Şevket Süreyya Aydemir Toprak Uyanırsa özet


24.02.2021

1.KİTABIN KONUSU

 Bir öğretmenin emekli olduktan sonra başından geçen olayları; bir öğretmenin görevlerini, yapması gereken şeyleri anlatan bir kitaptır.

 

2.KİTABIN ÖZETİ

Olayın içinde geçen öğretmen, aslında emekli olmuş vurdumduymaz bir öğretmendir fakat emekli olduktan sonra zamanını bunca sene ne kadar boş şeyler içinde harcadığını anlar. Emekli olmadan önce kurduğu hayallerin hiçbiri gerçekleşmez.eğitim müdürü ile konuşmaya gider.eğitim müdürü ona bir köyde öğreymenlik yapabileceği müjdesini verir.gittiği köy tahmininden kötü çıkar.geri dönmek ister fakat bunu yapamaz.çünkü,oradaki insanları çok sevmiştir ve onlar için birşeyler yapmak ister.köyde ilk olarak ilgilendiği yer okuldur.daha sonra köyün başına dert olan bataklığı kurutur.bunları yaparkende başından birçok olay geçer.köyü çok iyi bir duruma getirir.öyle ki artık köye yabancılar gelmeye başlar.insanlar iş sahibi olurlar.öğretmen hayatının en verimli yıllarını burada geçirir.köyde köy odaları açılır,bir eğitim seferberliği başlar.köyde yıllardır yapılamayan nüfus sayımı bile yapılır.artık ekmeksizköy için yeni ufuklar açılmıştır.

3.KİTABIN ANA FİKRİ

İnsan sırlar içinde yaşar ve bunu fark edemez fakat etrafındaki insanlara ilgi gösteren sosyal insanlar bunu keşfederler ve hayattan tat almaya başlarlar.

4.KİTAPTAKİ OLAYLARIN, ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ

            EKMEKSİZKÖY ÖĞRETMENİ: Vatansever, sosyal, insanlarla çok iyi iletişim kurabilen bir insan.

             HOCAEFENDİ: Kooperatifçiliğe merak sarmış, kendi yağında kavrulan bir insandır.

             MUHTAR: Öğretmenin köye gelmesinden beri ona yardım eden,dürüst,vatansever bir insandır.

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış