Kuşlar da Gitti Hakkında Konu Özet Yaşar Kemal


Esa
27.2.2019
 
 
Yazıda “Yaşar Kemal'in   Kuşlar da Gitti,”   romanı hakkında bilgiler, romanının özeti,  romanın konusu, ana fikri,  romanın kahramanları, romanın olay örgüsü,  romanın yazarı,  “Yaşar Kemal'in  Kuşlar da Gitti ” hakkında bilgiler “Yaşar Kemal'in  Kuşlar da Gitti “   romanın şahıs kadrosu  yazarın diğer romanları,    “Yaşar Kemal'in  Kuşlar da Gitti  “   adlı eserden alıntılar yer alır.  Eser hakkında yorumlar,  romanın anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.
 
ESEEİN YAZIMI BASIMI GENEL ÖZELLİKLERİ 
 
Yaşar Kemal ‘in Kuşlar da Gitti, adlı uzun hikâyesi ilk kez 1978 yılında Milliyet Yayınları tarafından basılmış, konusu köyde geçmeyen konusu İstanbul’da geçen ilk kurmaca yazısı veya yazılarından biridir.
 
Yaşar Kemal’in roman olarak lanse ettiği bu eser, tek bir kahramanın mazisi ve bazı yönleri üzerinde durmuş olması, belli bir başlangıç ve sonunun olmayışı, anlatım ve anlatıcı şekli ile uzun bir öyküyü [1]andıran bir eserdir.  “Kuşlar da Gitti “adlı eser Yaşar Kemal’in bir gazete veya dergide tefrika edilmeden doğrudan doğruya kitap olarak yayımladığı ilk kurmaca eseri de olmaktadır.  ilk romanıdır. Kimi kaynaklarda "uzun öykü" olarak geçmektedir.[2]
 
Yaşar Kemal 'in “en çok satılan dördüncü kitabı”[3] bu eseri şehirde yaşayan fakir insanların ve çocukların hayatını anlatan ilk eserlerinden de birisi olarak dikkat çeker.  Yazar bu romanı ile sadece köy konularında yazan bir romancı olmak görüntüsünden de çıkmış, İstanbul'un çeşitli semtlerinde yaşayan çocuklarla yaptığı röportajları anlattığı bir seri olan Allah’ın Askerleri adlı eserinden sonra konusu İstanbul’da geçen ikinci eseri de olmuştur.
 
Ancak 1970 li yıllardan sonra köy konusu dışında roman ve öyküler yazmaya başlayan [4] Yaşar Kemal , “Al Gözüm Seyreyle Salih “ adlı romanı ile köy dışına çıkarak Karadeniz’de geçen bir vakayı anlatmış, Allah’ınAskerleri adlı çalışması ile konusu İstanbul’da geçen ilk romanını da yazmıştı.  Bu nedenle yazarın Kuşlar da Gitti adlı eseri konusu İstanbul ve büyük bir şehirde geçen ikinci eseri olmaktadır.
 
“Kuşlar da Gitti “ kurgusu, tek bir vakaya dayanması ve diğer özellikleri ile romandan çok uzun bir hikayedir.   Öyküde "azat buzatlık" satmak için yakaladıkları kuşları satamayan gençlerin en sonunda bu kuşları yemek zorunda kalışları kurgusu üzerine dayanır.   Gün içinde başlayıp gelişen ve biten bir vaka düzeni vardır.
Roman gözlemci bir anlatıcının gözlemlerinden aktarılmıştır.  Anlatıcı vakaya da dahil olmuş, olayları gözlemlemiş ve  vakayı yorumlayıp betimleyip aktarmıştır.
 
Konu:
Öykü Anadolu’nun farklı yerlerinden İstanbul’a gelen üç kuş avcısı arkadaş Uzun Süleyman, Hayri ve  Semih’in kuşları  yakalayıp satmak için yaptıkları mücadeleleri yakaladıkları kuşları satamayışları yüzünden aç kalınca bu kuşları yemek zorunda kalışları üzerine kuruludur.
 
