AŞK BÖYLE YAŞANIR Özeti Halit Ertuğrul


Esa
15.11.2016
HAZIRLAYAN: AYŞE ÇETİN 
 
AŞK BÖYLE YAŞANIR
Yazar: Halit Ertuğrul
Yayınevi: Nesil Yayınları
 
Halit Ertuğrul
Halit Ertuğrul, 1956yılında Adıyaman'ın Besni ilçesinin Şambayat Nahiyesinde dünyaya geldi. İlkokulu Şambayat Nahiyesinde; Ortaokul ve Öğretmen Okulu’nu da Kırşehir'de okudu.
Niğde Eğitim Enstitüsü ve Gazi Eğitim Fakültesi, Eğitim Bilimleri Bölümü, Eğitim Yönetimi ve Denetimi Anabilim Dalı'ndan mezun oldu.
Cumhuriyet Üniversitesi, Kamu Yönetimi, Yönetim Bilimleri Bölümü'nde YÜKSEK LİSANS;
Sakarya Üniversitesi, Sosyoloji Bölümü'nde de DOKTORA çalışmalarını tamamladı.
Yurdun çeşitli yerlerinde ilkokul öğretmenliği, okul müdürlüğü, Millî Eğitim Şube Müdürlüğü ve Millî Eğitim Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Millî Eğitim Bakanlığı merkez teşkilâtına
geçerek, Kurul Uzmanı ve Bakan Danışmanı olarak çalıştı.
Akademik çalışmalarını tamamlayan Halit Ertuğrul, çeşitli üniversitelerde yöneticilik ve öğretim üyeliği yaptı.
Meslek hayatı boyunca, eğitim ve kültür alanında elliye yakın kitapları ve çok sayıda da makale ve yazılan yayınlandı. Kitapları çok sayıda ödül aldı ve çeşitli dillere çevrildi. Ayrıca, kitaplarının bazıları da, Milli Eğitim Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından tavsiye edildi.
Yayınlanan kitaplarından Kendini Arayan Adam, Düzceli Mehmet, Aysel, Selim ve Hande, Canan gibi eserleri baskı rekorları kırdı.
Halit Ertuğrul evli ve iki çocuk babasıdır.
 
 
ROMANDAN KESİTLER 

"Aşk", baş tacı edilecek, kalbin en temiz yerinde saklanacak bir duygu iken; maalesef onu ayağa düşünenler oldu. Aşklarını ayağa düşüren insanlar ise, ne yazık ki kendileri de ayağa düştü.
"Aşk" diye ete-kemiğe sarılanlar, "aşk" diye her türlü değerleri ayaklar altına alanlar, aşktan nasipsiz insanlardır. Çünkü aşk insan ruhunu temizler, olgunlaştırır, kişiyi ulvi duygularla donatır.
Günümüz insanının ve özellikle de günümüz gençlerinin en fazla problem yaşadığı konuların başında "aşk" gelmektedir.
Okuyucularımdan bana ulaşan mektupların önemli bir kısmı, "aşk" konusuna yer vermekte, aşkla ilgili hatıralar, acı-tatlı olaylar sunmakta ve bilgiler istemektedir.
"Aşk Böyle Yaşanır" kitabı; "aşk" diye yanlış ilişki içinde olan ve çok zaman da bu uğurda kişilik değerlerini yitiren bazı insanlara örnek olması, dileğiyle hazırlanmıştır.
Bu kitap; baştan sona kadar yaşanmış ve nefes kesen ibretli olaylarla doludur. İnanıyorum ki bu kitabı okuyan bir insan asla yanlış bir "aşk" yaşamayacaktır.
Kalbinizde, ailenizde ve çevrenizde pırıl pırıl, dupduru bir sevgi bağının oluşması dileğiyle... İmanınız ve insanlığınız aşkınız olsun.

Halit ERTUĞRUL
 
ROMANDAN ALINTILAR
“Gözyaşlarımı sile sile bir hal olmuştum. O güne kadar kalbimin böylesine dayanılmaz bir heyecan içinde çarptığını hiç hatırlamıyordum. Bu inanılmaz olaylar serüveninde bazen göğüs kafesim daralıyor bazen de ibret ve hayret içinde "Allah Allah bu kadar da olur mu?" diye mırıldanıyordum. Yaşanan bu gerçek aşk hikâyesi, çok etkileyici, çarpıcı ve düşündürücüydü. Böyle aşkları duysunlar da "Aşk dediğin böyle yaşanmalı, bizimki aşk değil, insan pazarlama" diyebilsinler.”…………
“Okulumun bitmesine bir yıl vardı. Üstelik görüşemeden ayrı düşmüştük. Ayrıca İffet, öğrendiği hakikatler sebebiyle yalnız da kalmak istemiyordu. İffet, mektubunda, isteyenlerim var. Beni verecekler, çaresizim. Sanki oracıkta hayatım bitti. Elimden bir şey de gelmiyordu. Ağabeyim ne yapacaktı ki? İşte bir umut, çaresizlikle ona sığındım. Benden büyük iki ağabeyimde bekârdı. Sabaha kadar Allah'a yalvardım, gözyaşı döktüm, bir çıkış yolu arıyordum, fakat bulamıyordum. İffet hanım, o günleri anlatırken sesi titriyordu.”………..
 
“Anneme de dayanamadı, babama söyledi. “Ben söz verdim" dedi. Günlerce sabahlara kadar seccademin baçına geçtim, gözyaşı döktüm, Rabbime yalvardım. o kalbimin ateşini, aşkımı ve sevdamı biliyordu. Kâinatın sahibi Mevla'm benim tek dostum, tek sığınağım ve tek rica kapımdı. İffet Hanım heyecanlanmış, o anı, o duyguyu tekrer yaşıyordu." Allah'ım, dayanamıyordum. Ne olursun beni düğün gününe çıkarma, beni Hikmet'imden ayırma" diye yalvarıyordum. Çok şükür ayırmadı. Otomobilin ikisi birbiriyle yarışırken birbirine çarpıyorlar arkadan gelen üçüncü de onlara çarpıyor. Üç arabada bulunan on dört kişiden yalnızca bana talip olan o genç ölüyor. Bu inanılmaz olay karşısında ürpermemek mümkün değil. Bu ne samimi sevgi, bu ne teslimiyet! Allah’ım sen nelere kadirsin!”………..
“Sevgili Hocam;
Ben oldum olası her yapacağım şeye aniden karar veririm. Ben huyumdan hiç memnun değilim. Size mektup yazıp içinde bulunduğum çıkarsız, bunalımı ve açmazlarI anlatmayalım. Yine bunalımdayım. Bu seferki aşk bunalımı... Bir sevda çıkmazı yaşıyorum. Fakat işler istediğim gibi gitmiyor.”
 
HAZIRLAYAN : AYŞE ÇETİN 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış