AYŞE KULİN'DEN ADI:AYLİN

Günün Yazısı
Ekleyen : Sevim Kınalı , 13 Nisan 2017 Perşembe aaa Beğen 1
Biyografik Roman
2005 Everest Yayınları
             
 
                "Aylin Radomisli Cates, pek az insana nasip olabilecek dolulukta, renkli, heyecanlı ve verimli bir hayat yaşadı. Gerçekten de tarifi zor, ender rastlanan kişilerden biriydi. Çok zeki, çok yönlü, çok cesur, duygusal ve değişkendi. " ( s.8) ( Ön söz)
                 Adı: Aylin, sıkılmadan okuduğum kitaplardan biri oldu. Ayşe Kulin'in sürükleyici anlatımı ile kitabın baş kahramanı Aylin' in hızlı ve renkli yaşam öyküsü, kitabı, kısa sürede ve keyifle okumamı sağladı. "Aylin Devrimel; Amerikan subayı üniformasının içinde, Osmanlı geleneğine sahip köklü bir aileden gelen bir Türk kızı. New York'un en ünlü on ruh doktorundan biri."( s.3) Aylin' in yaşamı sıradışı ve çok hızlı. Ayrıca oldukça değişken. Çünkü Aylin de kişilik olarak bu niteliklere sahip. Okur olarak, onun yaşama bakışını, yaşam biçimini, değişkenliğini ve özgürlük anlayışını onaylamayabilirsiniz. Size ters gelen davranışları olabilir. Ona hafiften kızabilirsiniz de.
                Ayşe Kulin, şu satırlarla adeta, Aylin'e karşı hoşgörülü olması konusunda okurunu hazırlıyor: "Aylin 'in kitabında kötü, ayıp, günah diye kavramlar yoktu. İnsanlar dünyaya, başlarına gelebilecek şeyleri yaşamak için geliyorlardı. Her şey gelebilirdi başlarına. Bu nedenle hoşgörülü olmak şarttı. Ayıplamak, kınamak yanlıştı. "( s.222)
                Duygularındaki değişkenlikten, yaşamıyla ilgili aldığı kararlarından, aşk hayatındaki iniş çıkışlardan dolayı birçok şey size ters gelebilir. Ama yine de Aylin'i büyük bir olasılıkla seveceksiniz. Sevilecek yönleri çok olduğu için. Fedakarlığı, merhameti, azmi, neşesi, sabrı, içtenliği ve en önemlisi de mücadeleci kişiliğini seveceksiniz. "Boynunda bir zincirin ucunda maşallahla birlikte bir haç, bir de Yahudi yıldızı taşıyordu. Çok basit bir açıklaması vardı. Bütün insanları Tanrı yaratmıştı. İnsanlar Tanrı 'ya yakarmak için değişik yollar bulmuş, değişik dinlerle etiketlemişlerdi bu yolları. Tanrı herkesin Tanrı'sıydı. Aylin de dinleri ne olursa olsun, bütün insanları seviyordu. Her insana ve her dine saygısı eşitti..."( s.140-141)
                 Kitapta bazı anlatımlarda biraz müstehcen ifadeler olsa da bunu da olağan karşılıyorsunuz. Hemen hemen her romanda benzeri ifadelere rastlayabiliriz. Bunu da hayatın ve edebiyatın bir gerçeği olarak kabul etmemiz gerektiği düşüncesindeyim.
                 Aylin'in örnek alınabilecek yanları olduğu gibi, asla örnek alınmaması gereken özellikleri de olduğunu düşünüyorum. Biyografik bir eser olduğu için bunu vurgulamak istedim. Örneğin; azmi, çalışkanlığı, sahiplenme duygusu, sabrı örnek alınabilecekken; aşk hayatındaki acelecilği, duygularının peşinden hesapsızca gitmesi, uyarılara kulak asmaması, örnek alınmamalıdır diye düşünüyorum. Aslında Aylin ve belki de birçoğumuz örnek olabilme duygusuyla yaşamıyor. Belki de yaşayamıyoruz.
                 Kısacası; Aylin'i günahıyla sevabıyla seviyorsunuz. En azından ben böyle sevdim Aylin'i. Değerli yazarımız Ayşe Kulin'in okurlarla tanıştırdığı Aylin'i. Eseri, onu tanımak, sıradışı bir yaşam öyküsü olan Aylin'i tanıma fırsatını yakalamak için okumanızı öneririm. Onu onaylamak ve tabii ki onu sevmek zorunda olmadığınızı bilerek okuyun. Adı: Aylin'i okuduğunuza ve Aylin'i tanıdığınıza pişman olmayacaksınız.
                "Kentlere, kıtalara, yaşantılara sığmayan Aylin...Büyük başarılar, büyük yalnızlıklar, büyük aşklar ve büyük acılar..."(s.4) Evet... Ayşe Kulin böyle sıradışı biriyle tanıştırıyor bizi. Akıcı ve her zamanki gibi özgün üslubuyla. Biyografi okumayı seviyorsanız, hiç düşünmeyin ve Adı: Aylin 'i okuyun derim. 
                Yeni kitaplarda buluşmak dileğiyle!
 
 
2017 Nisan


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Seferi (Nurcan Bedir Ören)
13 Nisan 2017 Perşembe 01:05:07
Çok severek bir çırpıda okuduğum kitaplardan biriydi. Daha bir kaç gün önce mezar taşındaki kartal kanadını hatırlamıştım, yazınızı görünce çok şaşırdım. Selamlar, saygılar...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...