Peride Celal SÖNEN ALEV Hakkında Konu Özet Analiz

Ekleyen : ESA , 07 Mayıs 2019 Salı aaa Beğen
 
 
Yazıda  “Peride Celal 'in SÖNEN ALEV”  romanı hakkında bilgiler, romanının özeti,  romanın konusu, ana fikri,  romanın kahramanları, romanın olay örgüsü,  romanın yazarı,  “Peride Celal 'in  SÖNEN ALEV”  hakkında bilgiler “Peride Celal 'in  SÖNEN ALEV “  romanın şahıs kadrosu  yazarın diğer romanları,” Peride Celal 'in  SÖNEN ALEV”  adlı eserden alıntılar yer alır.  Eser hakkında yorumlar,  romanın anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.
 
 
ESERİN YAZIMI BASIMI KONUSU YAZARI ANALİZİ
 
Sönen Alev adlı roman edebiyatımızda “popüler aşk romancısı “ veya küçük hanım romancısı “ olarak ün kazanan Peride Celal’in aşk konulu ilk romanı olmaktadır. Yazın hayatına 1936 yılında tefrika edilen “Sönen Alev “ adlı bu romanı le giren romancının bu romanı 1936 yılında tefrika edilmiş,  bu romanı 1938 yılında kitap olarak da basılmıştır.  [1]Peride Celal daha bu ilk romanı ile aşk romancısı unvanını kazanmış, roman tefrika edildikten sonra genç kadınlar ve kızlar tarafından romanı ilgi görmüştür. İlk romanın ilgi görmesi üzerine diğer romanlarını yazamaya başlayan yazar, 1950 hatta 1980 yılına kadar aşk konulu romanlar yazacaktır.
 
Peride Celal bu ilk romanın gördüğü ilgi üzerine akabinde   Yaz Yağmuru adlı romanını yazmış bu romanı ile elde ettiği aşk romancısı hüviyetini perçinlemiş olacaktır.[2] Yazar bu ve diğer aşk konulu romanlarında sorunlu kadınları başkarakter olarak seçmiş,  1980 yıllarına kadar onun I. Dönemi olarak adlandırılan ilk dönem romanlarında konuyu aşk olarak seçmiştir.
Edebiyatımızda “ aşk romancısı, küçük hanım romancısı, popüler romancı “suçlamaları ile ezilen Peride Celal, bu ithamlar karşısında eziklik duyacak bu bunalımı Kurtlar   adındaki romanında dile getirecek bu romanından sonra bu unvandan kurtulmaya çalışan romanlar yazacaktı.
 
Peride Celal’in  ilk popüler aşk romanı olan Sönen Alev ‘de  baş karakter  19 yaşında  hayat tecrübesi olmayan ve annesinin ölümü sonrasında  babasıyla yabancı memleketlere giden  nihayetinde  İstanbul’a yerleşen Seza adındaki genç bir kızın aşkları ve bu uğurda yasadığı maceraları dile gelmektedir.
 
Roman itiraf, mektuplar ve çözülen sırlar adları verilebilecek üç bölümden oluşur. İlk bölümde Seza, âşık olduğu gizli aşkı Dr Sırrı Nihat’a, gelerek bir yıl öncesinden beri devam eden aşkını itiraf eder. Bu bölüm Seza’nın kendi bakış açısından aktarılmıştır. Seza ertesi gün Ahmet Necib adında bir avukatla evlenecektir.
 
İkinci bölüm Seza’nın,  arkadaşı Feride’ye yazdığı ve cevaplar şeklindeki altı mektuptan oluşur. Seza bu mektuplarında Doktorla evlenmeden önceki yaşadıklarını ve evlenmesi sonrasındaki olayları kendi bakış açısı, Doktor Sırrı Nihat ve Selim Naci ağızlarından anlatır. Hâkim anlatıcı ise bu bakış açılarını bağdaştıran ve ilişkilendiren bir roldedir.
Üçüncü bölüm ise beş mektup, Selim Naci’nin Seza’ya yolladığı sırları açığa çıkaran bir mektubu  ve Sırrı Nihat’in çekmecesinde bulunan hatıra defterinden oluşur.
 
 
 
ÖZET
 
Annesi ölmüş olan Seza babası ile birlikte yurtdışına gitmiş ve geri İstanbul’a dönmüştür.  Fakat Seza, babasının arkadaşı olan Dr  Sırrı Nihat’a aşık olmuş fakat  Sırrı Nihat ona karşılık vermemiştir.  Hâlbuki Dr. Sırrı Nihat, sık sık Seza’nın gözlerine dalıp gitmiş, Seza ise Dr. Bu davranışlarından etkilenerek ona âşık olmuştur.
Aşkına karşılık bulamayan Seza, Doktor Sırrı Nihat’ı unutmak için Avukat Ahmet Necip ile nişanlanmış ertesi gün ise düğünü olacaktır.
Fakat Seza, yaptığından pişman olmakta halen de Nihat Sırrı ile evlenmek düşleri kurmaktadır. Nihayetinde Seza kendine engel olamayarak evlenmeden bir gece önce Doktor ’un muayenehanesine gidip ona olan aşkını ve geçen bir yıl içinde yaşadıklarını bir bir doktora anlatır.
 
Doktor o gece Seza’ya pek bir şey söylemez. Fakat bu olay çabuk duyulmuş, bu haberi alan Avukat Necip nişanı da atarak Seza ile evlenmekten vaz geçmiştir. Bunun üzerine Dr. Sırrı Nihat, Seza’nın onurunu kurtarmak için Seza ile evlenmeye razı olur.
 
Selim Naci ise Doktor Sırrı Nihat’ın en yakın dostu ve sırdaşıdır.  Üstelik Selim Naci, gizliden gizliye Seza’ya âşık biridir. Selim Naci, bir gün bir baloda Seza’ya,  Doktor Sırrı Nihat ile ilgili bazı sırları ağzından kaçırmıştır. Doktor Sırrı Nihat geçmişte Gül Fatma adında düşkün bir kadın ile maceraları olmuştur.
Üstelik Doktor Sırrı Nihat ,  eve bir çocuk getirmiş bu çocuğun annesinin ve babasını kaybetmiş yetim bir çocuk olarak eve almıştır. Fakat Seza kocasının davranışlarından bu çocuğun Dr. Sırrı Nihat’ın kızı olabileceğine karşı kuşkulara kapılmıştır.  Seza, Ayşe adındaki bu küçük çocuğun Doktor ‘un âşık olduğu bir kadından doğmuş olan öz çocuğu olduğunu düşündüren vakalarla karşılaşmaktadır.
 
Seza, bu tip şüpheler içindeyken kocasının masasının çekmecesinde b “Kahverengi kaplı”  bir defter bulmuş bu defterden kocası Doktor Sırrı Nihat’ın sırlarını öğrenmişti. Tahmin ettiği gibi Ayşe kocasının bir başka kadından olma bir öz kızıydı.  
 
Seza, arkadaşı Feride ‘den babasının hasta olduğunu öğrenmiş babasının İzmit’teki çiftliğine onu görmek için gitmişti. Fakat Seza gittiği İzmit’te babasını kaybetmiş geri İstanbul’a dönmemeye karar vermişti.
Bu olaydan sonra Selim Naci, İstanbul’dan kalkıp gelmiş ve Seza’ya olan aşkını itiraf etti.  Fakat Seza, bu aşkı reddetmiş ve Selim Naci Dönmek zorunda kalmıştı.  
Lakin Feride ona bir mektup yazmış, Selim Naci’nin ölüm döşeğinde olduğunu bildirmişti.  Bunun üzerine Seza İstanbul’a gidip Selim Naci’yi ziyaret etti. Orada iken Kocası Sırrı’nın onu hiçbir zaman sevemediğini, ona olan bakışlarının nedeninin sevdiği kadının gözlerine benzeyen Seza’nın gözlerine dalmaktan ibaret olduğunu anlamıştı. Doktor Sırrı sadece onun şerefini kurtarmak için onunla evlenmiş, asıl sevdiği kadından olan Ayşe’yi de oı yüzden yanına almıştı. Bunu üzerine Seza Selim Naci’ye yöneldi ve ondan hamile kaldı.
 
Sırrı Nihat, ise kızı Ayşe’yi yanına alarak Anadolu’ya gitti.


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...