Jules Verne’nin Karpatlar Şatosu Hakkında Özet İnceleme


Esa
7.3.2019
 
 
 
Yazıda “Jules Verne’nin Karpatlar Şatosu “romanı hakkında bilgiler, romanının özeti,  romanın konusu, ana fikri,  romanın kahramanları,  “Jules Verne’nin Karpatlar Şatosu  “romanın olay örgüsü,  romanın yazarı,” Jules Verne'nin “hayatı, eserinşahıs kadrosu  yazarın diğer romanları, eserden alıntılar yer alır.  Eser hakkında yorumlar,” Jules Verne ’nin Karpatlar Şatosu “romanın anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.
 
ROMANIN YAZARI YAZIMI İÇERİĞİ İNCELEMESİ 
 
Karpatlar Şatosu Avukatlık ve borsacılk işlerinden sonra yazar olmaya karar VEREN Jules Verne’nin yazarlık kariyerindeki en son yazdığı romanlarından biridir.  Özgün adı” Le Chateau des Carpathes “ olan  - İngilizcesi The Carpathian Castle -ve Türkçeye Karpatlar Şatosu olarak tercüme edilen romanın ilk baskısı 1892 yılında yapılmış,[1]  bu roman muhtemelen Bram Stoker'ın 1897 yılında yazdığı Drakula romanına da ilham vermiştir. [2]  Nitekim bu roman Drakula'nın anavatanı olarak bilinen bir bölgede geçen olaylara dayanmaktadır.
 
Jules Verne’nin de bu romanı yazarken Karpatlardaki Hunedoara ilçesindeki Colț Kalesi'nden esinlenerek yazdığı düşünülmektedir.
Yazarın Ay'a Seyehat , Denizler Altında Yirmi Bin Fersah  adlı eserleri dünya edebiyatının bilim kurgu türlerindeki ilk önemli eserleri iken, Esrarlı Ada, Kaptan Grant'ın Çocukları  ve 15 Yaşında Bir Kaptan adlı romanı deniz, denizcilik, gemicilik ve coğrafya bilimleri konulu macera romanlarıdır.   Eserlerinde hem deniz hem kara, hem de havadan okurlarını dünyanı her yerine götürmekten hoşlana bir yazar olan Jules Verne dünyanın Merkezine Seyahat adlı romanında okurlarını yer altına da götürmüştü. Seksen Günde Devr-i Âlem  adlı eseri ile çok değişik şekillerde dünyayı dolaştıran yazar,  Balonla Beş Hafta  ve  Esrarlı Ada  adlı eserlerinde okurlarını balonla uçurarak bilinmeyen pek çok yere ulaştırmayı başardı. Denizler Altında Yirmi Bin Fersah  eserinde yerin altına , Ay'a Seyehat , adlı eserinde göğün üstüne taşımıştı.
Yazar bu romanında ise okurlarını çeşitli yerlerde gezdirmekten ziyade Drakula’nın ana vatanında gizemli olayların içine çekmeyi istemiştir.  Hayal gücü sınırsız bir yazar olan Jules Verne bu romanında okurları Dracula’nın ana vatanına götürmüştür.  [3]
Karpatlar Şatosu, yazarın en sıra dışı romanlarından biridir. Verne, bu romanında da oldukça ilginç olaylar değinmiş bu romanına da bir bilimkurgu havası vermeyi başarmıştır. [4]
 
KONU
 
Transilvanya'nın Karpatlardaki Hunedoara ilçesinde perili bir şato olduğu söylentisi çıkmıştır. Bazı genç araştırmalar bu söylentilerin ne kadar doğu olduğunu öğrenmek için buraya gelip araştırmaya başlarlar. Fakat bu terk edilmiş şatoda onları bekleyen pek çok gizemli olay ve yaşayacakları pek çok macera vardır.
 
 
ÖZETİ 
 
Transilvanya'nın Karpatlardaki Hunedoara ilçesi Werst köyü yakınlarında uzun yıllardır terk edilmiş bir şato bulunmaktadır. Werst köylüleri u kale hakkında pek çok söylenti yaymakta şato hakkında pek çok batıl inançlar da bulunmaktadır. Köylüler bu kalenin Chort adın verdikleri bir şeytan tarafından işgal edildiğine inanmaktadır.
Bölgeye gelen bir ziyaretçi olan Kont Franz de Telek,  köylülerin anlattığı bu öyküleri dinlemiş ve anlatılanları gerçek olup olmadığını çok merak etmiştir.  Kont Franz de Telek bu söylentilerin aslını araştırmak üzere, şatonun sahibi Baron Rodolphe de Gortz'un yanına gider.
 
Kaleyi araştırması için oduncu Nic ve Doktor Patak görevlendirilir. . Bölgeyi gezen herkes yıllar önce çok meşhur İtalyan güzeli Stilla'nın sevgisini kazanmak için bir yarışa ve rekabete girmişlerdir.   
Kont Franz de Telek, ise İtalyan asıllı Stilla’nın yıllar önce ölmesi gerektiğini düşünmektedir.  Fakat kendisi de Stilla'nın suretini görmüş hem de sesini duymuştur.
 
İşler bununla kalmamış, Ortaya çıkan sonuçlar gide gide Kont Franz de Telek’in ailesini ve yaşadığı bir trajedi ile bağlantılarını ortaya koymaya başlar.
En sonunda duyulan eslerin ve görüntülerin kaliteli bir fonograf kaydına eşlik eden hareketsiz bir görüntü olduğu ortaya çıkar.
 
[1] https://en.gowikipedia.org/wiki/The_Carpathian_Castle
[2] https://en.gowikipedia.org/wiki/The_Carpathian_Castle
[3] https://www.goodreads.com/book/show/1540877.The_Castle_of_the_Carpathians
[4]Karpatlar Şatosu (Tanıtım Bülteninden)https://www.idefix.com/Kitap/Karpatlar-Satosu/Cocuk-Ve-Genclik/Genclik-10-Yas/Fantastikbilim-Kurgu/urunno=0000000641441?g

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış