Halime Kaptan İnceleme ve Özet Rifat Ilgaz


Esa
13.5.2020
Yazıda “Rıfat Ilgaz  Halime Kaptan”   romanı hakkında bilgiler, romanının özeti,  romanın konusu, ana fikri,  romanın kahramanları, romanın olay örgüsü,  romanın yazarı,  “Rıfat Ilgaz  Halime Kaptan” hakkında bilgiler “Rıfat Ilgaz   Halime Kaptan  “   romanın şahıs kadrosu  yazarın diğer romanları, “Rıfat Ilgaz  Halime Kaptan “   adlı eserden alıntılar yer alır.  Eser hakkında yorumlar,  romanın anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.

 

Halime Kaptan ve   Rifat Ilgaz Hakkında Bilgiler

Halime Kaptan, Hababam Sınıfı adlı romanın yazarı  Rifat-Ilgaz’ın ilk baskısı 1972 yılında yapılmış olan bir romanıdır.

 Sabahattin Ali ve Aziz Nesin'le birlikte çıkardıkları Markopaşa, adlı dergi ile şöhret kazanmaya başlayan Rıfat Ilgaz, Hababam Sınıfı adlı eseri ile büyük bir ün kazanmış şöhretinin zirvesindeyken Halime Kaptan adlı romanını yazmıştı. Yazarın bu romanı Milli Eğitim Bakanlığı'nın 100 Temel Eseri arasında öğrenci, öğretmen ve okullara tavsiye edilmiş, fakat yazarın bu romanı Hababam Sınıfı kadar tanınmayı da başarmamıştır. [1] Yildiz-Karayel-ve  Karartma-Geceleri adlı romanı ile birlikte yazarın bu romanı önemli romanları arasındadır.

Romandaki olaylar zaman olarak Kurtuluş Savaşı yıllarına dayanır. Roman Batı Karadeniz’in düşmanla mücadelesi konusunu işlerken denizcilik terimlerini ve yerel ağız özelliklerini kullanması ile de dikkati çeker.


KONUSU

 Eli silah tutan erkekler cepheye gitmiş,  Köylerde sadece kadınlar ve çocuklar kalmıştır. Kıtlık yıllarıdır ve köylerde yağ, tuz, şeker, un  ve gaz gibi hiçbir temel ihtiyaç malzemeleri  kalmamıştır.

Cideli Temel Reis yolda hayatını kaybeder. Oğluyla bir başına kalan Halime, evin geçimini sağlamak için Erkek kılığına girerek, oğlu ve iki tayfası ile Karadeniz'e açılmak zorunda kalır. Böylece Halime Kaptan olur Kurtuluş Savaşı'na destek olan bir kadın kahraman haline gelir.

 

ROMANDAKİ KARAKTERLER

 

HALİME KAPTAN:  Kayın pederi ölünce onun sandalı ile halkın ihtiyaçlarını karşılamak milli mücadeleye destek olmak zorunda kalan, cesur, fedakar, becerikli, namuslu bir Türk anasıdır.

TEMEL REİS:. Halime’nin İnebolu’ya yük götürüp getiren sandal sahibi kayınbabasıdır.  

MEMİŞ: Halime’nin sarı saçlı, oyunu çok seven sarı saçlı oğludur.

BEKİR: Temel Reis’in sandalında görevli olan bir delikanlı

SABRİ: Halime’nin  askerde olan kocasıdır.

 

 Rifat-Ilgaz-Yildiz-Karayel-Romani-konu-ozet-inceleme/66550

Rifat-Ilgaz-Hayati-ve-Eserleri/601

Karartma-Geceleri-romani-konu-ozet-inceleme-hakkinda-bilgiler-Rifat-Ilgaz/33994

 

ROMANIN ÖZETİ

Temel Reis, lodos kesilince sanadalla denize açılıp köylünün ihtiyaçlarını karşılmak için İnebolu’ya doğru yola çıkmaya karar verir. Gelini Halime ile yardımcısı Bekir, denize açılacak olan Temel Reis’ten denizcilik kurallarını öğrenmişlerdir. Halime ile Bekir, Reis Dede’nin ihtiyaçlarını hazırlarlar. Sandalıın yardımcıları Zeynel ile Halil’dir. Temel Reis denize açılmadan gelini Halime’ye zorda kalırsa Kadirköy’deki Ali Efendi’nin yanına gitmelerini tembih eder

Temel Reis, Cidelilerin satacağı yumurtaları sandala bindirip denize açılır. Yumurtaları satıp, köyün ihtiyaçlarını alıp geri dönecektir. Denize açılan Temel Reis, fırtınanın geleceğini sezmiştir.

Temel Reis’in gittiği üçüncü gece Halime’nin kocası Sabri, askerden kaçıp eve gelmiştir.  Halime askerden açtığını itiraf eden kocasına kapıyı açmadığı gibi camdan başını çıkarıp “Asker kaçakları sardı evimi! “ diye bağırır.

Temel Reis sandaldaki üç tayfa ile fırtınaya yakalanmış, Kerempe feneri ne sığınmaya çalışmıştır.Bu sırada bir taka üzerlerine gelmektedir. Bu kişiler  yol kesip sandallardaki para, silah ve yiyecekleri alan asker kaçaklarıdır. Temel Reis tabancasıyla takanın yelkenlerinde üç delik açmayı başarmış ve  Temel Reis Kerempe’ye yönelerek takadaki gaspçılardan kurtulmayı başarmıştır.

Halime’nin asker kaçağı kocası Sabri, köyden ayrılırken Köy Korucusu Çipil Reşit onun peşine düşmüş ve Reşit, Sabri’yi yakalamıştır. Sabri ise eşkıya Halit’in peşine düşmek için askerden kaçtığını anlatınca Çipil Reşit ile birlikte Eşkıya Halit’in  peşine düşerler. Ama yolda karşılarına başka bir asker kaçağı çıkar. Çipil Reşit de o asker kaçağını vurup öldürür.

Temel Reis yolda hastalanmış ve ölmüş, Zeynel, Bekir ve Halil, gelerek Halime’ye  Pontusçu Kara Niko ve adamlarının sandallarına saldırdığını ama Temel Reis’in sandalı  yağmur altında İnebolu’ya kadar götürdüğünü fakat çok ıslandığı için hastalanıp öldüğünü anlatırlar. Sandalı Kaba Ali’nin bulduğu kaptan Cide’ye getirmiştir.   Sabri de eve gelmiş babasını öldüğünü duyunca sandalın satılıp parasının kendine verilmesini istemiştir. Fakat Halime itiraz ederek  “Eğer beni çok düşünüyorsan yarın gider şubeye teslim olursun” diye kocasına karşı çıkar.  Sabri’ de teslim olmaya karar verir.  

Halime Kaptan olmuş, Zeynel, Bekir, Halil ve oğlu Memiş ile odun getirmeye başlamıştır. Fakat bir gün

Harun Reis adlı korsan onları yakalayıp Tüfekli adamlarıyla sandala el koyarlar.  Korucu Mehmet Efendi Halime Kaptan’ın sandal ve adamlarına ele geçirilmesine üzülür ve korsanları yakalatır.

Halime Kaptan,  İnebolu’ya cephane ve asker nakletme görevini de üstlenir.  İngilizlerden cephane bile almayı başarmışlar ama Zeynel yaralanmıştır.  Halime Kaptan tayfalarıyla Türk askerine silah ve cephane  taşımaya devam eder.

 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


4 Yorum
13.05.2020 - 12:09
Her kitap eleştirisi ve tanıtımı çok değerli ve de aydınlatıcıdır. Belki de göz önünde olmayan eserleri gün yüzüne çıkarmaya vesile olur. Kaleminize sağlık.

Esa
13.05.2020 - 13:20
Sitede daha ziyade kitapların yazarları, dönemleri , basımı ve içerikleri ile ilgili bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bir çok öğrenci ve kitapsever de bu yönden bizi örnek alarak sitede paylaşıma başladılar.pek yakında Kitaplık diye ayrı bir bölümümüz olacak . O alanda kitabı eleştir. Alıntı ekle, soru sor, puan ver, istatistikler gibi eklentiler de olacak . Kitap tanıtım ve özetleri Esa nınokur kitlesinin yüzde kırkına yakın bir tarafic yaratıyor. O yüzden buraya özel önem vereceğiz. saygılarla Sevim Hanım.

Esa
13.05.2020 - 13:23
Size şunu da ekleyim, bu bölüm yurt dışından da büyük okur çekiyor. Kitapla ilgili kategoriler-imiz ülkedeki benzer tüm kanallar içinde en çok rağbet edilen yerler.

13.05.2020 - 22:41
Çok güzel gelişmeler. Kitap okumaya, okuduğunu eleştirmeye, incelemeye dönük keyifli ve geliştirici bir bölüm olacak. Kutluyorum.