Oğuz Atay'ın Bir Bilim Adamının Romanı Üzerine Kısa Bir İnceleme


15.05.2021

Bir Bilim Adamının Romanı, Türkiye’de akademik kültürün gelişmesine büyük katkılar sunan Mustafa İnan’ın yaşam öyküsünü anlatan bir biyografik roman.

Biyografik roman, aslında Türk yazınında üzerine çok yapıt verilmeyen bir tür. Halbuki çağdaş batı edebiyatında Stefan Zweig’ın muhteşem örneklerini sunduğu bu tür hayli verimli bir alan. Ancak nedense Türk yazınında pek tercih edilmiyor. Bu yüzden Mustafa İnan’ın yaşam öyküsünü anlatan bir roman yazma fikri de ancak TÜBİTAK’ın desteğiyle ortaya çıkıyor ve bunun için de teklif aynı zamanda İnşaat Fakültesi’nden de Mustafa İnan’ın öğrencisi olduğu için Oğuz Atay’a götürülüyor.

O sıralar Tutunamayanlar’la TRT Roman ödülünü henüz almış olan Oğuz Atay, söz konusu Mustafa İnan olunca teklifi kıramıyor ve özellikle oğlu ve eşiyle yaptığı görüşmelerden de hareketle Bir Bilim Adamının Romanı’nı yazmaya koyuluyor. Ancak bu işi tam da istediği gibi yapamıyor. Birincisi kimi söylemek istediklerini Mustafa İnan’ı anlattığı için söyleyemiyor, ikincisi kimi söylediklerine de ailesi ve TÜBİTAK karşı çıkıyor. Oğuz Atay, geri adım atmak zorunda kalıyor. Bu yüzden tam bir insan olarak anlatmayı amaçladığı Mustafa İnan’ı dilediği gibi anlatamıyor. Yazdığı birçok bölümü çıkarmak zorunda kalıyor.

Bilirsiniz öykü olayların anlatıldığı bir türken roman ise karakterler üzerine kurulu bir türdür. Oğuz Atay, Mustafa İnan karakterini dilediği gibi anlatamadığı için Oğuz Atay romancılığından izler taşısa da tam bir Oğuz Atay romanı olma özelliği taşımıyor. Ancak gene de Türk eğitim sistemine ilişkin ciddi eleştiriler getiriyor ve ironi dolu biçemiyle, puanlara puvan dediği bölümlerle, ülke gerçekliğini ve ülkenin yaşadığı sorunları derinlemesine ele alıyor.

Konu hakkında Kitap Yorumlar’da çıkan bir incelemede, roman detaylı olarak incelenmiş. Kastamonu Valiliği’nin düzenlediği Oğuz Atay Öykü Yarışmalarından söz edilmiş. Yaşarken kıymetini bilmediğimiz nice Oğuz Atay’ı umarım artık bugünden anlarız ve kitapları öldükten sonra satış rekorları kıran yazar anısına yapılan ödül törenleri de aralık vermeden düzenlenmeye devam eder.

Ben buradayım okur da burada artık sevgili Oğuz Atay.

Dilerim gelecekte Türk yazınının biyografik roman türündeki önemli yapı taşlarından biri olan Bir Bilim adamının Romanı’nı aşan biyografik romanlar yazılır ve dilerim akademik yaşam romanda anlatılan kısır döngüleri tekrar yaşamadan Türkiye’yi çağdaş uygarlıkların da üzerine çıkarır.

Bir dahaki incelemede görüşmek üzere…

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış