Gün Olur Asra Bedel Hakkında Konusu Tahlili Cengiz Aytmatov


Esa
15.11.2016

 

Gün Olur Asra Bedel Özeti ve Hakkında Cengiz Aytmatov ile ilgili görsel sonucu

 

Yazıda “Cengiz Aytmatov' Gün Olur Asra Bedel”   romanı hakkında bilgiler, romanının özeti,  romanın konusu, ana fikri,  romanın kahramanları, romanın olay örgüsü,  romanın yazarı,  “Cengiz Aytmatov' Gün Olur Asra Bedel   ” hakkında bilgiler “Cengiz Aytmatov' Gün Olur Asra Bedel   “   romanın şahıs kadrosu  yazarın diğer romanları, “ Cengiz Aytmatov' Gün Olur Asra Bedel      adlı eserden alıntılar yer alır.  Eser hakkında yorumlar,  romanın anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.
 
ESER HAKKINDA
 
Roman Gün Olur Asra Bedel, Toprak Ana , Beyaz Gemi    gibi romanların da yazarı olan Cemile Cengiz Aytmatov  tarafından 1980 yılında yayımlanmıştır.  [1]
 
Cengiz Aytmatov “Gün Olur Asra Bedel” adlı romanını Aralık 1979-Mart 1980 tarihleri arasında Çolpan Ata’da Rusça olarak yazmış, eser çok kısa bir süre sonra da ülkemizde Türkçe olarak basıma girmiştir. 1991 Bu roman  Toprak Ana  [2]adlı romanı ile Lenin Ödülünü de alan yazarın özellikle maknurt efsanesi ile  dikkati çeken önemli bir romanıdır.
Eserlerinde Talas Vadisi ve Issık Gölü[3] civarında yaşayan insanların kültürlerini koruma mücadelelerini anlatan yazar, eserlerinde Sosyalist idare altında yaşayan insanların yerel ve milli değerlerini koruma yolunda gösterdikleri iradeyi dile getirmektedir. Yazar hemen her romanına atalarının efsanelerine, anılarına, onları onlar yapan kültürel özgünlüklerine yer vererek Kazakların v e Kırgızların kültürlerini özgürce yaşadıkları bir dünya özlemini sembollerle dile getirmiştir.
 
Bu sembol Beyaz Gemi[4] romanında bir çocuğun özlemle beklediği bir beyaz gemi,  başka bir romanında orman göğüslü bir gezegen şeklinde ortaya çıkmadadır.  Romanlarında bıkmadan usanmadan Kırgızların kültürlerini özgürce yaşamak istedikleri mesajını vermeyen çalışan yazar ,bir takım imgelerle  milli kimlikleri üzerine örtülen  dayatmaları aralamaya çalışmış,  romanları ile Kırgızların kültürel kimliklerini muhafaza  etmeleri yolunda büyük hizmet göstermiştir.
 
Yazar “Gün Olur Asra Bedel,” romanında da Komünizm  sonrasında geleneklerini korumaya çalışan insanları anılarını ele almıştır. “ Romanın genel teması ferdin ve milliyetin hürriyeti problemidir. Aytmatov bu problemi de “mankurt” tipi ile sembolleştirmiştir. “ [5] Kırgızların kutsal saydığı değerlerin yok olmasını engellemeye çalışan yazar,   bu hadiseyi mankurtlaşama örneği ile anlatmaya çalışır.  Yazar mankurtlaşma misalini hatırlatarak Kırgızların mankurtlaşmamasını  ima etmek istemektedir. Kitaba kısaca mankurtlaştırmaya çalışan güçlere karşı geleneklerini koruyarak mankurtlaşmaktan kurtulmaya çalışan insanların mücadelesi olarak da bakmak gerekir. Romanda sık sık  mankurt efsanesine değinilmesinin  ve “ Kim olduğunu hatırla “  cümlesinin kullanılmasının nedenleri de bunlardır.
 
Gün Olur Asra Bedel,  romanı bir anlamda maddi bir cennet düşüdür. Romanda geçen Orman-Göğüslü gezegen Aytmatov’un yaşamak istediği coğrafya ütopyasıdır. Bu coğrafya Kırgızların, Kazaklar’ın, Talas vadisi ve Issık gölü civarında yaşayan insanların yaşamak istediği maddi cennettir.
 
Roman ülkemizde gördüğü ilgi kadar Rusya ve SSBC de görmüş ve eserin film uyarlaması da yapılmıştır.  Vahşetin Davulları (1990)[6]
 
 
 
SİTEMİZDEKİ İLGİLİ LİNKLER
 
[1] https://tr.wikipedia.org/wiki/G%C3%BCn_Olur_Asra_Bedel
[4] Beyaz Gemi Özeti Cengiz Aytmatov, https://edebiyatvesanatakademisi.com
[5] İbrahim Genç, Cengiz Aytmatov: Gün Olur Asra Bedel, https://m.bianet.org/biamag/sanat/187302-cengiz-aytmatov-gun-olur-asra-bedel
[6] İbrahim Genç, Cengiz Aytmatov: Gün Olur Asra Bedel, https://m.bianet.org/biamag/sanat/187302-cengiz-aytmatov-gun-olur-asra-bedel

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


1 Yorum
27.09.2017 - 21:17
cengize sesleniyom başka isim mi bulamadın aq