Ağır Roman Hakkında Konu Özet Metin Kaçan

Ekleyen : ESA , 19 Nisan 2019 Cuma aaa Beğen
 
 
Yazıda  “Metin Kaçan, Ağır Roman,”  romanı hakkında bilgiler, romanının özeti,  romanın konusu, ana fikri,  romanın kahramanları, romanın olay örgüsü,  romanın yazarı,  “Metin Kaçan, Ağır Roman”    hakkında bilgiler “Metin Kaçan, Ağır Roman ”  romanın şahıs kadrosu  yazarın diğer romanları,  “Metin Kaçan, Ağır Roman ”  adlı eserden alıntılar yer alır.  Eser hakkında yorumlar,  romanın anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.
 
ROMANIN YAZIMI BASIMI YAZARI İÇERİĞİ KONUSU HAKKINDA 
 
Metin Kaçan’ tarafından yazılmış olan “Ağır Roman’ın”  ilk basımı 1990 yılında yapılmıştır.  Adını  ağır bir roman oyun havasından alan roman;  varoşlarda yaşayan insanların dünyalarına, sosyo kültürel yapılarına ışık tutan bu roman “ kendini ve kendilik değerlerini kaybetmiş insanların yalnızlığını, kent yaşamının bireyleri yozlaşan ve ötekileşen[1] yanlarını tespit etmek, ortaya koymak ve onların kendi argoları ile anlatmamaktaki başarısı ile dikkatleri çekmiştir. Yazarın ilk romanı olan bu roman, sembolik bir İstanbul varoş semtinde meydana gelen olayları, varoşlarda yaşayanların düşünce hayal, ve değer dünyalarını, eğilim, yönelim ve tavırlarını kısaca her yönden sosyo kültürel yapılarını faş edebilecek bir şekilde yazılmıştır.
Kaçan, eserlerinde simgesel bir anlatımla endüstriyel mekanizma içinde kendini ve kendilik değerlerini kaybetmiş insanların yalnızlığını, kent yaşamının bireyleri yozlaşan ve ötekileşen düzlemi içinde ele alırKaçan‟ın eserinde toplumsal yaşamda meydana gelen olumsuz değişim ve dönüşümleri eleştirmesi, evrensel anlamda dünyanın çürüyen ve köksüzleşen gidişatına bir başkaldırıdır.”[2]
 
Varoş semtlerinde tükenen hayatların kaldıkları ağır sorunları gün yüzüne çıkaran bu roman,  topluma v e devlete sorumluluklarını hatırlatan açıklı bir başkaldırı özelliği taşımaktadır.  Ağlamam Diyenleri Bile Ağlatan En Duygusal Kitaplar listesinde de yer alan[3]roman hayata tutunamayan iyi yürekli insanların yok oluşlarını dile getirmektedir. Ağır Roman, kendilerine bir kimlik arayan, değer görmek isteyen ama hakir görüldüklerini de bilen insanların değer ve kimlik kazanmak için nelere sürüklendiklerini gösteren acıklı dramlara dayanmıştır.  
 
Sürükleyici ve özgün bir dile sahip olan roman, ağır argo yüklü bir dile sahip olmakla da eleştiri görmüş,   romanda varoş kültürüne ait pek çok detaya da girilmiştir.  
 
 
Roman gördüğü ile filme de alınmış filmin senaryosu bizzat Metin Kaçan tarafından hazırlanmıştır. ‎ Mustafa Altıoklar’ın yönetmenliğini yaptığı,  Tina rolünü Müjde Ar, Salih Rolünü Okan Bayülgen’in paylaştığı 1997‎ yapımı film de oldukça ilgi görmüştür.  [4]
 
ROMANDAN TADIMLIK
 
Güneş buluttan sıyrılırken Kolera'nın âlemci kadınları bir omuz darbesinde yıkılacakmış gibi duran evlerinin önünde oto tamircileriyle, marangozlarla, tornacılarla aslanlar gibi muhabbete koyuldular. Bir yandan da kaynak yaparken elleri titreyen ustalara esrarı daha kallavi içmeleri için zıvana hazırlamaya başladılar. Köylü kadınlar, kocalarının mahalle hakkında anlattıkları korku hikâyelerinden tırstıklarından mahkûmlar gibi camdan bakıyorlardı.”
 
 ŞAHIS KADROSU:
 
Gli Gli Salih: Arap Sado’nun etkisi ile herkese yardım eden bir kişi. Tamirhanedeki işini öğrenip usta olmak istemekte ise de yaşadığı olaylar nedeni ile bunu başaramaz. Kolera’nın bitirim delikanlısı olan Salih kanunsuz işlere de karışmış,  Kolera Canavarı denilen katili yakalar. Roman sonunda intihar eder.
Yıkık Köprülü Ali: Gli Gli Ali’nin berberlik yapan despot babası İmine’nin kocasıdır.  Çapkınlığı yüzünden evliliğini sarsmıştır.  
İmine: Gli Salih’in annesidir. Kocasının çapkınlığı ve oğullarının evi terk etmesi sonunda çıldırır. Kocası onu sakinleştirici haplara alıştırır.
Arap Sado:  İyilere yardım eden Kolera‘nın delikanlısıdır,  Kirli işlere bulaşan hasımları tarafından öldürülür.
 
AĞIR ROMAN KİTAP ÖZETİ:
 
Romandaki olaylar  İstanbul'un Kolera adındaki bir kasabasında geçmektedir.
Berber Ali, karısı İlmine ve çocukları ile Kolera adındaki semte yerleşmiş, açtığı berber dükkânının geliri ile bu semtte iyi kötü bir hayata tutunmuştur.  Berber Ali set mizaçlı insanlarda saygı uyandıran biridir.
Onun berber dükkânı mahallelinin uğrak yeri olmuş, birçok kişi onun dükkânını bir uğrak yeri olarak kullanmaya başlamıştır. Berber Ali'nin iki oğlu vardır. Bunlardan biri Gıli gıli Salih diğeri ise Reco’dur.
Kolera semti şehir merkezinden farklı özelliklerin olduğu, kendine özgü bir semttir. Bu semtte her türden insan vardır. Salih ve abisi Reco daha küçük yaşlarda hayat mücadelesine başlamışlardır. Fakat Kolera semti çok çeşitli suçluların yaşadığı pek çok suç işlenen bu açılardan kötü bir semttir.  Özellikleri geceleri bu semtte çok çeşitli suçlar işlenmektedir.
Gıli Gili Salh’in büyüğü olan Reco çizgi romanlara hevesli bir delikanlıdır. Berber Ali oğullarının belli bir iş tutmasını istemiş, büyük oğlu Reco’yu derslerine çalışmadığı için birkaç kez de dövmüştür. Reco çizgi roman sevdalısı olduğu halde okumaya ve derslere karşı hevesi olmayan biridir. Bunun üzerine Berber Ali, büyük oğlu Reco’yu bir marangozun yanına vermiştir.  Fakat Reco, marangoz dükkânında da çalışmamış fırsat buldukça kaçmıştır.
Babasının isteklerini aksine giden Reco futbola da merak salar hatta mahalle takımının en iyi kalecisi olur. Bir gün herkes onu alkışlarken babası da onu izlemeye gelir. Bunun üzerine Reco evden ayrılır.
Kendine örnek bir tip arayan Salih, Kolera semtinde kendisine örnek olarak Arap Sado’yu almıştır. Arap Sado zenginden alıp fakire dağıtan, yetimlere, düşkün insanlara ve öksüzlere yardım eden biridir.  Fakat Arap Sado hasımları tarafından öldürülmüş ama ölmeden önce neyi varsa her şeyini  ve sokağın hakimiyetini Gli Salih’e bıraktığını söylemiştir.
 
