Peride Celal 'in Yaz Yağmuru Hakkında Konu Özet Analiz

Ekleyen : ESA , 07 Mayıs 2019 Salı aaa Beğen
 
 
 
Yazıda  “Peride Celal 'in Yaz Yağmuru ”  romanı hakkında bilgiler, romanının özeti,  romanın konusu, ana fikri,  romanın kahramanları, romanın olay örgüsü,  romanın yazarı,  “Peride Celal 'in Yaz Yağmuru ”  hakkında bilgiler “Peride Celal 'in Yaz Yağmuru”  romanın şahıs kadrosu  yazarın diğer romanları,” Peride Celal 'in Yaz Yağmuru”  adlı eserden alıntılar yer alır.  Eser hakkında yorumlar,  romanın anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.
 
 
ESERİN YAZIMI BASIMI KONUSU YAZARI ANALİZİ
 
Yaz Yağmuru adlı roman Peride Celal’in aşk konulu popüler romanlarından biridir. İlk baskısı 1940 yılında yapılmış ve tefrika edilmiş olan bu roman yazarın ikinci eseridir. Yaz Yağmuru adlı roman Peride Celal’in yazmış olduğu aşk romanları içinde en çok ilgi görmüş olanlarından biridir. Yazarın aşk ve popüler roman örneklerini verdiği ilk dönem romanlarından olan Yaz Yağmuru  dörtlü hatta beşli aşk örgüsü ile genç kadınların ilgisini çekmiş yayınlandığı yıllarda yazarın en çok satılan ve okunan romanlarından birisi olmuştur.
 
İlk romanlarında aşk ve popüler romanların yazarı ve küçük hanım romancısı olarak ünlenmiş olan yazarın bu roman yazarın bu yönünü en iyi şekilde tanımlayan romanlarından biridir.
 
Yazın hayatına 1936 yılında tefrika edilen Sönen Alev adlı romanla giren yazar 1938-1949 yılları arasında  “aşk ve piyasa” romanları olarak ünlenmiş [1] aşk konuluı bu tür romanlarının kahramanları sorunlu kadın karakterleri olmuştur. Yazarın bu romanındaki kadın karakteri de yaşadığı aşk yüzünden bunalıma girip kendisini tedavi eden doktoru ile evlenmesi üzerine kuruludur.
 
1980 yıllarına kadar aşk konulu romanlar yazan Peride Celal,  aşk romancısı, küçük hanım romancısı, popüler romancı suçlamaları karşısında aşağılık kompleksine kapılmış ve kendisi de bunalıma girmiş girdiği bu bunalımı otobiyografik bir romanı olan ve en olgun romanı olarak kabul edilen Kurtlar adlı romanında dile getirmiştir. Kurtlar adlı romanında kendi biyografisini ve hayatının öze eleştirisini yapan romancı Peride Celal 1980 yıllarından sonra yazdığı romanlarında “ Küçük Hanım romancısı “ etiketinden kurtulmaya çalışarak tezli ve sosyal romanalar yazmaya gayret etmişti.   
 
Yaz Yağmuru dört bölümden oluşan hâkim anlatıcı bakış açısı ile yazılmış olan, Dr Galip, Şahende ve Nur; Nur ile Mehmet Münif ve Mısırlı Leyla aşkları çerçevesinde gelişen altı kahramanlı, altı türlü aşk konusunu ele alan bir romandır.
 
Nur ile Mehmet Münif, Nur ile Dr. Galip, Mehmet Münif ile Mısırlı Leyla; Dr Galip ile Şahende, Doktor Galip ile Nur arasında dolaşıp duran aşk öyküleri en sonunda Nur ile Dr Galip’in, Mehmet Münif ile Mısırlı Leyla’nın evlenmeleri ile çözümlenir.
 
Ortadan başlatılan roman geri başa sararak tekrar sona doğru ilerlemiş, Nur’un depresyona girmesi ile kilitlenmiş, âşıkların iç yüzleri ortaya dökülüp iki ayrı evlilik ile noktalanmış aşk silsilesi şeklinde anlatılmıştır.
 
KONU:
Mehmet Münif ile aşk yaşayan Nur, Mehmet Münif’in kendisini başka kadınlarla aldattığını öğrenir Bindikleri sandalda aşıklar tartışmış, Mehmet Münif sandaldan düşmüş, onun  öldüğünü sanan Nur depresyona girip çevresi ile iletişimi kesmiştir.
 
Nur kendini tedavi eden Dr Galip ile yakınlaşmaya başlar fakat Dr Galip Şahende adında bir erkek avcısı ile aşk yaşmaktadır. Nur , bir yandan Mehmet Münif’in ölmediğini öğrnemiş diğer yandan Dr Galip ile Şahende arasına girmek istememiştir. Şahende Dr Galip’i avucuna alırken , Mehmet Münif ile Nur’un aşkı yeniden canlanır. Fakat Mehmet  Münif Mısırlı bir kadını hamile bırakmış, Şahende’nin de foyaları bir bir ortaya dökülmüştür.
 
ÖZET
 
Yirmi üç yaşında genç bir kız olan Nur babasının parası ile geçinen Mehmet Münif adında bir gence âşık olur. Bu genç herkes tardından sevilen birisidir. Nur da bu genç adamı sevmiş ve ona aşık olmuştur. Mehmet ile Nur’un aşkları hayli ilerler. Fakat Nur’un ailesi olayın farkına varmış ve Nur’a baskı yapmaya başlamıştır.
 
Bunun üzerine Nur, sevgilisi Mehmet Münif ile görüşmemeye karar vermiştir. Fakat Mehmet Münif bu durumu kabul etmez. Nur ile görüşmeye çalışır sonunda Nur, onunla bir kez daha görüşmeye razı olur.
Fakat Nur’un ablası Fatma, Mehmet Münif’in Romanyalı “trup”la beraber gelen güzel bir artiste tutulduğunu ve Mehmet Münif’in bu artisti ayartmaya çalıştığını kardeşi Nur’a anlatır. Bunun üzerine Nur, işkillenmeye başlamış işin aslını öğrenmek için Mehmet Münif ile görüşmek istemiştir. Fakat Mehmet Münif sözleştikleri yere gelmez. Bunun üzerine Nur’un kuşkuları çoğalmıştır.
 
Nur, artık Mehmet Münif’ten şüphe duymaya başlamıştır. Bir gün Mehmet Münif ile yeniden buluşurlar. Sandala binip sahilden açılırlar. Nur, sandalda iken, Mehmet Münif’e duyduğu bu şüpheyi aktarır. Fakat Mehmet Münif,  “yaptıysam yaptım” diye bir cevap verince Nur çok sinirlenmiştir.  Bunun üzerine Nur ile Mehmet Münif tartışır. Mehmet Münif dengesini de yitirip sandaldan denize düşer.
 
Mehmet Münif’in iyi yüzme bilmediğini ve denizde boğulduğunu düşünen Nur,  şoka girmiş bir şekilde yalıya ulaşır. Fakat depresyona giren Nur,  kabuğuna çekilerek çevresi ile iletişimini keser. Köşesine çekilmekte kimse ile konuşmamaktadır.
 
Nur’un annesi Naciye Hanım durumu Doktor Şahin Bey’e iletir.  Şahin Bey’in Nur’u doktor arkadaşlarına muayene ettirmiş ama bir sonuç alamamıştır.
Bunun üzerine ailesi Avrupa’da “asabiye” üzerine ihtisas yapmış ve memlekete yeni dönmüş olan Doktor Galib’e başvurur.
Doktor Galib’in, Nur’daki değişikliğin sebebini öğrenmiş ve Mehmet Münif’i araştırmaya başlamıştır. Dopktor Galip Mehmet Münif’in ölmediğini de öğrenir. BNunun üzerine Doktor Galip, Mehmet Münif’in ağzından Nur’a bir mektup yazar. Bu mektupta  “Tokatlıyan”da buluşma k talebi vardır. Nur o buluşma yerine gelerek kızlı erkekli bir grubun içinde Mehmet Münif’i görür ve Mehmet Münif’in ölmediğine emin olur.
 
Bunun üzerine Nur ve Doktor Galip, Mehmet Münif’i takip etmesi için Müşfik’ten yardım isterler.  Müşfik,  Mehmet Münif’i takip etmeye başlar.  En sonunda Müşfik, Mehmet Münif’in adı Leyla olan zengin bir Mısırlı kadın ile birlikte olduklarını tespit eder. Bu sırada Nur kendisini toparlamaya başlamış Mehmet Münif’in iç yüzünü öğrenmiştir.  Hatta doktoru Galip’e de ilgi duymaya başlar.  Fakat Dr Galib,  Şahende isminde “hafifmeşreb” bir erkek avcısı ile birliktedir. Doktor Galip, Nur ile yakınlaşmaya başlayınca Şahende bu duruma katlanamaz.  Bunun üzerine Şahende sağda solda, Galip’ten hamile kaldığını söylemeye başlamıştır.
Fakat Şahende’nin bu oyunu daha öncesinden, Samsunlu bir tüccar olan Rahmi Bey’e de oynamış olduğu;  bu yöntemle bu tüccardan bin lira aldığı öğrenilmiştir.  
Şahende, bir mektup yazarak durumu Nur’a anlatır. Nur bu mektup üzerine yeniden yıkılmıştır. Dr. Galip’e Şahande’ den ve o kadından olacak çocuktan da haberi olduğunu söylemiştir.
 
Bu arada Mehmet Münif’, ise Nur’a bir haber salmış ve hala onu sevdiğini söylemiştir.  Nur, bunun üzerine Doktor Galib’e bir mektup yazarak Şahende ile kendisi arasına girmeyeceğini ve Mehmet Münif ile nişanlandığını bildirir. Bunun üzerine Dr. Galip doğacak çocuğuna baba olmak için Şahende ile evlenmeye karar verir. Fakat Dr. Galip’in babası olayı duymuş Şahende’nin yanına gelerek Dr. Galip’i bırakması için para teklif etmiştir.
Fakat Şahende’nin oynadığı “gebelik” oyunu ortaya çıkmış, Doktor Galip de durumu öğrenmiştir. Hatta Şahende’nin aynı oyunu başkalarına da yaptığını öğrenen Doktor Galib, Şahende’den kurtulur. Böylece yeniden Nur ile ilgilenmeye başlayan Doktor Galip, Mehmet Münif ve sevgilsi Mısırlı Leyla’nın peşine düşer. Mısırlı Leyla, Mehmet Münif’ten hamile kalmış bu nedenle Mehmet Münif , Nur’dan dan ayrılmıştır.
 
Dr Galip ve Nur ‘un önlerinde artık bir engel kalmamıştır.
 


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...