GELMEDİ DEDİ

Günün Şiiri
Ekleyen : Tahir Görenli , 09 Aralık 2018 Pazar aaa Beğen 6

Pencere önünden günleri geçer
Evlatlar bu günde gelmedi dedi
Her sabah serçeyi arkadaş seçer
Evlatlar bu gün de gelmedi dedi.

Huzur evi huzur vermez ki ona
Haber gelmeyince ağlıyor ana
Hasret kalmış nazlı dediği cana
Evlatlar bu gün de gelmedi dedi.

Uçun kuşlar uçun uzak yerlere
Işık tutun görmez olan körlere
Gayrı dayanamam dedi bizlere
Evlatlar bu gün de gelmedi dedi.

Çok bekledi gelen giden olmadı
Uçan kuşlarla bir selam salmadı
Ömrü bitmiş daha fazla kalmadı
Evlatlar bu gün de gelmedi dedi.

Döner odasına huzur bulmaya
Zahiri’m kaderin böyle olmaya
Ölünce gelirler miras almaya 
Evlatlar bu gün de gelmedi dedi.

Tahir GÖRENLİ.05.12.2018

O BİR ANNE'İDİ 
Akşam güneşi batmak üzereydi cıvıl cıvıl neşe içerisindeki serçe kuşları tünemek için yıllara meydan okuyan çınar ağacının dallarında yer kapma yarışındaydılar, yaşlı kadın ise odasının penceresinden göz yaşları içerisinde penceresi önündeki ağaçta dallara tünemiş serçe kuşları ile dertleşiyordu.
Bu günde gelmediler,oysa ben onları ,yokluklar içerisinde,bin bir ümitlerle,gecemi gündüzüme katarak, kimseye muhtaç etmeden büyütmüştüm,böyle olmamalıydı diye kahırlanıyordu.
Hey hat akşam güneşi bu günde yaşlı kadının umutları ile birlikte usul usul batmıştı.göz yaşları içerisinde,omuzları düşmüş,umutları tükenmiş bir vaziyette penceresini kapatarak çaresizce odasındaki yatağına uzandı,neden Allah'ım neden diyerek ağladı,ağladı,ağladı,ağlayarak uyuya kaldı.
Gecenin karanlığı yerini sabahın aydınlığına bırakırken güneş usul usul odasını ısıtmaya başlamış,güneşin doğuşuyla birlikte yaşlı kadının umutları da yeniden yeşermeye başlamıştı,odasının penceresindeki yerini erkenden almış umutla dışarıyı seyrediyordu penceresi önündeki çınar ağacına bakarak gün ışığı ile birlikte birer ikişer uçmaya başlayan serçelere seslendi.
Gidin,kuşlar gidin,Allah rızası için gidin oğlumun,kızımın, yanlarına gidin,söyleyin onlara beni,annelerini bur da unutmasınlar,kendilerini özlediğimi,torunlarımın can alıcı gülüşlerine hasret kaldığımı,cennet kokularının burnumda tüttüğünü,dedem diyen seslerinin kulaklarımda çınladığını söyleyin,birlikte yemek yenen ev yemekleri ile hazırlanmış (sizler gibi cıvıl cıvıl )aile sofralarımızı özlediğimi söyleyin.
Umutla bekledi yaşlı kadın gün içinde sevdiklerinin gelmesini,yalnızlığına çare olmalarını,ama ne gelen vardı nede giden, serçelerden başka dönen olmadı.
Üzüntüsünden,kahrından serçelere sitem ediyordu,sevdiklerinin gelmediğine değil.
Gitmediniz,söylemediniz, benim özlemlerimi oğluma,kızıma bildirmediniz,söyleseydiniz gelirlerdi beni bur da yalnız başıma bırakmazlardı diyor, oğluna,kızına yinede sitem etmiyordu.
ÇÜNKÜ O BİR ANNE'İDİ.
Usulca pencereyi kapattı,hıçkırıklar içerisinde yatağına uzandı,yorganını başına çekti içerisinde kayboldu,sanki gecenin karanlığına dahi küsmüştü.
Sabah olmuş,güneş doğmuş,serçeler çınar ağacını çoktan terk etmişlerdi.
Ancak yaşlı kadın penceresinde yoktu tıpkı serçeler gibi uçup gitmişti,yatağında yalnız başına sessizce ruhunu Yaradanına teslim edip,sınav yerinden ayrılıp hesap gününün görüleceği gerçek aleme seyri sefer etmişti.
Aman Allah'ım ( CENNET ANNELERİN AYAĞI ALTINDA ) denilen bir ANNE için ne acı bir ayrılış, adına HUZUR EVİ denilen ( UNUTULMUŞLARIN ) evinden tabut içerisinde omuzlar üzerinde çıkarılıyor ve bir daha dönüşü olmayan gerçek ikametine götürülüyordu.
03/12/2018

Mehmet TATLI. Beyden alıntı bu hikaye hikayeyi okuyunca etkilendim bir kaç dörtlük yazayım dedim anlamını bulduğu kadar.Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

ESA
10 Aralık 2018 Pazartesi 08:00:54
Uçun kuşlar uçun uzak yerlere Işık tutun görmez olan körlere Gayrı dayanamam dedi bizlere Evlatlar bu gün de gelmedi dedi................ Şiir ve diğer sanat dallarında empati kurmak, kendini , kendinden gayri nin yerine kurarak düşünebilmek önemli bir husustur. Huzurevindeki bir ana imajı ile kurulan empatiye dayanan güzel bir şiir. Ananın muhayyilesi ve dilinden aktarma konusunda hayli başarılı olunmuş, şaire tebriklerle ...

Tahir Görenli
12 Aralık 2018 Çarşamba 16:53:12
ESA Yönetimine çok teşekkür eder saygılar sunarım şiirimi analiz edip bu güzel yorumu yazmanız beni mutlu etmiştir var olun.

A.Kadir Yaldızkaya
11 Aralık 2018 Salı 21:32:31
Duygusal bir hikaye enfes bir şiir gönlünüze bereket üstad.

Tahir Görenli
12 Aralık 2018 Çarşamba 16:55:13
A.Kadir Yıldızkaya üstadım bir üstattan böyle güzel yorum almak ayrıcalıktır çok teşekkür eder saygılar sunarım var ol.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...