Arap Sado’nun şanını da bıraktığı Salih bir tamirhanede arkadaşı Tilki ile beraber araba tamiri yapmaya başlamışlardır. Salih, tamirhanede çalışıp zanaat öğrenmiş ve çalıştığı işte sevilen bir usta olmuştur.
Fakat Arap Sado’nun namı ile düşlerini süsleyen Salih, bitirimler dünyasının namlı yiğidi olmaya karar verince eskiciden aldığı bir yeleği sırtına atıp mahalle aralarında bitirim Salih pozları vermeyi tercih eder.  Bir gün Fil Hamdi’nin tamirhanesinde patlama olmuş,  Gli Salih yaralıları kurtarmıştır. Bunu üzerine Gli Salih, mahallede kahraman ilan edilir.
 
 O sıralarda mahallede bir seri katil türemiş, bazı işçiler şişlenerek öldürülmeye başlamıştır.  Salih bu işinde peşine düşer. Fakat olay bir müddet sonra bilinmezliğe düşmüştür. Bitirimliğe başlayan Salih  Tina adındaki konsomatristlik yapan bir kıza aşık olur. Bir gün dayanamayıp kızın evinin önüne aşkını ilan eder. Kız da onu içeri almış ve aşk yaşamaya başlamışlardır.
Bir gün Salih ile Tina birlikte bir düğüne gitmişlerdir. Salih takı takmaya gittiğinde kızın eski patronu gelerek aniden Tina’nın yüzüne bir jilet atar. Tina'nın yüzündeki iz ömür boyu kalacak derin bir yara izidir. Salih, Tina’yı bu halde görünce intikam yemini eder.  Tina’nın eski patronunu bir hayli takip etmiş en sonunda Patronu mekânında bularak bıçaklayıp Tina’nın intikamını almıştır.
Lakin, Salih’in babası Berber Ali eşini aldatmaktadır. Bunu öğrenen annesi İmine çok üzülmüş sinir krizleri geçirmeye başlamış,  babası Berber Ali’de annesi İmine’yi sakinleştirici haplara alıştırmıştır.
Bu olayın sonrasında bitirimler arasında oldukça meşhur olmuştur.  Mahalledeki seri katil tekrar devreye girmiştir. Gli Salih bu katili bulacağına yemin eder. Kolera Canavarı olarak adlandırılan katil mahallenin tatlıcısıdır. Tatlıcı Taner’in yaptığı tatlıları beğenmeyen insanları ölümle cezalandırmaktadır.  Ve en sonunda Gli Salih katili tespit ederek zorbalara teslim eder.
Salih'in sevgilisi Tina, Salih'in eski patronu Fil Hamit ile birlikte olmaya başlar. Salih, Tina’nın kendisini aldattığını öğrenerek Tina’yı izlemeye başar. Bir gün Tina  ile Fil Hamdi’yi beraber olurlarken yakarlar ve eve Dinamit lokumuna benzeyen bir çeşit alet atar. Eve dinanit atıldığını zanneden Tina ile Fil Hamdi çırıl çıplak dışarı fırlamışlar herkese rezil olmuşlardır.  
Ancak Gli Salih’in annesi en sonunda çıldırmış, babası da ölmüştür…..
 
[1] Yrd. Doç. Dr, Veysel Şahin,SOSYOLOJĠK AÇIDAN AĞIR HAYATIN “AĞIR ROMAN”I VE METĠN KAÇAN, “1. Uluslararası Sosyal Bilimler Sempozyumu- ASSOS CONGRES13-15 Ekim 2016 tarihinde Elazığ‟da sunulmuştur.
[2]Yrd. Doç. Dr, Veysel Şahin,SOSYOLOJĠK AÇIDAN AĞIR HAYATIN “AĞIR ROMAN”I VE METĠN KAÇAN, “1. Uluslararası Sosyal Bilimler Sempozyumu- ASSOS CONGRES13-15 Ekim 2016 tarihinde Elazığ‟da sunulmuştur.
[3] https://www.neokur.com/kitap/67834/agir-roman
[4] http://www.beyazperde.com/filmler/film-115745/


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...