E - DERGİ “KALEMDEN KELÂMA, KELÂMDAN HAYATA”

Haftanın Yazısı
Ekleyen : Halil Gürkan , 11 Nisan 2017 Salı aaa Beğen 3
                                                          E - DERGİ
                                      “KALEMDEN KELÂMA, KELÂMDAN HAYATA”
 
                Türk edebiyatına, Türk sanatına ve Türk kültürüne yaptığı katkılar kısa sürede hafızalarda yer eden Edebiyat ve Sanat Akademisi hizmetlerine bir yenisini daha ekledi. “Kalemden Kelâma, Kelâmdan Hayata” sloganı ile EDEBÎ YÂD ve SANAT AKADEMİSİ isimli bir dergi çıkardı.
            Mart 2017 ayı içerisinde yayın hayatında yerini alan ve sahipliğini Şahamettin KUZUCULAR’ın, genel yayın yönetmenliğini Halit YILDIRIM’ın yaptığı, yayın kurulunu : Aytül KAPLAN, Erdem KONUR, Halit YILDIRIM, Sevim KINALI ve Şahamettin KUZUCULAR’ın oluşturduğu dergi şimdilik elektronik ortamda yayınlandı.
            İzleyicisine “Merhaba” diyerek doğuş ve arz ediliş öyküsünden bahseden güzel bir sunumla başlayan derginin, Ocak, Şubat ve Mart 2017 aylarını kapsayan birinci sayısının kapağını vefatının 44. Yıldönümünde anılan Merhum Aşık Veysel’in fotoğrafı süslemiş. Belli ki o güzel fotoğraf büyük ustaya duyulan vefanın güzel bir kanıtı.
            ESA üyelerinden Usta Şair Yusuf BİLGE’nin “Teğet Sitem” şiiri çekmiş şiirlerin başını. Erdem KONUR “Orhun Yazıtlarında Sosyal Ve Siyasi Mesajlar” başlıklı yazısında çok önemli bir konu üzerinde çok ciddi açıklamalarda bulunmuş. Sırayı bir başka usta şair Hikmet ELİTAŞ’ın “Çanakkale / Zor Gündü” şiiri almış. Çanakkale zaferi elbette öyle bir şiirle geçiştirilecek bir konu değil. Bunun bilincinde olan yayın kurulu sıraya Hülya ASLAN’ın “Çanakkale Zaferimizin 100. Yıldönümünde Biz Türkler” başlıklı yazısını almış. Söz konusu yazıda Hülya ASLAN İstanbul – Beşiktaş  Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı öğretim görevlisi Fethi Murat DOĞAN Hoca ile yaptığı röportajda her yönüyle Çanakkale savaşlarını ve sonundaki zaferi anlatmış. Çanakkale ruhunun göstergelerinden Mehmet Akif girmiş sıraya  Köksal CENGİZ (Niyazkâr) “Akif’im” demiş şiiri ile. Musa SERİN “Mehmet Akif’ten Billur Damlalar” başlıklı yazısında büyük ustayı bazı hatıralarla anlatmaya çalışmış. Mehmet Akif’ten bahsedip de İstiklal marşından bahsetmemek olmaz elbette.  Milli marş olarak kabulünün yıl dönümü olan 12 martı yaşadığımız şu günlerde Aytül KAPLAN “Zamanın Ötesinden GelenBir Ses… Bin Nefes… İstiklal Marşı” başlıklı yazısında İstiklal Marşı üzerinde durmuş. “Hızır” demiş şiiriyle Songül ÖZEL.
             23. sayfada “Toprağın Güzel Sesi Âşık Veysel” yerini almış tüm güzelliğiyle. Sevim KINALI Âşık Veysel’i ve Veysel sevgisini anlatmış o usta yorumu ve ipek diliyle. Veysel’den dörtlükler serpiştirmiş yazısına. Benim Veysel için yazdığım “Veysel Sevdası” isimli şiirim yer almış bu güzel yazının ardında. Konu Veysel olunca tabii ki yazılacak çok şey var. Şahamettin KUZUCULAR almış kalemi eline ve Veysel’in hayatını konu etmiş. “Aşık Veysel” başlıklı güzel bir biyografi oluşturup dergideki yerini almış.
            Kadın konusu kendini göstermiş ilerleyen sayfalarda:
Nasırlı ellerin çile defteri
Oku oku bitmez çektiğin senin
Sulasın toprağı alnının teri
             Bereket yağmuru döktüğün senin 
demiş Halit YILDIRIM “Köylü Kadın” şiirinde. Filiz UÇAR “Memlekettir Kadın” başlıklı yazısında ustaca kadını anlatmış. Hızır İrfan DÖNER’in “Gülecek Bize Tarih” şiirinden sonra Mısra ŞAHİN yer almış “Ailece Kitap Okuma Saati.” Başlıklı yazısıyla. Önce sitem etmiş az okuyoruz diye. Sonra kitap okumanın yararlarından bahsederek kitap okuma alışkanlığının nasıl kazandırılacağı konusunda açıklamalar yapmış. “Geç Kaldık” demiş Orhan SEBAT kısa şiirinde. “Edebi Yad Ettik Ediplerle” demiş Maksut. ESA yı anlatmış. Onun kalitesinden, üyelerinin ağırlığından bahsetmiş.  Makselina Sultan CİCA “Son Şiir Saat : 22.22” şiiriyle yalnızlıktan söz etmiş. A.Vahap DAĞKILIÇ doldurmuş 39 ve 40. sayfaları. Bursa’yı anlatmış, Uftade Hazretleri’ni anlatmış kadife yumuşaklığında. Aşktan, sevgiden, mütevazılıkten samimiyetten bahsetmiş. Ulu Cami’nin huzuru sinmiş yazısına.
            ESA ve Dörtyol Belediyesi tarafından birlikte düzenlenen “1. Türk Dünyası Şiir Yarışması” sonuçları girmiş sıraya.
  1. Ahmet Süreyya DURNA “Çanakkale Neresi” şiiri ile,
  2. M Nihat MALKOÇ “Sarıkamış Destanı” şiiri ile
  3. Halil GÜRKAN “Memleket Üstüne Hayaller” şiiri ile
  4. Man.  Fikret GÖRGÜN “Konuşsun” şiiri ile,
  5. Man.  Mustafa SADE “Tmmuz Ertesi” şiiri ile,
  6. Man.  Seadet RZAYEVA “Şehit ve Anası” şiiri ile,
  7. Man.  Z.Abidin PAYAS “Oğul” şiiri ile,
  8. Man.  Mahmut HASGÜL “ Vatana Dair Dizeler” şiiri ile,
Devamına aynı yarışma sonrası Dörtyol Belediyesi Basın Ekibi tarafından Seçkiler Kitabına alınması onaylanan 66 şiirin listesi konmuş.
            Sanırım ESA’nın  AKADEMİ olma özelliğinin gereği olarak “Genç Kalemlerden Damlalar” başlığı altında gençlerin şiirlerine yer verilmiş son  bölümde, onlara cesaret vermek, onları özendirmek amacıyla. “Yeter ki Gel” şiiriyle Talha PEHLİVANOĞULLARINDAN, “Bir Küçük Umut” şiiriyle Ceren İNCESU yer almış.
            Son bölümde ESA’nın bir başka etkinliğinin duyurusu göze çarpıyor. ESA bu etkinliği bu kez de Batman İl Kültür Müdürlüğü ile birlikte düzenliyor. Hem de son günlerde çok ihtiyaç duyduğumuz “kardeşlik” konusunu işleyen bir etkinlik. Batmanlı Şair-yazar Merhum A. Vahap AKBAŞ anısına “Kardeşlik” konulu şiir yarışması, “Şiirler de Kardeştir” konulu panel ve Âşıklar atışması. Etkinliğe davet edilen ESA üyelerine Batman Valiliği tarafından yörenin gezdirileceğinden bahsediliyor kardeşlik duygusunun yeniden tesis edilerek canlı tutulacağından söz ediliyor.
            57 sayfadan oluşan ESA’nın çıkardığı ve her mevsime bir sayı olarak belirlenen E-DERGİ nin birinci sayısı ESA’yı farklı kılan yayın ilkelerinin bildirildiği yazı ile son bulmuş.
            “Dergide yayınlanacak tüm yazılar Türk Milletinin taşıdığı tüm milli ve manevi değerlere uygun olmak zorundadır. Bölücü, kişisel hakları ihlal eden, müstehcen, gayri ahlaki yazılar kesinlikle yayınlanmayacaktır.” ilkesi derginin ne kadar tarafsız ve ne kadar ciddi olduğunu göstermek için sanırım yeterlidir. E-DERGİ’yi hakemli dergi haline getirmeyi de tasarladıklarını bildiren Sayın Şahamettin KUZUCULAR’a onun şahsında yayın kuruluna ve emeği geçen diğer ilgililere şükranlarımı sunuyorum.
             
 
                                                                                                                           Halil GÜRKAN


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Şahamettin Kuzucular
11 Nisan 2017 Salı 19:10:58
Değerlendirme için teşekkürler Halil Bey. Emin olunuz ki katettiğimiz her menzil sizler için yep yeni ufuklar açacaktır. Elbette unutmamalı ki Yokuşta destek olmayan zirvede paydaş olamaz.

Sevim Kınalı
11 Nisan 2017 Salı 23:31:35
Halil Bey, büyük bir heyecanla ve övgüyle dile getirdiğiniz; bizler için son derece anlamlı olan bu güzel yazınızdan dolayı teşekkür ediyoruz. Ediyoruz diye ifade etmemin daha yerinde olduğunu düşünüyorum. Çünkü ESA ailesi "biz" olmayı başardığı için bu güzel noktaya geldi. Başta Şahamettin Bey'in kararlı ve teşvik edici yaklaşımı olmak üzere hepimizin güzel bir iletişim halinde olması dergimizin hayat bulmasına vesile oldu. Üyelerimizin üretkenliği ve sizin gibi değerli kalemlerin güzel destekleri de bizleri bugünlere taşıdı. Kaleme aldığınız bu yazınızla bizleri çok mutlu ettiniz ve onurlandırdınız. Kaleme aldığım yazımla ilgili güzel ve son derece anlamlı yorumunuzdan dolayı da ayrıca teşekkür ederim. Yazınız bütünüyle dergimize ayna tutacak ve çalışma şevkimizi arttıracak bir nitelikte. Teşekkür eder saygılar sunarım. Not: "Genç Kalemlerden Damlalar" sayfasındaki yazarlarımızdan Talha'nın soyadı Pahıloğullarından olacak. Umarım dergide gözümüzden kaçmamıştır.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...