Paulo Coelho/ Veronika Ölmek İstiyor Özet


21.12.2020

 

 

 

KİTABIN ADI                        :  VERONİKA  ÖLMEK  İSTİYOR

KİTABIN YAZARI                 :  PAULO  COELHO

YAYIN EVİ VE ADRESİ        :  CAN YAYINLARI, HAYRİYE CADDESİ NO. 2 GALATASARAY-İSTANBUL

BASIM YILI                           :   2001

 

 

1.KİTABIN KONUSU  : Veronica adındaki bir kadının ilaç içerek intihar girişiminde bulunması ve bu girişim sırasında kalbinin rahatsızlaşması sonucu  bir haftalık ömrü kalması ve kalan zamanını akıl hastahanesinde nasıl geçirdiği anlatılmaktadır.  

2.KİTABIN ÖZETİ       : Veronika bir manastırda oda kiralar.dört kutu hap içerek intihar eder..kendisini intihar girişiminde bulunmasının nedenini iki nedene bağlıyordu.birinci neden:yaşamındaki herşeyin hep aynı olması ve gençliğinin sona ererek yaşlanmaya başlamasından korkması.ikinci neden ise:daha felsefiydi.veronika gazete okuyan,televizyon seyreden,dünyada olup bitenlerden haberdar birisiydi,ona göre her şey yanlıştı ve kendisi herhangi bir şeyi düzeltebilecek durumda olmadığını düşünmesiyle aciz olduğu duygusunu gütmesidir.

            bir rahibe tarafından hastaneye kadırılır ve midesi yıkanır.kalbine içtiği ilaçlar zarar verir ve bir haftalık ömrü kalır.vilette akıl hastanesine yatırılır.veronika burada yeni arkadaşlarla tanışır ve piyano çalmaya başlar.hastanede yatan eduard adında bir kişiye aşık olur.son gününde hastanenin dışında zamanını geçirerek ölmek istediğini doktorlara söyler.fakat doktorla buna izin vermez.akşam olduğunda eduard ile birlikte hastaneden kaçar.kentin en pahalı lokantasına giderler,en güzel yemeklerini ısmarlarlar ve en pahalı şarapları içerler.yüksek sesle konuştukları ve uygunsuz davrandıkları için garson tarafından dışarıya atılırlar.onlar da kentin dışındaki boş bir tepeye tırmanırlar.burada ikisininde uykusu gelir ve toprağın üstüne uzanırla.sabah olduğunda veronika ölmemişti ve hala yaşamaktaydı.hastanadeki doktorların düzenli verdiği ilaçlar veronikayı ölümden kurtarmıştır.

  1. KİTABIN ANA FİKRİ : Hayatta nekadar zorluklarla karşılaşsak bile yaşam sevincimizi asla kaybetmemeliyiz.

 

4.KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ  :  Veronika: hayatta hep aynı şeyleri yapmaktan bıkmış ve yaşlanmaktan korkmuş korkan birisidir.

 

5.KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER : Kitabın konusu intihar etmek,ölüm ve akıl hastalıkları olduğu için okuyucuyu karamsar düşncelere itmektedir.

 

6.KİTABIN YAZARI HAKKINDA BİLGİ :

   Paulo coelho: rio de janeiro’da doğdu.roman yazarlığına başlamadan önce, oyun yazarı, tiyatro yönetmeni. Ve sevilen bir şarkı sözü yazarı idi.1988 yılında yayınlanan üçüncü kitabı simyacı coelho’yu en çok okunan çağdaş yazarlardan biri yaptı. Öteki kitapları; brida, valkürler ve piedra ırmağının kıyısında oturdum,ağladım’ıdr.simyacı kıriki ülkede yayınlandı,yirmi altı dile çevrildi

 

 

 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış