HAKKIMDA ...

Bayram Kaya, 19.02.1950 yılında; Kırşehir ili, Mucur ilçesi, Küçük Köpekli Köyünde doğdu. İlkokulu Ankara, Kızılcahamam'da bitirdi. Orta ve lise eğitimini, Ankara Hasanoğlan Atatürk İlk Öğretmen Okulu'nda yaptı. 1988 yılında da 2 yıllık eğitim Ön lisansı bitirdi.

Yükseköğrenimle olan Bayram Kaya, sınıf öğretmeni olarak çalıştı. 26 yıllık fiili çalışma hayatından sonra, emekli oldu.

1992 Yılından beri başladığı şiir türü, öykünme biçimli çalışmaları içine bir süreden beridir de “yazı dizilerinden” oluşan, birçok çalışmalarını da bu faaliyeti içine katmıştır.

Bu çalışmalar; yazarın kendi açısından, bilimsel verilerden hareketle yazılmasına gayret edildi. Toplum bilim içerikli bu konular; geniş alanlı bir düşün baz çerçevesi içindeki bir bağıntıyla vücuda getirildiler.

Yazıların ilk çıkış noktası İnanç ve toplumsal istemdi. Bu çıkışla İnanç Ve Toplumsal Talep çerçevesi içinde yapılan tematik geliştirmeli çalışmalardan hareketle yazı dizilerini oluşturdu. 

Bu referans içerikle oluşan ulamlar toplum ve inşa bağlamındaki tarihsellikle tematik kavramlar çerçevesinde ilinti konular ile içerik geliştirildi. Bu ruh ile tarihe, pozitif bilime uzanıldı.

Bu kavramlar toplum, halk, demokrasi, egemenlik, inanç, aidiyet, totem, tabu, kolektif oluş vs. konularıyla bağlantılı, 1000'lerin üzerinde başlıkla; her biri kendi içinde diziler halinde, ama Halk ve Toplum özellikle de kolektif oluş bağlamı ile giriştirilen deneme ya da makale türü yazılara dönüştü. Hep en başlara; "geri bağlanım yasalarına doğru gidildi".

Yine yazarın 600 ün üzerinde şiirimsi çalışmaları vardır. Ki bu çalışmalar, daha çok aklı, bilimi, mantığı ve çağdaş gelişmişlik anlayışlarını belli bir kalıp içinde vermenin gayretidirler. 

Bu şiirimsi gayret şiirin taradığı bir açı alanı içinde gezinen çaba ve gayrettir. Bu çaba ve gayretlere dek yazım anlatım konusunun içerikleri yazarın kendince örüntülemeye gayret etmesinin bir şevkidirler.

Bayram Kaya evli ve üç çocukludur. Halen Ankara’da oturup, sanal ortamda yayın yapmaktadır.

Bayram KayaGold Üye / Erkek / 1/20/2016