Kayıp Sabahlar A. Günbay Yıldız

Günün Yazısı
Ekleyen : ESA , 15 Kasım 2016 Salı aaa Beğen 2
 
YAZAR HAKKINDA
 
Ahmed Günbay Yıldız, 1941, Tokat ili, Reşadiye ilçesi, Kızılcaören köyünde dünyaya gelmiştir. Annesi Saniye Hanım, babası Haydar Bey'dir.
 
Öğrenimine köyünde başlayan yazar ve on yaşına kadar köyünde kalmış daha sonra babasının işi dolayısıyla Ankara'ya yerleşmiştir. Ortaokulu ve Liseyi Ankara’da bitiren yazar, edebiyat dünyasına şiirleri ile girmiş, hikâyeleri ve makaleleri muhtelif dergi ve gazetelerde yayınlanmıştır Asıl şöhretine romanları ile kavuşan yazar "Çiçekler Susayınca", "Yanık Buğdaylar" ve "Figan" romanları ile tanınmıştır.  Bu romanları ilgi görünce romancılıkta karar kılan yazar peş peşe roman yazmaya başlamıştır.
 
Yazar hakkında geniş bilgi için : Ahmed Günbay Yıldız Hayatı ve Romancılığı
 
ROMANCILIĞI HAKKINDA
 
A. Günbay Yıldız’ın romanlarında da 2000 yıllarının başına kadar Muhafazakâr bireylerin iç dünyasını, toplumsal, siyasi ve modern hayatta yaşadıkları iç sıkıntılarını, inançlı kadınlar ile inançsız erkek ilişkilerini ve yaşamlarını, kötü yola düşen erkek veya kadınlarla inançlı eşlerinin mücadeleleri anlatılmıştır.

Eserlerinde Türk toplumunun her kesimini ele almış, İyi ve kötü yönleriyle insan ve toplum arasında etkileşimin ötesindeki sebepleri tespit ederek gözler önüne sermiş,ve çözüme yönelik ipuçları da vermiştir. Türkiye Yazarlar Birliği'nin kurucusu olan yazar, kitaplarının basıldığı Timaş Yayınları'nın da kurucusudur. Yazarın yurtdışında özellikle Almanya da büyük bir okuyucu kitlesi vardır. Ayrıca yazara dış basının da ilgisi büyüktür.

 

ROMANIN KONUSU 

Kayıp Sabahlar yazarın  maddiyatla mutluğun sağlanamayacağı, intikam hırs, paraya düşkünlüğün  mutluluk getirmeyeceğini, bu tip kişilerin masum insaların haytalrıan dahi zarar verebileceklerini örnekleyen konularda yazmış olduğu bir romanıdır.

 

 

KONUSU

Roman ; aile ilişkileri, ahlak, insana verilen değer  üzer4ine yazılmış bir romandır.
Zengin oldukları halde  mutlu olamayan bireylerlerin  maddiyat hırsı yüzünden işlenen cinayetlerin ve çatışmaların, yaşanan ahlaki çöküntüye inat onurunu, çalışma azmini ve saflığını yitirmeden iyiliği ve güzelliği yaymaya çalışan insanların dramları romanın konusudur.

“Varlıklı ancak karanlık sırlar barındıran bir ailenin kızları, onların arkadaşları ve söz konusu ailelerin yollarının kesişmesi çevresinde gelişen olaylar. "Kayıp Sabahlar", maddiyat, ahlak, doğruluk, aile ilişkileri gibi kavramlar”  romandaki çatışmaları ve dramları yaratan  konuların başında gelmektedir.

 

KAHRAMANLAR

  • Taner : Mimarlık okuyan Yasin’in zengin arkadaşı ve Asuman’ın sevgilisi
  • Yasin. Bir öğretmen emeklisinin fakir oğlu,
  • Asuman. Zengin bir ailenin kızı, Taner’in kız arkadaşı,
  • Yelda. Yasine aşık olan Asuman’ın kız kardeşi
  • Hale:
  • Yasin’in dedesi
  • Yelda ve Asuman’ın babası
  • Taner’in ailesi
  • Duvar Osman’ın oğlu
  • Uğur

 

ROMANIN ÖZETİ 

"Yazara ve romancıya saygı ile romanın   özeti final bölümü hariç  ve kısaca yapılacaktır. "

Yasin ve Taner İki yakın arkadaştır.  Taner: Zengin bir ailenin oğlu iken; Yasin: Öğretmen emeklisi olan dedesi ile bir  gecekonduda yaşamaktadır. Taner ve, birbirlerini görmeyince kendilerini bir boşlukta hissedec ekleri kadar birbirlerine bağlıdır.

