RHEINFALL


RHEİNFALL

Bir gönülde iki can

Bir yağmur bir de çavlan

 

Sırılsıklam ıslandık

Çifte okla uslandık.

 

Kaçar gibi yangından

Atladı duman duman

 

Suyun da canı yandı 

Ateş de suya kandı

 

Bu nasıl aşk acısı

Yırtıyor ki sancısı

 

Hançerlenmiş yüreği

Ağlarken tek dileği;

 

Âhım yâre ulaşsın

Gözyaşım dağlar aşsın. 

 

Damlalar bin at ile

Koşarken gelsin dile

 

Aşka yol bulsun suyum

Nar ile dolsun kuyum.

 

Bu seferlik bu sevda

Yanarak etsin veda...

 

Not: Rheinfall, İsviçre-Almanya sınırları arasında olan, Avrupa’nın en büyük şelalesi...                         

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


5 Yorum
09.06.2019 - 21:16
Bu seferlik bu sevda yanarak etsin veda Varlıktaki yok evla eyleyecek aşkı eda

10.06.2019 - 07:35
"Çocuktum ufacıktım Top oynadım acıktım"..... Ziya Gökalp Aynı ritim, aynı âhenk gibi geldi bana. Tadında mı bırakmak istediniz bilmem ama şiir bence daha devam etmeliydi. "RHEİNFALL" bilmiyorum, dip notta açıklanabilirdi. Bir de "çavlan" kelimesi dikkatimi çekti. Bir önceki şiirde de kullanmışsınız. Yanımda sözlük yok, mânâsına bakacağım. (Bir kelime kazanacağım efendim sâyenizde 🤗) Şiirde kalınız, şiirle kalınız!

10.06.2019 - 09:42
Sayın hocam ben de 7’li hece ölçüsünü, belki de, ilk defa kullanıyorum. Suyun akış hızından olsa gerek, hızlı hızlı geldi ilhamım. “Çavlan” ı “şelale veya çağlayan” olarak düşündüm, tamamen hece ölçüsüne uysun diye kullandım. Başka bir maksadım yoktu. Ayrıca iki şiirde de “çavlan” geçmesi tamamen tevafuk’tur. Ferman sabahın erken saatlerinin ilhamıyla yazıldı, aynı gün Rheinfall’i gezmeye gidince, bu şiir de gezi dönüşü yazıldı. Konu olarak birbirine benzemesi normaldir. Aynı gönülden çıktı çünkü. Ferman’da gönüldeki aşk’ı şelaleye (çavlana) benzettik, bu şiirde de şelalenin aşk ile yanarak yâre gitmek istediğini anlatmaya çalıştık. Düşerkenki buharlaşmasını dumana benzetip, yanarak, feryad ederek yârine koşmaya çalıştığını düşündük. Detaylı okuyan, anlamını gören gözlerinize sağlık... Çok teşekkürler...

10.06.2019 - 11:59
Bir gönülde iki can. Yağmur ve çavlan. Nisan yağmurlarıyla ıslanan gönülün çavlana dönüşmesi mükemmel. Okuyucu olarak o çavlanı hissedebiliyoruz. Ateş ve çağlayan bir gönülde olur mu? Olur elbet. Sevgili Seferi ateşi suya kandırmış. Alev alev yanan aşkını çılgınca akan çanlanla kandırmış. Bize de bu aşka imrenmek düşer. Ne ateş suya kansın ne de su ateşi uyutsun. Tebrik ediyorum kardeşim.

11.06.2019 - 14:39
Ne güzel bir şiir akmış yüreğinizden.... GÜzel şiirinizi ve yazan yüreğinizi kutluyorum üstadım. Saygılarımla...