İZ ROMANI HAKKINDA ÖZETİ KONUSU CANAN TAN

Ekleyen : ESA , 15 Kasım 2016 Salı aaa Beğen
İz - Canan Tan - Doğan Kitap
 
 
İlk Yayınlanma Tarihi: 2000
Yazar: Canan Tan
 
 
İz romanı Canan Tan’ın diğer romanlarında da görmeye alışık olduğumuz Baba ve Kız, arasındaki sevgiyi ve bir kadının evlilik öncesi ve sonrası ilişkilerini anlatan bir romandır. Eserlerinde popüler konuları seçmeye özen gösteren romancı bu romanında da genç kızların hayatına yönelmiş,  orta düzeydeki okurların ilgisini çekebilecek konularda yazmıştır. Diğer romanlarında da olduğu gibi bu romanının da kahramanı bir kadındır.  Canan Tan’ı  diğer romanlarında da görmeye alışık olduğumuz diğer birçok özellik bu romanın da bulunur.
 
Romanlarını  kahramanlarını kadınlardan seçen yazar, kadın kahramanlarını genç kızlık dönemlerinden başlayarak   evlik yıllarına götürmekte, bu kadınların aşk hayatı ile babaları arasındaki ilişkileri  romanlarının vazgeçilmez öğeleri olarak karşımıza çıkarmaktadır.
 
 
KONUSU
Roman babasına hayran olan bir genç kız ile babasının çatışmalarını konu edinmektedir. Verda, Babasına hayran  hatta âşık olan  “Biricik kahramanım “ diyen bir genç kızdır. Ne var ki, annesiyle babasının boşanmasından sonra babasından ayrı düşmüş hatta onu cezalandırmaya dahi kalkışmaya başlamıştır. Sırf babası karşı çıktığı için evlenmiş,   çocuğunu ise iki yıl sonra gösterip torun sevgisi ve hasreti yaşasın diye daha da göstermemiştir.  Çatışmalar, çelişmeler içten içe devam eden sevgiler sonrasında Verda’nın babası ölmüş Verda yaşadığı pişmanlıklar sonrasında babasının intihar nedeni üzerine gitmeye karar vermiştir.
 
 İZ ROMANININ ÖZETİ         
        
“Romana ve romancıya saygı gereği özet kısa tutulmuş, final bölümü yazılmamıştır. “
                                                  
Verda  babasının izinden giden başarılı bir avukattır. Her şey Verda’nın babasını kaybetmesiyle başlar. Babasının ölüm haberini Adnan Amcasından alır. Verda’yı asıl şoke eden babasının intihar ederek ölmesidir.  Hayata bağlı bir adam olan babasının intihar etmesine çok şaşırmış, hayatımın kahramanı  dediği babasının ölümü ile çok sarsılmıştır. Verda aldığı haber üzerine Ankara’ya gider. Verda’nın aklından geçen tek şey babası ile ilgili  duyduğu pişmanlıklardır.
Verda çocukken annesi Semra Hanım ve babası Vedat Bey ile mutlu bir hayat yaşamaktaydılar. Fakat zaman geçtikçe bu durum değişmiş Verda üniversiteye başladığında boşanmaya karar vermişlerdir. Bu durumun bu kadar uzun zaman sonra meydana gelmesinin nedeni  Verda’nın bundan etkilenmesini istemedikleri içindir. .Hâlbuki Verda bu süreç içindeki tartışmalardan daha çok etkilenmiştir.
Vedat Bey, Semra Hanımdan 6 yaş küçük ve çok yakışıklı bir beyefendidir. Semra Hanım, Vedat Beyin sürekli kendisini aldatacağını düşünmüş ve sürekli olarak onu kıskanmış, sonunda Semra Hanım ve Vedat Bey ayrılmışlardır.
Aradan üç ay geçer. Vedat Bey evlenmeye karar verir. Evleneceği kişiyi Semra Hanım ve Verda çok iyi tanımaktadır. Çünkü o kadın evlerine sık sık gelen Meliha Hanımdır. Ve bunu öğrenen Semra Hanım, şüphelerinde haklı olduğunu anlamıştır.
Verda normalde başarılı bir öğrencidir. Fakat babası evlendikten sonra tüm hayatı değişmiştir. Hatta babasını cezalandırmak için evlenmeye karar vermiş ama Babası buna karşı çıkmıştır.
Verda’nın evleneceği kişi Muzo’dur. Muzo’yla evlenmeye karar vermiş ama Muzo’yu ne kadar çok sevdiğini  Muzo’dan ayrıldıktan sonra  anlamıştır. Muzo’yla ayrıldıktan sonra eski yaşam tarzına dönmüş, okulu bitirmiş ve başarılı bir avukat olmuştur. Tıpkı babası gibi.
Ankara’da çalışırken Bülent diye biriyle tanışmıştır. Bülent bir gazetecidir. Bülent ve Verda birbirlerinden hoşlanmışlardır ama Bülent,  Verda’dan 14 yaş büyüktür. Bülent ve Verda evlenmeye karar vermişler  ama bu istekleri de Verda’nın ailesi tarafından  olumlu bir tepki almamıştır.  Buna rağmen Verda ile Bülent evlenip İstanbul’a yerleşirler.
Verda yıllar sonra anne olmuş ve Verda çocuğuna Kaan adını vermiştir. Verda annesini  ziyarete gitmiş ve   babasını da  görmüştür.  Babası   doğumundan beri ilk kez Kaan’ı görmektedir. Kaan ise artık iki yaşındadır.  Verda’nın asıl amacı ise babasına torun hasreti yaşatmaktır. Çünkü  babasına bir daha  Kaan’ı göstermeyecektir.
Şimdi ise Verda’nın  babasının ölüm haberi gelmiştir. Oysaki o da  o sıralarda babasını ziyaret etmeyi düşünmüştür. .Ölüm haberi ile Ankara’ya gittiğinde Meliha Hanım’ın üzüntüsünü görünce babasını gerçekten sevdiğini anlar. Fakat babasının ölümü üzerinde bir takım şüphelere kapılmıştır.
Verda babasının intihar etmediğini düşünerek bir takım  araştırmalarda bulunmaya başlamıştır. Bir şeyler ararken babasının bir davaya baktığını öğrenir. Ve o davaya bakmak için gönüllü olur. Dava Çayyolu davasıdır. Bu dava  Arslanlı ailesi ile  Alpagutlar ailesi arasında yıllardır süren bir arazi davasıdır.
Verda Aslanlı ailesinin avukatı olur. Karşı tarafın avukatı Vural Türkoğlu’dur. Vural Bey Verda’ya Arslanlı ailesi ile ilgili tüm bildiklerini anlatır. Verda bunları duyunca davadan çekilmeye karar verir. Fakat babası hakkında bir şeyler öğrenmek için davaya  devam eder. Dava sürerken Verda’nın ailesinde işler pek yolunda gitmemektedir.
Bülent ile ayrılmanın eşiğine gelmişlerdir. Diğer yandan annesi Alzheimer  hastalığına yakalanmış ve durumu gün  geçtikçe daha da kötüleşmektedir. Semra Hanım  eski eşi Vedat’ın ölümüyle bu hale gelmiştir…………..


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...