Peride Celal YILDIZ TEPE Hakkında Konu Özet Analiz


Esa
9.5.2019
 
 
Yazıda  “ Peride Celal YILDIZ TEPE”  romanı hakkında bilgiler, romanının özeti,  romanın konusu, ana fikri,  romanın kahramanları, romanın olay örgüsü,  romanın yazarı,  “Peride Celal  YILDIZ TEPE” hakkında bilgiler “Peride Celal    YILDIZ TEPE”  romanın şahıs kadrosu  yazarın diğer romanları,  “Peride Celal  YILDIZ TEPE”  adlı eserden alıntılar yer alır.  Eser hakkında yorumlar,  romanın anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.
 
ROMANIN YAZIMI BASIMI YAZARI KONUSU İÇERİĞİ TÜRÜ HAKKINDA 
 
 
Yıldız Tepe  Peride Celal’in  yedinci ve ilk baskısı 1945 yılında İnkılap ve Aka yayınları tarafından  yapılmış  popüler aşk konulu bir romandır. Yazarın bu romanı basit bir kurguya ve  iki ayrı vakanın  bir birleri ile kurulan ilintilerine dayanır.   Peride Celal bu romanını da popüler aşk romanlar yazdığı iki döneme ayrılan romancılığının  birinci döneminde yazmıştır. Yıldız Tepe adlı roman
 Peride Celal’in SÖNEN ALEV, Yaz Yağmuru , Kızıl Vazo , Ana Kız,  Ben Vurmadım ,  Atmaca  ,ve  Aşkın Doğuşu  adlı romanları gibi piyasa için yazılmış kar amacı güden bir eseridir. 
 
Bu roman filme de uyarlanmış, Memduh Ün’ün  yönetmenliğini ve senaristliğini yaptığı 1965 yapımı bu filme Ekrem Bora, Salih Güney,  Fatma Girik ve Aliye Rona  başrolleri oynamışlardır.
 
YILDIZ TEPE KONU
 
Sara adlı bir genç kız lisede okurken ailesi yurtdışındadır. Ailesi o ülkedeki savaş dolayısı ile yurda gelemeyince Kılıçoğlularının Karadeniz’de Yıldız Tepe denilen sayfiye evine tatile gider. Kılıçoğluları ailesi yasak bir aşk ve akabinde yaşadıkları iki cinayet sonrasında travmalar içinde kalmış bir ailedir. Sara evin oğlu İbrahim’e aşık olurken evin Küçük oğlu Ali’de Sara’ya aşık olmuştur.
 
 
YILDIZ TEPE ÖZET
 
Roman birbiri ile ilintili iki vakadan oluşur.  İlk vaka zinciri Ailesi yurt dışına giden Sara’nın Yıldız Tepe sayfiye evine ve bu evin sahipleri olan Kılıçoğulları’nın yanında geçirdiği günlerde yaşanan olaylara dayanır.
 
BİRİNCİ VAKA
 
Sara’nın babası konsolos olarak dış ülkeye gidince kızını tahsil görmesi amacıyla İstanbul’a gönderip ir. Erenköy Lisesi’ne vermiştir. Fakat babası gittiği ülkenin savaşta olması nedeni ile hem kızını yanına alamadığı hem de kendileri gelemediği için Sara’yı Karadeniz’de “Yıldız Tepe” adlı bir
“sayfiye” yerinde oturan Kılıçoğlu ailesinin yanına göndermiştir.  
 
Bu ev Kılıçoğullarına aittir ve Kılıçoğluları ailesi yasak bir aşk ve sonrasındaki cinayetler yüzünden hayatları alt üst olmuş bir ailedir.
 
Fakat Sara, bu evdeki insanlar ile iletişim kurmakta zorluk çeker. Sadece evin küçük oğlu Ali ile kaynaşır. Ali ise şair ruhlu bir gençtir. Ali ona ilgi duymakta iken o ise diğer kardeş İbrahim’den hoşlanmaktadır. İbrahim’de Sara’ya ilgi duymasına rağmen Sara’nın Ali’ye karşılık verdiğini sanmaktadır.
Oysa Sara, Ali’ye karşı kardeşçe duygular içindedir. Bunun üzerine İbrahim evin içinde huzurun kalmayacağı düşüncesi ile Sara’nın evi terk etmesini ister.
 
Bunun üzerine Sara, evden ayrılır ve Doktor Faruk ile “Sarıçiçek Yaylası”na gider. Sara
İbrahim’in bu yaylada dağ başındaki bir kulübede inziva hayatı yaşadığını bilmekledir.
Yaylaya da bu nedenle gelmiş ve o kulübede bir müddet kalmayı planlamıştır.  Kulübeye gider ve İbrahim ile karşılaşır.
 
Sara ile İbrahim kulübede tartışmaya başlar. Fakat öyle bir an gelir ki birbirlerine sarılıp ilanı aşk ederler.  İkisi birlikte iken gece yarısı ani bir ses duyulur.  İbrahim, Sâra’yı kulübede bırakıp kendisini beklemesini tembih ederek dışarı çıkar.  Fakat, İbrahim gelmeyince dışarı çıkıp onun peşinden gider. Gelen seslere doğru giden Sâra İbrahim’i birisiyle kavga ederken görmüştür. O sırada bir silah patlamış ve İbrahim yere yığılmıştır. Tam o sırada Sâra, Ali’yle göz göze gelmiş onu gören Ali hızla oradan kaçıp uzaklaşmıştır.
 
İbrahim yaralıdır ve ölmemiştir.. Bunun üzerine Sara en yakın köye inerek bir yaylı araba bulup gelir. İbrahim’i kasabaya; getirir ve omzundaki kurşun çıkarılır.
 
Bu arada Büyük anne ölmüş ve Sara’ya ailesinden mektup gelmiştir.Mektupta  ailesinin İstanbul’a gelebileceği tarih ile buluşacakları zaman da yazmaktadır. Bu arada İbrahim’in de askerlik zamanı gelmiştir. İbrahim askere giderken Sâra da İstanbul’a ve ailesinin yanına döner.
 
İKİNCİ VAKA
 
Yıldız Tepe romanındaki ikinci vaka ise Büyük annenin geçmişe dönük anılarından ortaya çıkan Kılıçoğulları ailesinin geçmiş hikâyesidir.
 
Ahmet Kılıçoğlu’nun ortanca oğlu Osman’ın evli bir kadına âşık olmuş ve Osman,  âşık olduğu kadından kocasından ayrılıp, kendisi ile evlenmesini istemiştir. Fakat bu kadın zengin olduğu için kocasından ayrılmayı mantıklı bulmaz. Ayrıca genç, güçlü ve yakışıklı bir adam olan Osman’dan da vaz geçemez.
Bunun üzerine Osman’nın aşık olduğu evli kadın kocasını zehirleyerek öldürür. Planına göre durum açığa çıkmayacak kocasının servetini de Osman’la paylaşacaktır. Fakat cinayet ortaya çıkınca kadın suçu Osman’ın üzerine atar.
Osman, suçsuz olduğu halde kadını kurtarmak için suçu üzerine alır.  Ama Osman idama mahkûm olur ve idam edilir. Bunun üzerine Osman’ın ninesi mahallede çıkan bir yangın esnasında ortaya çıkan karmaşadan yararlanıp Osman’ın idamına sebep olan kadını öldürüp intihar süsü vermiştir.  
 
 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış