Gözəllik


Çanaqqala
 
Çanaqqala,
Sənin bir əsrlik yaşın var.
20 Yanvar qırğınının isə
yaşı əsrin dörddə biri qədər oldu
sən yüzillik yubileyini keçirəndə.
 
Çanaqqala,
Sən elə bir türkanə möcüzə oldun ki,
şərqdə ilk demokratik cümhuriyyət
mənim ölkəmdə quruldu
Sənin üçcə yaşın olanda.
 
Amma Qarabağın azad olduğu günlə
sənin yaşın arasındakı fərqi
hesablaya bilmədim.
Nə olar, Çanaqqala,
Ad günlərini necə keçirməyi
Qarabağa da öyrət...
 
 
 
 
 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


2 Yorum
02.06.2016 - 07:11
Çanakkale'de kazanılan zafer münasebetiyle on bir asırlık Türk Yurdu Karabağ'ın da Ermenilerin elinden istiklalini kazanmasını dileyen ne denli içli bir seda. Ne vakit ki Azeri Türkü dinlesem, Azeri şiir okusam içimden ağlamak gelir. Bir dalga göğsümden vurup, gözlerime kadar çıkar. Bu içten Türkçe'niz ile yine gönlüm dolup taştı. Karabağ'ın istiklali bir gün elbet de olacak Genceli Murat Han gibi nice yiğitler çıkacak. Bkz: http://www.edebiyatvesanatakademisi.com/halk-hikaye-ve-destan/esref-bey-hikayesi-varyantlari-ve-ozetleri-345.aspx Üzülmeyin Gülnare Hanım, yeter ki dirlik bulalım, yeter ki birlik kuralım, yeter ki aynı Türkü'yle ya ağlayıp, ya çoşalım.

02.06.2016 - 13:24
Karabağ'ın özgürlüğünü dilerken kardeşlik bağlarını da dile getiren duygulu bir şiir. Şaireye ve güzel şiirindeki duygulara katıldığımızı beyan eden içten muhabbetlerle