Ödüllü Şiir Yarışmasına Katıl (YENİ)

GECE YORAR DÜŞÜMÜ

Günün Şiiri
Ekleyen : Halil Gürkan , 29 Aralık 2018 Cumartesi aaa Beğen 9
GECE  YORAR  DÜŞÜMÜ
 
Sessizlik davuluna vurdukça dertli tokmak,
Gece yorar düşümü, zordur uykudan kalkmak.
 
Sabahın etekleri ıslak kumu süpürür,
Günle oynayan dalga sahillerde köpürür.
 
Umutlar sıra bekler saklandığı her gizde,
Yıldızlar suya düşer gök ıslanır denizde.
 
Çağla yeşili sürer şafak özlemlerime,
Dil olur Anka kuşu dilsiz kalemlerime.
 
İçimde büyüdükçe karanlığın yırtığı,
Savrulur bir poyrazla sevdaların artığı.
 
Hıdrellez gülüşünü ağlatır asi ağıt,
Turuncu kuşluklardan mor akşamadır öğüt.
 
Zamanı serer kader közlerimin üstüne,
Bir söz söyler talihim her sözümün üstüne.
 
Bazen kabarır hayat bazen zerreye sığar,
Gökyüzü bulutları yanan kalbime sağar.
 
Güneş batarken solar ufkun hoş rengi suda,
Akşam telaşa dalar, gece bekler pusuda.
 
Kalemine darılıp kâğıdı atar şair,
Asumana yayılır ne varsa aşka dair.
 
                                            Halil  GÜRKAN


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Seferi (Nurcan Bedir Ören)
30 Aralık 2018 Pazar 02:55:26
Hocam şiirinizde tezatların müthiş uyumuyla karşılaştık. Hayranlıkla beraber hayretler içindeyim. En büyük ses, sessizliğin davuluymuş. Öyle ki uykudan kalkmak bile zormuş. Bunun yanı sıra yıldızlar suya düşerken gökyüzü ıslanırmış, umutları göremesek de nereye saklandığını biliyoruz. Kırmızı veya turuncuya alıştığımız şafak rengine çağla yeşilini de katmışsınız. Kalem dilsiz olsa da Anka kuşu dil olmuş. Hıdrellez gülüşü yanında asi ağıtlarla ağlıyoruz. Hayat bazen kabarır, büyür bazen küçülür zerreden daha küçük olurmuş. Bu arada yanan kalbimize de bulutlardan yağmur sağılırmış. (Yağmur yağar değil/ buluttan sağılır) Güneş batıp, akşam telaşe uğradığında gecenin pusuda beklediğini bilerek günü tamamlıyoruz. Gece, şair yazsa da yazmasa da kafasındaki düşünceler, dizeler bir kere açığa çıkmıştır, mutlaka yine o asumandan yayılmaya hazırdır. Şiirinizde bütün beyitler ayrı güzel ama ben “Zamanı serer kader közlerimin üstüne...Bir söz söyler talihim her sözümün üstüne” beytinde şiirin yazılma sebebini tahmin ettim, sanırım. Önce zaman herşeyin ilacıdır deyip sonra da zamanın çok çabuk geçtiğini, acıları küllese de sözleri ordan çıkardığımızı belirtmişsiniz. Söyleyecek çok şey var ama söyledikçe saçmalamayım. Gönlünüze sağlık...

Halil Gürkan
30 Aralık 2018 Pazar 09:58:24
Burada paylaşılan şiirleri okuyup "Kutlarım sizi." "Çok güzel olmuş." vb. cümlelerle görüş bildirmek elbette çok önemli. Bunu yapabilen herkese teşekkür ediyorum. Çünkü zamanım kısıtlı olduğu için maalesef ben bunu pek yapamıyorum. Keşke paylaşılan bütün şiirleri okuyup görüş bildirebilsem. Ama omuyor.

Halil Gürkan
30 Aralık 2018 Pazar 10:13:09
Size gelince Nurcan Öğretmenim; takip edebildiğim kadarıyla pek çok şiire yüzeysel görüş bildirmek yerine yorum yapıyorsunuz. Hem de çok önemli ve yerinde tespitlerle yapıyorsunuz bu yorumları. Bunun için sizi özellikle kutluyorum. Benim şiirlerime yaptığınız yorumlar da beni son derece sevindiriyor. Şiiri bilen birinin övgüsü daha farklı oluyor tabii. Bu davranışınızın Türk şiirine büyük katkı sağladığı inancıyla saygı ve minnetlerimi sunuyorum.

Süleyman Karanfil
30 Aralık 2018 Pazar 19:19:21
"Kalemine darılıp kağıdı atma şair, Hayat bulmayacaktır böyle güzel bir şiir " Halil hocam bilindik yollarda yürüyen şairlerin materyallerini alt üst etmişsin,güzel de olmuş hani, " Çağla yeşili şafak merhaba der hayata, Asumandan koparıp yıldızlar ata ata, " Güzel şiirlerde buluşmak ne güzel.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...