Tahta At Adlı Öyküsü Oğuz Atay Hakkında


 

 

Tahta At  Adlı Öyküsü Oğuz Atay Hakkında

 

Tahta At adlı öykü Oğuz Atay’ın ilk baskısı 1975 yılında yapılan Korkuyu Beklerken (1975 ) adlı öykü kitabındaki beşinci öyküdür.  

 Oguz Atay ,   Post modern bir öykücü dür. Yazar Korkuyu Beklerken (1975 ) adlı öykü kitabına aldığı öykülerinde bireylerin iç sorunlarını ve iç çatışmalarını ele almış, bireylerin iç dünyasından  toplumu anlatmaya çalışmıştır.

 Oguz Atay ,   Marksist ve Sosyalist düşüncelere ben merkezli öyküleri ile dikkati çeken, toplumsal sorunlardan da uzak duran bir yazardır.    Oguz Atay ,  roman ve öykülerinde kendinden, çağından, , düzenden, devletten, şikâyetçi bireylerin iç çatışmalarını ele almış;   büyük kentlerde yaşayan sorunlu bireylerin  “yalnızlığı, toplumdan kopuşları ve toplumsal ahlaka, kalıplaşmış düşüncelere yabancılaşan, tutunamayan bireylerin iç dünyasını “  anlatmıştır.

Fakat yazar bu öyküsünde daha sosyal bir konu seçmiş, birey toplum çatışmasını örnekleyen, siyasi göndermelerde de bulunan bir öykü yazmıştır.

Hikayede turistlik bir sahil kasabasında yapımı düşünülen tahta atın etrafında yaşanan bir olay anlatılarak yapıalcak olan tahta atın kültürümüze zararlı olacağını düşünen bi biryin toplumu karşısına alması ve toplumla çatışması konusu işlenmiştir..

İLGİLİ LİNKLERİMİZ

Tahta At

Turistik bir beldenin belediye başkanı ilçeye bir tahta at yapmak için bağış kampanyası düzenler. Herkes bu bağış gecesi için toplanmıştır. Fakat ortam biraz gergindir. Bazıları heyecanlı bazıları da yapılan bu çalışmaya karşın  muhalif bir tutum içindedir.

Bu gergin ortama rağmen yapılacak tahta at için bir hayli bağış toplanır. Fakat O gece, hikâyenin ana kahramanı olan Tuğrul Bey olay çıkarmıştır. Sonrasında da bu kasabada dehşet veren olaylar çıkmaya başlar.

Netice de, toplanan para ile tahta atın yapımına karar verilmiş ve tahta atın yapımına da başlanmıştır. Bir müddet sonra da tahta atın yapımı bitirilir. Tahta atın yapılması üzerine düzenlenilecek olan teslim ve tanıtım törenin olduğu gün Tuzcuların Bekir’in oğlu Tuğrul Bey elindeki av tüfeğini, tahta atın yapımından sorumlu olan kişilere doğrultur.

Herkes bu atın kasabaya kazanç sağlayacağı görüşünde iken Tuzcuların Bekir’in oğlu Tuğrul

Bu atın yapılmasına tek başına karşı çıkmaktadır.   Tuğrul, “Tahta At”ların yapımına bu tahta atın batı modeli olduğunu düşünerek yapıldığı takdirde kültürümüzü baltalayacağına inanarak karşı çıkmaktadır.

 

Tuğrul ile kasaba halkı bu yüzdem çatışmaya başlamıştır. 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış