizesi özgün, her deyişi kendine has, her duyuşu kendine özgü, kimseden kafiye almaya tenezzül etmeyen, kimsenin deyiş tarzına muhtaç kalmadan, kimsenin duygusunu ödünç almadan yazılmış şairine mahsus bir şiirdi. Şiirin her bir dizesi ahenk, anlam, ve akıcılık bakımından özen ve özgünlük ile yazılmış. Şiir de ahenk nasıl yaratılır, lirizm nasıl sağlanır, şiir bilgisi nasıl olmalıdır konularını çoktan aşmış olmanızın yanısıra bir hayli yetenekli bir şair olduğunuzu da itiraf etmeliyim. Bilgi öğrenilebilir ama yetenek Allah vergisidir öğrenilemez, öğretilemez....

03.06.2016 - 01:22
Şahammettin Kuzucular dost, "AKŞAM" şiirim için övgü dolu sözleriniz ve değerlendirmelerinizle bana güç, güven verdiniz. Sorumluluğumu katladınız. Size yürekten teşekkürler, sevgiler.

02.06.2016 - 13:29
Işıklar yansa da, odam zindandır Umudum bozkırda, yıkık bir handır İçimde sıkıntı, yürek virandır Akşam karanlığı, çöktüğü zaman Her bir dizeyi ve her bir dörtlüğü aynı oranda özenle yazmışsınız . Her kelime üzerinde de ahenk anlam ve ritm kaygıları ile durduğunuz da belli. Şiir zaten öyle olmalı. Her sesi üzerinde düşünerek, her pürüzlerinden ayıklayarak kusursuz bir söz heykeli yaratmak değil midir. Lirizmi oldukça yüksek bu şiir bu yönleri ile de kutluyorum.

03.06.2016 - 01:40
Sibel Cihan dost, Bu ne güzel bir değerlendirme böyle. Ben çok şanslıyım Şahammettin Kuzucular ve sizin gibi Eyüboğlu'nun deyişi ile "şiiri ayak sesinden" tanıyan, Olmamışsa yapıcı eleştirileriyle bana yol gösterecek şiirde yetkin harika iki dostum var. Bu site de henüz yeniyim. Yeni dostlara da gönlüm ve sayfam her zaman açık olacak. Teşekkürler, esenlikler...