Ana Fikir:
İstanbul’un işsiz gençleri işsizlik ve parasızlık yüzünden vicdanlarıyla çatışmak zorunda kalmakta; açlık ve yoksulluk;  sevgi, acıma ve insanlık duygusuna daha baskın gelmektedir.
 ''Kuşlar gelsin hafız, onlara dair kötü hatıraları yoktur gökyüzünün, onlar intihar nedir, ihanet nedir bilmezler.” 
 “İnsanlık öldü mü?  Ölmedi mi… ölmedi, ölmedi ama bir şeyler oldu, başka bir yerlerde sıkıştı kaldı herhalde. Giden kuşlar mı? Yoksa insanlığımız mı?”
 
 
KUŞLAR DA GİTTİ  ÖZETİ
 
Anlatıcı, Florya’da gezinirken bölgede kuş yakalayan üç genç ile konuşur. Bu gençlerin adı Süleyman, Semih ve Hayri’dir. Bu gençler kuşları satmak için yakalamakta ama satamamaktadır.  Eylül’ün on beşi bile gelmeden Florya ormanları kuşları tutmaya gelen insanlar ile dolmuştur.Bu gençler ekim ayında Florya düzlüğüne gelip çadırlarını kurup kuşlara tuzak hazırlamakta ağlarla yakaladıkları sarılı, kırmızılı, mavili kuşları kafeslere koymaktadır.
 
Fakat eskiden kiliseler ve camilerin önünde “azat buzat beni cennet kapısında gözet” diyerek sattıkları kuşları artık alan da kalmamış olduğundan bu kuşlar sadece Eminönü’ndeki kuş pazarlarında satılır hale gelmiştir.
Hatta bu işsiz güçsüz ve parasız gençler çalıp sattıkları bir kilim nedeniyle yaşadıkları olayı da anlatırlar. Süleyman avladıkları kuşları koymak için ninesinden yadigâr kalan kilimini satmış,  kuşları sattıktan sonra kazandığı para ile o kilimi yeniden almayı düşünmüş,  ama kilimi sattıkları kişi çok para isteyince geri alamamışlardır. Semih ile Hayri ise kuşları avlamak için lazım olan ağları balıkçılardan çalmıştır.
 
En zor avlanan ve en az avlanan kuş ise Şahin’dir.  Bir şahin tutsalar bile ancak 25-30 liraya satabilmektedirler. Artık kuşçular bile birkaç kuş almaktadır. Bir gün bir şahin yakalamışlar Semih o şahini alarak onlardan ayrılmıştır.
 Semih, Hayri ve Süleyman bu kuşların yüzünden hem kendi aralarında hem de avlamaya gelen diğer insanlar ile kavgaya da girmektedir.  Kuşları yemek için yakaladıklarını sanan Tuğrul ve arkadaşlarıyla bu yüzden kavga etmişlerse de onlar satmak için avlamaktadır.
 
Mahmut adındaki genç kuşları satmak konusunda uzman birisidir. Önce gecekonduların olduğu yere gelmişler herkes başlarına toplanmış ama tek bir kuş satamadan oradan ayrılmışlardır. Yeni Cami ve Taksim’de birkaç kuşu satmayı başarmışlardır.  Mahmut bile kuşları satamayınca onlardan ayrılarak balık avlamaya gider. Aç kalan çocuklar ise satmak için tuttukları kuşları yemekten başka çare bulamazlar.  
 
 
 
[1] Çiftlikçi, Ramazan (1993), Yaşar Kemal: Yazar, Eser, Üslup, Malatya: İnönü Üniversitesi
[2] https://tr.gowikipedia.org/wiki/Ku%C5%9Flar_da_Gitti
[3] "O Güzel İnsanlar Yaşar Kemal'i Yalnız Bırakmadılar" (PDF). Erişim tarihi: 4 Mayıs 2017.

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış