Gece Romanı Hakkında Konu Özet İnceleme Bilge Karasu

Ekleyen : ESA , 14 Nisan 2019 Pazar aaa Beğen
 
Yazıda “ Gece - Bilge Karasu ”  romanı hakkında bilgiler, romanının özeti,  romanın konusu, ana fikri,  romanın kahramanları, romanın olay örgüsü,  romanın yazarı,  “Gece - Bilge Karasu ”    hakkında bilgiler “Gece - Bilge Karasu  ”    romanın şahıs kadrosu  yazarın diğer romanları,  “Gece - Bilge Karasu ”  adlı eserden alıntılar yer alır.  Eser hakkında yorumlar,  romanın anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.
 
ROMANIN KONUSU YAPISI VE İÇERİĞİ HAKKINDA 
 
İlk kez 1985 yılında yayımlanan “ Gece “ yazar Bilge Karasu’nun ilk romanıdır.Hayatı boyunca iki roman yazmış olan yazarın diğer romanı ise Kılavuz adlı romanıdır.
 
Soyut bir roman olma özelliği taşıyan roman dört bölümden oluşmasına rağmen şahıslar ve vaka düzeni içerisinde blli bir alakaya, aşamaya ve bağlama dayanmamıştır. Belirgin bir kişi kadrosu ve olay örgüsü olmayan bu romanın en önemli karamanı romana da adını veren soyut bir "Gece” kavramı ve simgesel değerleridir. “Romanda belirli bir olay akışı ve üzerinde değerlendirme yapılacak denli günlük hayatta karşımıza çıkabilecek kahramanlar da yoktur
 
Bilge Karasu’nun neyi anlattığı da çok iyi sezilemeyen bu romanı  “modern edebiyata yaptığı katkı” gerekçesi ile 1991 yılında Amerika’da Pegasus ödülünü de almayı başarmıştır.
 
Roman açıkça bir şey anlatmadığı veya anlattıklarının anlaşılmadığı yönlerinden çeşitli eleştiriler almış bazıları romanı oldukça başarılı bulurken bazı eleştirmenler ise romanın hiçbir şey anlatmayan, zaten anlatmayı da amaçlamayan, bir roman taslağı olarak kabul etmiştir.
 
 "Gece'de anlatılan tek tek, bölük pörçük durumların, konumların, gerçek yaşamla somut ilişkisi, sürekli seziliyor satır aralarında. Okurun yakın geçmişte tanığı olduğu birçok toplumsal, tarihsel, kültürel deneyden yankılar var metinde sözgelişi. Alışılmış tarihsel mantığın işleyişi bile sorguya çekiliyor. Ama bütün bu gerçek durumlardan soyut bir çıkarım olan yaşantı, insan umutlarıyla korkularının bütünleyici imgeleriyle dile getiriliyor." – Akşit Göktürk
Cem İleri ise bu romanı “ bir roman taslağı, kitap yerine geçen ancak kitap olmayan, diğer bir deyişle derinlikli bir kandırmaca “ olarak değerlendirmiştir.
 
KONUSU:
Romanda yeri zamanı ülkesi belli olmayan kargaşa içindeki karanlık bir ortam gece kavramı ile sembolize edilmiş,  karanlık imajı ile sembolize edilen, durumlar, varlıklar ve insanlar başı sonu ve gelişimi olmayan dağınık ve birbiri ile bağlantısı olmayan kopuk kopuk anlıklar olarak aktarılmıştır.
 
ŞAHIS KADROSU
 
Gecenin İşçileri: Bu işçiler ikindi sonrası ortaya çıkmaya başlayan karanlıktan ve geceden faydalanarak kargaşa üretmeye başlayan suçlu kimselerin oluşturduğu bağımsız, kopuk, mekân ve zamanla da bağımlı olmayan, çukur ile sembolize edilen illiyetsiz topluluklar veya sahsılardır.
Düzeltmen: Aydın ve entelektüel yapılı bir yazar kimsedir. Kaos içindeki toplumlarda yapa yalınız kalmış,  zirvelerde yaşayan aydının sembolüdür.
O.: Güneş Hareketi adlı oluşumda yer alan adam öldürmeyi, iftira atmayı, kaos oluşturmayı kendine görev bilen şahıstır.
 
ÖZET:
“Gecenin işçileri” bir an önce gecenin gelmesini bekleyen ve isteyen insanlardır. Gecenin adamları ilkindi vakitlerinde ortaya çıkacak akşam olur olmaz karanlıktan yaralanarak kargaşa çıkaracak, devirecek, yıkacak her tarafı kaosa sürükleyeceklerdir.
Gecenin işçileri kargaşa çıkarmaya ortam hazırlayan karanlık güçlerin işçileri olmaktadır.  Bu insanlar birbirlerinden uzak yerlerde olsalar bile , pek çok açıdan birbirleri ile benzeşen, huylara, isteklere, amaçlara ve karakterlere sahiplerdir.
Hedefleri ve kişilikleri ortak olan bu insanların ortak bir kaderi vardır. Her biri başka ülklerde ve olsalar bile gece olur olmaz bu işçiler hemen kargaşa üretmeye, insanları öldürmeye, yaralamaya, başlayan kişilerdir.
Bu insanlara karşıt bir de düzeltmen vardır. Düzeltmen kendini yalnız hisseden, kargaşaya karşı olan, aydın ve mütefekkir bir yazardır.  Git gide yayılan gecenin işçilerine karşıt yapayalnız kalmıştır.  Yalınız yaşadığı bu aydınlık zirvede gece ile pasif bir savaşın içindedir.  Zirvede yaşadığı bu aydınlığı gecenin işçilerine kaptırmamak derdindedir.
Güneş Hareketi adlı bir hareket ise kendi içinde sistemli bir yapı oluşturmuş, bu yapıya hiyeraşik bir düzen de sağlamıştır. Alında gece işçilerini de kullanan bu yapı kendine Güneş Hareketi adını vererek büyük bir aldatmaca yaratmakta Güneşe ve aydınlığa özendirerek; insanlığı karanlığa ve geceye götürmek istemektedir. İstediklerinin tam tersini savunur gözüken bu örgütlü yapı, amaçlarına ulamak için insanların ölmesine bile göz yummaktadır.
Güneş Hareketinin öncüsü ise O dur.  O’nun sevgilisi ise Sevinç’tir. Sevinç ile N. ise bu yapılanmanın ne olduğu hakkında bilgi sahibi olmakla beraber, çıkarları gereği O ile ortak hareket etmektedirler.  Bu yapı, insanları tehdit ederek, onlara iftira atarak, insanları  öldürerek  amaçlarına ulaşmaya çalışan bir örgüttür.


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...