Taner ve Yasin mimarlık bölümünde okumaktadır. Taner ve diğer arkadaşları üniversiteye lüks araçlarla gelmekte Yasin’in bu arkadaşları grup toplantıları ve geziler düzenlemektedir.Her seferinde Yasin’i davet etmekteler ama  Yasin dürüst ve  çekingen birisi olduğundan bu teklifleri kabul etmemektedir.

Fakat bir gün Yasin üniversiteden çıkmış, otobüs durağında beklerken   lüks bir araç gelir. Bu araç Taner’in aracıdır ve Taner, arkadaşı   Yasin’i çağırır. Yasin ilk defa itiraz etmeden  arabaya biner. Taner’in Yasin’den bir isteği vardır; birlikte  bir iki saat geçirmek istemektedir.  Yasin bu teklifi kabul eder. Taner, Yasin’le konuşmak istemektedir.

Taner’in “Asuman” adında bir de kız arkadaşaı vardır. Taner ve Asuman yıl kaybetmiş olduklarından Yasin’den birer yaş büyüktür.  Taner, Asuman’la da çok uzun süreden beri arkadaştır ama  Taner için bu arkadaşlık yavaş yavaş değişmeye başlamıştır. Yani Taner’in Asuman’a  aşık olmaya başlamıştır. Yasin’de bunun farkındadır. .Taner, en kısa sürede, Asuman’a teklif götürmeyi düşünmektedir.  Fakat Taner’in annesi ve babası teyzesinin kızı ile evlenmesini istemektedir.

Yasin  bu olayı duyduktan sonra Taner’e şunu söyler; “Taner evlenecek olan sensin, anne ve babana başka bir hazırlığının olduğunu söylersin” der.  Fakat Taner  bana  sormadan aileler kendi aralarında sözbirliği yapmış, alıp vermişler ben neyapayım demektedir.  Taner’in teyzesinin kızı  da bu evliliğie olur demiş ve bunun için Taner’e güvenmektedir. Asuman kabul etse bile ailesinin kabul etmeyeceğinden korkmaktadır.

Yasin bu duruma şaşırır  “ Neden ki Taner ailen Asuman’ı tanıyor mu?”  Taner konuşmaya başlar; “ Bizim firma ile Asuman’ın babasının firmaSI düşmanlık derecesinde rakipler. Bu nedenle benim babam Asuman’ın babasından nefret eder. “  diye cevap verir. Taner bu konuyu konuştuktan sonra Yasin’e, “seni bugün evinize ben bırakayım” der. Yasin zoraki de olsa, “peki o zaman gidelim o halde” der. Taner gecekondu mahallesinde oturmaktadır. . Küçük bahçeli şirin bir gecekondunun önüne gelince Yasin durmasını ister Taner’den.  Taner, Yasin’in gecekonduda oturduğuna biraz şaşırmıştır. Yasin , Taner’e içeriye davet eder. . Taner bu daveti kabul eder ve birlikte içeriye girerler. Yasin dedesi ile  Taner’i tanıştırır. Yasin’in dedesi, “size bir yemek hazırlayayım” der ve mutfağa gidip yemek hazırlar. Taner, Yasin’e şöyle der; “Yasin aslında ben sizin yaşadığınız evi değil dedeni merak ettim” der. Yasin Taner’e şöyle söyler; “ Sizin sofralarınıza benzemez ama hadi buyur bakalım” der. Sonra yemek yemeye koyulurlar.

Taner Asuman’a bir türlü gönlünü açamamaktadır.  Ama Asuman’la konuşmak için kararlıdır.  üniversiteden çıkarken Taner; ve Asumana “bugün seni evinize ben bırakayım” der ama Asuman bu teklifi  bunu kabul etmez. Çünkü Asuman’ın  başka planları vardır, o gün için ikiz kardeşleri Hale ve Yelda ile birlikte gideceklerdir. Bu yüzden Asuman ikiz kardeşleri arabayı park ettikleri yerde onu beklemektedir.. Asuman ve Taner birlikte beklerlerken  Asuman’ın gözüne iki kişi çarpar,  bu adamlar sanki onları gözetlemektedir. Asuman dikkatlice bakarken   Taner’de  bu  kişileri görmüş olur. “ Bunların birisi Duvar Osman’ın oğlu diğeri de Ziya ve hanımının yeğeni Uğur” der. Asuman’la Taner’i bir korku sarar. Taner ve Asuman onlara dikkatlice bakmaya devam ederken Hale ve Yelda gelir. Onlar Asuman’ın yanındaki Taner’i   henüz tanımamaktadırlar.

Hale , kız erkek arkadaşlıklarına şiddetle karşı olan bir kızdır. Duvar Osman’ın oğlu ve Uğur bulundukları yerden açığa çıkarak Taner’in üzerine doğru yürürler ve kavga başlar. Asuman ve ikiz kardeşleri korku içinde kalmıştır.  Bir süre sonra Duvar Osman’ın oğlu ile Uğur uzaklaşır .Asuman’la ikiz kardeşleri Taner’i hemen hastaneye götürürler. Taner’in durumu ağır değildir. Bunu duyan Yasin’de hemen hastaneye gelir ve Taner’in ailesine haber verir. Taner’in ailesi büyük bir korku ile hastaneye gelir. Bu esnada Taner kendisine gelir ve iyi olduğunu söyleyerek arkadaşlarına teşekkür eder. Daha sonra Taner’in ailesi arkadaşlarının kim olduğunu sorar ve Taner arkadaşlarını ailesine tanıtır. Taner’in ailesi de Taner’e teşekkür eder.

Asuman, Taner’i çok merak eder ve yanından bir saniye bile ayrılamaz. Zaman gelip geçer Taner iyileşir. Asuman’ın ikiz kardeşlerinden olan Yelda birisinden hoşlanmakta  ve bunu ablası Asuman’a anlatmıştır. Ablası da; “kimmiş o şanslı kişi?” der. Yelda’da; “ tanıdığın birisi” der. O kişi Taner’in en yakın arkadaşı Yasin’dir. Asuman biraz şaşırmıştır bu duruma. Yelda ablasının şaşırdığının farkındadır. Asuman kardeşine emin olup olmadığını sorar ve  Yasin’in ona alıştığı bir hayatı sağlayamatyacağını söyler.

Yelda’da ablasına; “onu fakir olduğu için sevmeme bir engel yok ayrıca kendisi fakir olabilir, imkânları olmayabilir ama onun kocaman yüreği var, yüreği zengin” der. Asuman’da; “peki kardeşim” der ve kardeşini destekler. Taner’de Asuman’a onda gönlü olduğunu söyler. Aradan zaman geçer Yelda babasına Yasin’den hoşlandığını söyler. Babası önce çok tepki göstermez ve Yelda’ya bu kişinin kim olduğunu sorar. Yelda’da en kısa zamanda Yasin’le buluşur ve onu babasıyla tanıştırmak istediğini söyler. Yasin biraz heyecanlanır ve teklifi kabul eder. Akşam yemeğinde buluşacaklardır. Akşam olur ve Yasin çok heyecanlı bir şekilde Yelda’ların evinin önüne gelir. Zili çalar ve kapıyı Yelda açar. Yasin elindeki çiçeği Yelda’ya verir ve içeri geçerler. Yelda’nın babası Yasin’i güler yüzle karşılar. Sonra koyu bir muhabbet başlar. Yelda’nın babası Yasin’den ailesi hakkında bilgi vermesini ister. Yasin başlar ailesini anlatmaya ve Yelda’nın babasının yüzünde bir kızgınlık belirir. Gün sonunda Yasin eve gider.

Babası Yelda’ya bu işin olmayacağını söyler. Yelda gözyaşları içinde odasına gider. Ertesi gün Yelda’nın babası iki adam tutar ve onlara Yasin’i öldürmelerini söyler ve adamlara bir miktar para verir, çünkü Yasin’in babası Yelda’nın babasının düşmanıdır.. Bu adamlar Yasin’i öldürür ve kimse görmez. Sadece öldüğü haberi duyulur. Yasin’i kimin öldürdüğü belli değildir. Yelda’nın psikolojisi bozulmuştur, bu nedenle hastaneye yatırılmıştır. O gün de Asuman ve Taner evleneceklerdir. Tıpkı bir rüya gibi düğünleri olur.

Aradan iki hafta kadar zaman geçer ve Yasin’i, Asuman’ın babasının öldürttüğünün haberi Taner’e ulaşır. Taner çok düşünür ve sonunda polise gitmeye karar verip polise her şeyi anlatır. .............

 

Özeti Çıkaran  : Atike KAPLANKIRANSitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Şahin Mutlu
16 Kasım 2016 Çarşamba 23:30:39
"Suça bulaşmamış gönüllerin acı çekmeyeceği bir diyar varsa bildiğin, değil onuncu köy; uzaklara, çok uzaklara dersen bekle geliyorum” der." Manâ derinliğinde analiz gerektiren müthiş bir tesbit diye düşünüyorum... Esenlik dileklerimle Teşekkürler Atike Hanım...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...