Içli Kız Özeti A. H. Tarhan

Ekleyen : ESA , 15 Kasım 2016 Salı aaa Beğen
 
Içli Kız ile ilgili görsel sonucu
Hâmid’in İçli Kız adlı oyunu, Namık Kemal’in Zavallı Çocuk ile, Recaizade Mahmud Ekrem’in Vuslat Yahut Süreksiz Sevinç adlı piyesleriyle konu ve işleniş açısından benzerlik gösterdiği bilinen piyeslerinden biridir. Zavallı Çocuk 1873, İçli Kız ve Süreksiz Sevinç ise 1874 yıllarında yazılmıştır.[1] Eser Hâmid tarafından beş fasıl olmak üzere gösterilmiştir. Ancak eserde iki perde içinde iki perde daha yer almış, bunun sonucunda da fasıllar ve perdeler birbirine karışıp 8 perde meydana çıkmıştır. Bir ahlak risalesi olarak kabul edeceğimiz İçli Kız’da Hâmid, kız çocuklarının yetiştirilmeleri, okutulmaları hakkında fikirlerini açıkça ortaya koymuş ve birini sevme ile biriyle evlenme arasındaki farkı eserinin alt yapısına yerleştirmiştir.

İÇLİ KIZ ÖZETİ

Hassas, duygusal ve içine kapanık bir kız olan Sabiha Hanım bir gün İzzet Bey isimli bir genç ile tanışır ve ona âşık olur. Sabiha’nın babası Mesut Efendi de kızının mutluluğunu istemektedir. Bu sebeple İzzet Bey’in babası Sadi Efendi ile görüşülür. Ancak İzzet Bey’in babası Sadi Efendi, bu evliliği aileleri için bir şeref meselesi olarak görür ve yapılacak düğün için bazı şartlar öne sürmeye başlar. Düğün için gerekli parayı bulamayacağını, bulana kadar da düğünün yapamayacağını her fırsatta Mesut Efendi’ye belirtir. Sadi Efendi’nin asıl amacı Mesut Efendi’den para kopartmaktır. Bu adam oğlunu evlendirmek bahanesiyle birçok kişiyi kendilerine akraba ederek dolandırmıştır. Sabiha’nın üvey annesi Raife hanım da türlü entrikalar peşinde koşan bir kadındır. Paraya olan tutkusu sebebiyle üç aylık çocuğunu düşüren bu kadın da İzzet Bey’e karşı bazı hisler beslemektedir. Sabiha’yı bu aşktan vazgeçirmek için İzzet ile beraber bir resimlerini dahi gösterir. Karısının İzzet’e olan aşkından habersiz olan Mesut Efendi, kızının düğününü yapmaya karar verir. Sadi efendi’ye de düğün masrafı olarak yüz elli bin kuruş verir. Ancak Sadi Efendi aradan altı ay geçmesine rağmen düğünü bir türlü yapmamaktadır. Bütün bu sıkıntılara rağmen Mesut efendi kızının düğününü gerçekleştirir. Fakat bu evliliğin mutlu sonla bitmesinin önündeki engel olan Raife hala aralarında ve hayattadır.

[1] Açıklama: Eserin yazılış tarihi,
Enginün, İnci, Yeni Türk Edebiyatı Tanzimat’tan Cumhuriyet’e, Dergâh Yayınları, İstanbul, 2012
isimli kaynak aracılığıyla belirlenmiştir.


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...