Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Hakkında Konusu Hüseyin Rahmi Gürpınar

Ekleyen : ESA , 26 Mart 2015 Perşembe aaa Beğen
 
Yazıda “ Hüseyin Rahmi  Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç     romanı hakkında bilgiler, romanının özeti,  romanın konusu, ana fikri,  romanın kahramanları, romanın olay örgüsü,  romanın yazarı,  “Hüseyin Rahmi  Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç ”    hakkında bilgiler “Hüseyin Rahmi  Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç  ”    romanın şahıs kadrosu  yazarın diğer romanları,  “Hüseyin Rahmi  Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç  ”    adlı eserden alıntılar yer alır.  Eser hakkında yorumlar,  romanın anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.
 
 
Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Romanı Hakkında 
 
Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç adlı roman, Türk edebiyatının  romancılık konusundaki kilometre taşlarından biri olan Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın en önemli eserlerinden biridir. Eser ilk kez 1912 yılında basılmış [1] daha sonra pek çok baskı daha görmüştür.
Mizahi olayları ve konuları bulmakta usta olan  Hüseyin Rahmi Gürpınar,  bu romanı bir halk söylentisi etrafında düşünmüş ve bu söylentiyi ustaca bir kurgu ile roman haline getirmiştir.  
Bu roman 1910 yılında  Halley kuyruklu yıldızının dünyaya çarpacağı söylentisi üzerine yazılmıştır. O tarihlerde bu söylenti insanlar arasında büyük bir yankı oluşturmuş, halk da bundan dolayı oldukça büyük bir endişe oluşmuştu. Dünyaya çarpması beklenen Halley kuyrukluyıldızı bu felakete yol açmamış ama İstanbul insanının hayatında epey bir çalkantıya neden olmuştu.
Roman Halley Kuyruklu Yıldızı'nın 5 Mayıs 1910 tarihinde dünyaya çarpacağı söylentisi üzerine,  o dönemin İstanbul'unda  oluşan olaylarını dönemin sosyal yaşantısı içindeki yankılarını bir vaka düzeni içinde kurgulayan bir teknikle yazılmıştır. “  Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç'ta 1910 Halley kuyruklu yıldızının dünyaya yaklaşmasıyla bu olayın İstanbul'da yarattığı heyecan anlatılır. [2]
 
Yazarın Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç adlı romanı 1911 yılında basıldıktan sonra Sansür Kurulu tarafından yasaklanan Şıpsevdi adlı romanından sonra yayınlanmış, yazar bu iki romanından sonra uzun bir müddet yazarlığa da veda etmişti. [3][4]
 
Hüseyin Rahmi , Şıpsevdi  adlı romanının basıldıktan sonra edebiyat dünyasına ve hükümete karşı bir küskünlük içine girmiş Heybeliada’ya taşınarak ve hayatının bundan sonraki sürecini Heybeliada’da yaşayarak geçirmişti.

Yazar bu romanında da Halley Kuyruklu Yıldızının Dünya’ya çarpacağı söylentisini eğlendirici bir anlatımla işlerken,  batıl itikatlara inanan, söylentilere kapılan cahil insanların gülünç yanlarını ortaya koyarak bilimin ve eğitimin ne denli önemli olduğunu vurgulamak istemiştir.
 
Roman  o dönem İstanbul’unu ve halkını oldukça başarılı bir şekilde betimlemiş ve dönemdeki sosyal hayatı başarılı ve gerçekçi bir şekilde okurlara yansıtmıştır.
 
Hüseyin Rahmi bu romanında, Osmanlı toplum hayatındaki evlilik anlayışını alaycı bir dille eleştirmiş, bu konu etrafında çeşitli sosyal sorunları da derin bir gözlem gücü ilginç bir konu seçimi ile dile getirmeyi başarmıştır.
 
Çerçeve bir hikaye içinde bir başka hikaye anlatma tekniği ile yazılan bu roman yazarın diğer eserleri gibi hem güldüren, hem de düşündüren sosyal bir eleştiri taşımaktadır.
 
Eser MEB tarafından okunması gereken Yüz Temel Eser Listesine alınmış  öğrenci, öğretmen ve okurlara tavsiye edilmiştir.
 
 
 KİTABIN KONUSU VE ÖZETİ
 
Kültürlü ve zengin bir genç olan  İrfan Galip, Halley Kuyruklu Yıldızının dünyaya çarpacağı söylentileri üzerine mahallesinin kadınlarına konferans vermiş ve onları aydınlatmıştır.
 
İrfan Galip daha önceleri düşünceleri ve davranışları ile alay eden mahalle kadınlarına çok kızgındır.
 İrfan Galip’in amacı,  kültür seviyesi çok düşük olan mahalle kadınları ile eğlenmek ve onlardan intikam almaktır.  Kendisine uygun kültürlü bir  Türk kızı olmadığını düşünen  İrfan Galip aslında evlenmek istemekte ama kültürlü bir eş aramaktadır.
 
Onun kafasındaki eş tip modern iyi eğitimli bir kadındır.
 
Ancak Konferansa gelen kadınlardan biri ona mektup yollamaya başlar. İrfan Galip, mektubun sahibi olan, bu çok kültürlü ve yüzünü hiç görmediği Feriha Davud’a aşık olur ve ona evlenmek teklifi yapar. Kadın teklifi kabul etmiş ama İrfan Galip’e çok tuhaf bir şart koşmuştur.  Feriha Davud, İrfan Galip’in evelenme teklifini  kuyruklu yıldızın dünyaya çarpacağı gün kabul edecektir.
 
Kuyruklu yıldız dünyaya çarpmamış ama  ...
 
 
HALLEY KUYRUKLU YILDIZI HAKKINDA KISA BİLGİ
 
Halley kuyruklu yıldızı (resmi adıyla 1P/Halley veya bu kuyruklu yıldızlar üzerine çalışmalar yapan Edmond Halley'e ithafen Comet Halley) her 75–76 yılda bir görünen kuyruklu yıldız. Tüm periyodik kuyruklu yıldızlar arasında en meşhurudur. 
 
Her yüzyılda bir çok uzun periyodlu kuyruklu yıldız görülmesine rağmen Halley çıplak gözle görülebilen tek kısa periyodlu kuyruklu yıldızdır. Ayrıca insan ömründe geri dönecek çıplak gözle görülür tek kuyruklu yıldızdır. Halley kuyruklu yıldızı iç Güneş Sistemi'ne en son 1986 yılında girmiştir. Hesaplara göre 2061 yılında tekrar görülecektir.
 
 
 
[1] Yrd. Doç. Dr. Gamze ÖKSÜZ, A.S.Puşkin’ in Köylü Hanımefendi Öyküsü İle H.R.Gürpınar’ın Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Romanının Karşılaştırmalı Olarak İncelenmesi, The Journal of Academic Social Science Studies, Volume 5 Issue 8, p. 917-929, December 2012
[2] http://www.idefix.com/kitap/kuyruklu-yildiz-altinda-bir-izdivac-huseyin-rahmi-gurpinar/tanim.asp?sid=W2025QTCGY4Y36UU8TRS


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...