NE UMARDIM *)(*

Günün Şiiri
Ekleyen : Hakan SUNA , 19 Mart 2019 Salı aaa Beğen 4

Yağmur gibi gözlerle bakardım gecelerden
Seyyah yedi kat gökte yüzerken yücelerden
Derdim bana yetmez mi nedendir çilekeşlik
Kalbim yine bitkin ne umardım hecelerden

__ __ .  /  . __ __ .  /  . __ __ .  /  . __ __
Mef û lü  Me fâ î lü  Me fâ î lü  Fe û lün
7 + 7 = 14’lü Hece Ölçüsü (Özleşim)

Not : İlk özleşim şiir denemem. İnşallah başarabilmişimdir.Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Seferi (Nurcan Bedir Ören)
20 Mart 2019 Çarşamba 02:48:47
Güzel olmuş. Hayırlısı... Özleşim dünyamıza hoş gelmişsiniz. Daha da güzel eserlere inşallah. İlhamınız daim olsun.

Hakan SUNA
20 Mart 2019 Çarşamba 10:59:48
Çok teşekkür ediyorum Nurcan Hocam. Ustalarımızın izinden inşallah... Selametle kalın.

Şahamettin Kuzucular
20 Mart 2019 Çarşamba 22:20:25
Sizi de zor olanın peşinden koşarken görmek ne güzel değerli Hocam. İlk Özleşim+ aruz şiiriniz teorik olarak, hecelerin sesli ve sessiz ile bitmesi bakımından kusursuz gözüküyor. Yani sadece açıklamalara göz atarak kendi kendinize öğrenmiş oluyorsunuz. Eğitmenlik açısından bakınca başarılı bir durum. Bu tarz çalışmalar da ısrar ettikçe şiirde ahenk mühendisliğini kendiliğinden öğrenmiş olacaksınız. Bu defa sıraya düşünceyi en güzel ifade etme safhası başlayacak, daha sonra ise her şeyi ile kusursuz şiiir mimarisine açılacak yollarını. Bu zahmet dolu yola gönüllü girmişsiniz. Lakin sözcük ve şiir cambazı olmanın emin olunki en güvenli, en teknik ve en kısa yolu da bu. Diğer yollar yıllar boyu sürecek deneme yanılma metodu ile doğru yolu bulmak şansı. O da tesadüfe kalmış. Şiir, sonsuz bir gayret işidir. Yolunuz açık olsun. Sizin yanınızda olacağız.

Hakan SUNA
20 Mart 2019 Çarşamba 22:46:12
Bu değerli yorumunuz için çok teşekkür ediyorum Saygıdeğer Hocam. Tavsiyeleriniz, kapısını araladığım bu zorlu yolda önümü aydınlatan kandil niteliğinde. Şu dört mısraı yazarken bile o kadar zorlandım ki sizin önderliğinize ve yardımınıza her zamankinden daha çok ihtiyacım var. Diğer üstadları da göz ardı etmemek gerek bu arada. Çünkü ben size ve sizin gibi düşünenlere inandım. Gerçekten bir edebiyat grubu olmak ve kitaplarda yer almak hayal değil. Her ne kadar en gerinizden gelen bir kardeşiniz (tabii ki kabul ederseniz) olarak size yetişmek için çaba sarf edeceğim. İnşallah başarılı olabilirim. Selâmetle kalın.

Necibe Çetinkaya
21 Mart 2019 Perşembe 00:10:06
Tebrik ediyorum Hakan Bey. İlk deneme olmasına rağmen gayet başarılı buldum. Zoru başarmanın zevki bir başka oluyor. Sizi de aruz ve özleşim yazanların arasında görmek çok güzel. Sayılarımızın giderek artıyor olması edebiyatımız adına olumlu bir gelişme. Yeni şiirlerinizi bekliyor olacağız. Saygılar

Hakan SUNA
21 Mart 2019 Perşembe 13:01:58
Şiirimi başarı bulmanız beni bir hayli memnun etti Saygıdeğer Hocam. Şiirlerinizin fanatik bir hayranı ve şairliğinize imrenen biri olarak tavsiyenizi dinleyip bu tür şiirlerimin sayısını artırmaya çalışacağım. Çok zorlanacağım biliyorum ama mutlaka deneyeceğim. Hürmetlerimi sunarım.

Şahamettin Kuzucular
21 Mart 2019 Perşembe 07:50:24
Sayın hocam, geçmişteki şiir topluluklarımıza bakınca Tanzimat, Servet-i Funun, Milli Edebiyat, Garip ve II. Yeni dışındakilerin ortaya hiç bir şey koymadığı görülür. II. Yeni ise olan her birikimi yıkıp döktüğü için bir şey yapmış gözükür. sizin de bildiğiniz gibi ortaya bir şiir sistemi ve yeni bir ölçü de koymadılar. Biz Ortaya bir şiir sistemi, Aruz ve hece nin yanına üçüncü bir ölçü de koyuyoruz. Serbest ölçü ise zaten bir keşif değil. ilk insanlar bile serbest şiir söylüyordu. Lakin görmezlikten gelindiğimiz de doğrudur. Her yer de Özleşim den söz ettirenmenin yolunu da biliyorum. Ülkedeki en popüler şairlere saldırıp, "bu şiir niye şiir " sormaya başlayıp onların kuru ve anlamsız düz yazılar olduğunu ispata kalkışırsak adımız hemen duyulur. Lakin bu ise sağlam bir sinir savaşı, arka planda kuvvetli bir destek de gerektirir. Biz gürültülü yolu değil sağlıklı ve zamana yayılan kabullendirme yolunu seçtik. Emin olun ki bu tarzın bir zayıf yanını bulsalardı çoktan tepemize çullanmış olurlardı. Hiç ses ve itiraz yok. sukut ikrardan gelir. Yaptığımız şey hayal değil. Keşfettiğiniz gibi aksine yapılması zor bir gerçek. Lakin üç beş denemeden sonra alışmaya başlayacaksınız. Şimdilik ip üstünde durmayı öğrenin hele. İp üstünde hoplamanın zamanları da gelecek. Bu yıl çıkacak olan Özleşim 2 kitabına bir kaç şiir hazırlamaya çalışın lütfen. Başarılar diliyorum.

Hakan SUNA
21 Mart 2019 Perşembe 13:04:10
Sayın Hocam, yol göstericiliğiniz için çok teşekkür ediyorum. Tavsiyenizi dinleyip yeni şiirler yazmaya çalışacağım. Hakkımızda hayırlısı... Tekrardan çok teşekkür ediyorum.

Tuğba Kan
21 Mart 2019 Perşembe 13:43:03
Harikaydı ....nice özleşimce şiirlere inşallah...sizi tebrik ediyorum Hakan Hocam ,darısı bizlere olsun inş..

Hakan SUNA
21 Mart 2019 Perşembe 17:20:42
Çok teşekkür ediyorum, Tuğba Hanım. Darısı size olur inşallah. Selametle kalın.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...