Plajdaki Ayna Sait Faik Abasıyanık

Ekleyen : Vural Yıldız , 05 Kasım 2017 Pazar aaa Beğen 3
PLAJDAKİ AYNA
Konu:
Bir adamın plajdaki aynayı ne zaman, nasıl ve niçin kırdığını anlatmaktadır.
Özet:
Sıcak bir yaz günü plaja giden bir adam o plajda bir ayna görür ve bu aynayı hiç umursamaz. Daha sonra karşı tarafa doğru yürürken burda bir zeytin ağacına rastlar ve bu ağacın altında zeytin toplayan bir çocuk görür. Bu çocukla hasbihal edip çocuk hakkında bilgi sahibi olmaya olmaya çalışır, çocuğun babası ölmüştür. Tam sohbet esnasında çocuğun annesi çıkagelir. Çocuğa niçin zeytin topladığını söyleyerek tokat atıp, argo kelimeler kullanır. Ardından kadın adamı evine davet eder. Eve geldikten sonra çocuk ansızın bağırıp çağırmaya başlar annesi ise adama çocuğuna para vermesini ancak o zaman susacağını söyler. Adam mecburen çocuğa para verip onu susturmaya çalışır ama adam para verdikçe çocuk daha da bağırır. Böylece çocuğa bütün parasını verir. Çocuğun annesi çocuğun susmadığını görünce adama tokat atar. Adam ise korkarak oradan uzaklaşır ve öfkeyle plajdaki aynayı kırar. Olay üzerine polisler gelir ama adamı bulamazlar çünkü adam başka bir ağacın altına saklanmıştır. Ve böylece akşama kadar bekler akşam olunca da hiçbir şey olmamış gibi çekip gider ve hayatına devam eder.
Ana Fikri: İnsanları etkileyen farklı olaylar, farklı olaylara yol açabilir. Örneğin bir anlık öfke kötü sonuçlar doğurabilir.
Dil Ve Anlatım Özellikleri:
• Anlatıcı 1. Tekil kişidir.
• Genelde sıfatlar kullanılmıştır.
• Yazar, karşılıklı konuşma, öyküleme, betimleme gibi teknikler kullanmıştır.
Şahıslar Ve Özellikleri:
• Adam, Anlatıcı(Tip): Plajda ki aynayı kıran, çocukla konuşan ve ruh hali çabuk değişen biridir.
• Çocuk(Karakter): Zeytinleri toplayan ve sürekli bağıran çağıran hırçın biridir.
• Çocuğun Annesi(Tip): Sert, baskıcı ve argo kelimeler kullanan biridir.

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Halit Arpacı
08 Kasım 2017 Çarşamba 19:07:19
Fena değildi. TEBRİKLER

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...