Busenin İptidai Şekli Öyküsü ve Ömer Seyfettin


11.6.2020


Busenin İptidai Şekli Öyküsü ve Ömer Seyfettin


Busenin İptidai Şekli, adlı öyküsü Ömer Seyfettin’in en çok tartışılan öykülerinden birisidir. Yazarın bu öyküsü 1909 yılında yazılmış ve ilk kez 1909 yılında Teşvik Dergisinde yayınlanmıştır. Busenin İptidai Şekli adlı öyküsü yazarın ölümünden sonra ve öykülerinin Yüz Temel Eser içine alındıktan sonra kimi çevreler tarafından  müstehcenlik içerdiği, çocuklara cinsellik yönünden kötü örnek olduğu yönlerinden eleştiriye uğrayan bir öyküsü olmaktadır.

Ömer Seyfettin İzmir Jandarma Okulunda öğretmenlik yaparken Ocak 1909'da Selanik Üçüncü Ordu'da görevlendirilmiş bu görevlendirmesi sonrasında Manastır, Pirlepe, Köprülü, Cuma-ı Bâlâ, kasabalarında vazifeler icra etmiş, Bulgar Komitiacaıları ile de mücadele etmişti.  Bu görevlerinden sonra da Serez Mutasarrıflığına bağlı, Menlik Sancağının Razlık Kasabası yakınlarında bulunan Yakorit Köyü civarındaki bir bölüğün kumandanı olmuştu. Ömer Seyfetin bu hikayesini Rumelide bu görevlerini ifa ederken yazmış ve Teşvik Dergisine göndererek yayımlatmıştı.

Balkan Savaşlarından sonra askerlikten istifa eden ve edebiyata şiirleri ile başlayan Ömer Seyfettin’in yüz altmışa yakın hikâyesi bulunmaktadır. Fakat bu kadar öykü yazmış olmasına rağmen sağlığında basılmış bir öykü kitabı bulunamamaktadır. 36 yıl süren kısacık ömründen sonra muhtemelen şeker hastalığı nedeni ile ölen Ömer Seyfettin bu kısa ömrüne rağmen edebiyatımızın hem en çok hikâye yazan yazarlarından birisi hem de hikâyeleri ile en uuzn ömürlü bir öykücü olmayı başarmıştır.

Onun hikâyeleri öldükten sonra kitaplaştırılmış en yakın arkadaşı Ali Canip Yöntem’in 1935 yılında hazırladığı külliyat, daha sonra başkaları tarafından zenginleştirilmiş diğer araştırmacıların çabası ile bu külliyata sağda solda kalan eserleri de ilave edilmiştir. Bu çabalar sonrasında Ömer Seyfettin’in büyün hikâyeleri Ömer Seyfetin Külliyatı adı altında 36 yıllık ömrüne binanen 36 adet kitap haline getirilir.

Busenin İptidai Şekli adlı öyküsü il kez Teşvik Der. Sayı: 2, 10 Temmuz 1909’da yayınlanır. Daha sonra ise  bu öyküsü Ömer Seyfettin Külliyatının sekizinci kitabı olan ve Mahcupluk İmtihanı adı ile yayımlanan  eseri içine alınmıştır. Mahcupluk İmtihanı adlı kitabın içinde bulunan öyküleri ise şunlardır:

 

1.       Mahcupluk İmtihanı,

2.       Harem

3.       Ant

4.       Beşeriyet ve Köpek

5.       Türbe

6.       Tavuklar

7.       Apandisit 

8.       Busenin İptidai Şekli

9.       Balkon

10.   Forsa

Busenin İptidai Şekli  adlı öykü Ömer Seyfettin’in Yeni Lisan başlığı ile yayımladığı sade dil anlayışının henüz olgunlaşmadığı bir döneminde yazılmıştır. Biraz da konusunun cinsellik yönü ağır bastığı için öykünün dili de diğer öykülerine nazaran biraz daha ağır bir dille yazılmıştır.  

 

Busenin İptidai Şekli Özeti

 

Olayın kahramanı olan kişi bir fahişe ile sabaha kadar birlikte olmak üzere anlaşır. Fakat Fahişe’nin tuhaf bir namus anlayışı vardır. Erkek kahraman fahişeyi öpmek ister. Fakat bu kibar Fahişe kendisini müşterisine öptürmeyerek  "dudaklarım namusum" der gibi farklı tepkiler göstermektedir.

Dudaklarının öpülmesine yanaşmayan fahişe saçlarının okşanmasına izin verir.

Saçlarına dokunulmasını daha masumane gören kadar saçlarının okşanmasına ve övülmesine itira etmez iken öpülmeyi çok vahşi, çok ilkel çok da sadistçe bir şey olarak görmektedir. Erkeklerin kadınların dudaklarından öpmesini sadist bir hayvanın yemek yemsine benzetmektedir. Öpmeyi ilkel bir güdü olarak değerlendirir.

Adam kadının bu tavırlarından sonra onu öpmeden sevişmeye razı olur.  Kadınla adam sevişmeye başladıktan sonra kadın dudaklarından öpülmesine de itiraz etmez. 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış