Toprak Ana Hakkında Özet İnceleme Cengiz Aytmatov


Esa
15.11.2016


Toprak Ana Cengiz ile ilgili görsel sonucu

 

Yazıda “Cengiz Aytmatov, Toprak Ana ”   romanı hakkında bilgiler, romanının özeti,  romanın konusu, ana fikri,  romanın kahramanları, romanın olay örgüsü,  romanın yazarı,  “Cengiz Aytmatov, Toprak Ana” hakkında bilgiler “Cengiz Aytmatov, Toprak Ana “   romanın şahıs kadrosu  yazarın diğer romanları, “Cengiz Aytmatov, Toprak Ana “   adlı eserden alıntılar yer alır.  Eser hakkında yorumlar,  romanın anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.
 
 
ESER VE YAZAR HAKKINDA 
 
Cengiz Aytmatov, 1928 yılında Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’e bağlı olan ve Talas vadisinde yer alan Şeker Köyünde doğmuştur. Babası Törekul Aytmatov, annesi Nagima Hamzayevna Aytmatova’dır.[1] Babası Törekul Aytmatov at yetiştiricisi, Tatar kızı olan annesi Nagima Hamziyevna ise Abdulvaliyeva tiyatro aktrisiydi.  Yazarın asıl ve tam  adı ise Cengiz Törekuloviç Aytmatov’dur.
 
Toprak Ana, Cengiz Aytmatov’un   “ Sosyalist idare altındaki Türk insanları  geleneklerini, destanlarını  ve atalarının anılarını yaşamak istiyorlar  “  mesajını vermeye çalıştığı romanlarından biridir.   Yazarın bu eserinde de folklorik unsurlar ve geleneğin taşıdığı tecrübeler dile getirilmiştir.
 
Yazar, 1956 dan dan itibaren devam ettiği Moskova Maksim Gorki Edebiyat Enstitüsünde yerel kültürü evrensel boyuta nasıl taşıyabileceğini öğrendikten sonra,  Yüz Yüze (1957), Cemile (1958), Selvi Boylum Al Yazmalım (1961), Deve gözü (1961) adlı eserlerini yazmış,  Bu romanlarında yerel kültürü evrensel kültüre taşımayı ustaca başarmıştır.[2]
Aytmatov’un eserlerinde Kırgız halkının gündelik yaşamı evrensel konulara uzanacak şekilde aktarılır. Cengiz Aytmatov, Kırgızların gündelik hayatlarından destan ve masallarından bütün insanlığı ilgilendiren mesajlar çıkarmayı sanatının amacı saymış, ünlü Kırgız destanı Manas’tan aldığı ilhamları eserlerine taşımayı başarmıştır. Batı diline ve Türk lehçelerine çevrilip yaygınlaşırken, mankurt” ve mankurtlaştırma” temalarını tüm  dünyaya yayan bir sanatçı olmuştur.[3]
 
Toprak Ana  yazarın en önemli romanlarından biri kabul edilir. Yazar Toprak Ana ile Lenin Ödülü’nü kazanmış,  1970 te “Beyaz Gemi”, “Askerin Oğlu”, “Oğulla Görüşme” adlı eserleri Moskova’da yayınlanmıştır.
 
Aytmatov’un eserleri  Sovyetler Birliği başta olmak üzere  150 dile çevrildiğine [4] dair  iddialar vardır.  Tam olarak böyle denemese bile  Aytmatov’un evrensel bir yazar olduğu eserlerinin pek çok dile çevrildiği  ortadadır.
 
Yazarın  Gün Olur Asra Bedel 2004 ten bu yana Milli Eğitim Bakanlığı tarafından seçilen 100 Temel Eser  listesi içindedir. Aytmatov, 90 lı yıllarda İLESAM tarafından kendisine verilen ödülü almak ve İstanbul Sinema Günlerinde adına düzenlenen günlere katılmak için ülkemizi ziyaret etmiş büyük bir ilgi görmüştür.
 
ROMANIN KONUSU:
 
İkinci Dünya Savaşı sırasında savaşta üç oğlunu, kocasını ve gelinini kaybeden bir kadının toprakla yaptığı söyleşi  ve Kırgız halkının gündelik  hayatını ve sorunlarını  dile getiren sosyal bir romandır.
 
ANAFİKRİ
Kırgız halkının ekonomik dünyaları küçük ama yürekleri sevgileri kadar büyüktür. Ezilen  Kırgızlar bir tarla ve başlarını sokacak evlerinin altında çağın ve idarenin baskısı altındadır.
İnsanlar doğaya ve toprağa sahip çıktıkça toprak onların rızkını verecektir.
 
ROMANIN KİŞİLERİ
  • TOLUNAY:Kitabın ana kahramanıdır. Gençliğinde çok güzel ve çalışkan bir kadınmış.
  • SAVANKUL:Kara bıyıklı esmer bir yiğit. Azimli ve çalışkan.
  • KASIM:Babasın benziyor. Karısını seven iyi bir evlat.
  • MUSLUBEG:Aabeyi gibi o da babasına benziyor. Müzikten hoşlanan bir insan.
  • CAYNAK:Daha çok annesine benzior.Kara gözleri var.
  • ALİMAN:Genç,esmer bir dağ kızı.
 
 
TOPRAK ANA
 
Tolganay her zamanki gibi tarlasına gitmekteydi; toprak ana sanki  ona sesleniyordu. Toprak ana Tolganayla dertleşiyordu. Tolganay toprak anaya derdini anlatmaya başladı:
 
Tolganay, Savankul’a karşı ilgi duyuyordu. Savankul da Tolganay’dan hoşlanıyordu. İkisi de birbirlerine sırılsıklam âşıklardı. Savankul, her sabah tarladaki evlerinden erkenden kalkıp, Tolganay’dan habersiz işe koyulmaktaydı. Tolganay, Savankul’u çalışırken gördüğünde, ona daha çok âşık oluyordu, fakat çalışırken kendisini çağırmadığı için ona sinirleniyordu.
Bir müddet sonra Savankul ve Tolganay evlenmeye karar verip evlenmişlerdi.  Onların tek bir idealleri vardı.. O da kendilerine yetecek kadar büyük  bir tarlaydı.  Savankul ve Tolganay birlikte çalışıyorlar Toprak anaya karşı görevlerini yapıyorlardı.  Bir süre sonra  Tolganay,  Savankul’a müjdeli haberi vermişti Tolganay hamileydi.
 
Savankul bu habere çok ama çok sevindi. Tolganay hamileliğin ilerleyen aylarında gitgide ağırlaşmaya başlamıştı ve hamileliğinin sonuna gelmişti.  Ve kasım adında nur topu gibi bir erkek evlat doğurdu. Ardından daha sonra Maysalbek ve Caynak adında iki erkek evladı daha olmuştu.
 
Çocuklar kısa zamandan da büyümüş ve okul çağlarına gelmişlerdi. Okuma yazma dahi bilmeyen Savankul öğrenme meraklısı olduğu için okula giden çocukları eve gelince çocuklarından Türkçe dersi almaya başlamış kısa sürede okuma ve yazmayı öğrenmişti.
 
Çocukları büyük bir başarıyla okullarını bitirmişlerdi. Ama Caynak okumak için uzak yerlere gitmişti. Caynak dışında diğer çocuklar ise babasının mesleğini yapmaya başlamışlardı. Eskisi gibi artık tarım yapmak da  çok zor değildi, çünkü  traktör icat edilmişti. Savankul hemen bir tane traktör satın almış köye traktörü getiren ilk kişi olmuştur.  Savankul ve çocukları artık traktörle birlikte çalışmaya başlamışlardı.
Artık işler kolaylamıştı artık çünkü iki tane aslan gibi ogulları ve bir traktörü vardı. Bu zaman içerisinde oğlu Maysalbek, A liman adında bir köylü kızına âşık oldu Aliman da Maysalbek’e âşıktı. Kısa süre sonra Maysalbek ailesiyle konuşup,  Aliman’ı istetmişti ve Maysalbek ile Aliman evlenmişti.
Bu dönemde Birinci Dünya Savaşı yavaş yavaş kendisini göstermeye başladı. Tolganay bu durumdan çok endişeleniyordu, çünkü çocuklarının ve eşinin savaşa katılmalarından korkuyordu. Çünkü savaşa gidenler geri gelmiyordu. Açlıktan, sefillikten ya da düşman saldırısından şehit düşüyorlardı. .Bir süre sonra köye haber geldi. Eli silah tutan herkes askere alınacaktı. Tolganay ve Aliman bu habere çok üzülmüşlerdi, artık gelin ve kaynana baş başa kalacaklardı.
 
Nihayetinde evdeki erkekler savaşa katılmıştı..Caynak’tan bir mektup gelmişti.  Caynak orada  mutlu olduğunu her şeyin yolunda gittiğini yazmış,  hafta sonu yanlarına  geleceğini belirtmişti. Tolganay bu duruma çok sevinmişti ama içinde buruk bir üzüntü vardı.
 
İstasyonda Tolganay oğlu Caynak’ı çok heyecanlı bir şekilde beklerken zamanın çok hızlı geçtiğini fark etti  üstelik çok beklediği halde Caynak gelmemişti. Bu Tolganay için çok acı bir olaydı hava kapkaranlıktı eve döndüğünde  Aliman , Tolganay’ı çok üzgün gördü.
 
Tolganay Aliman’a Caynak’ın gelmediğini söyleyince Aliman da çok üzüldü. Cepheden acı bir haber geldi. Aliman ve Tolganay’ın kocaları savaşta ölmüşlerdi.   Bu haber karşısında Aliaman ve Tolganay yıkılmıştı.  .Bu sırada Tolganay’a  bir acı haber daha gelmiş, Caynak  da kendisinden habersiz savaşa katılmış, babası ve abileri gibi  o da bir şehit olmuştu.
Savaş gitgide büyümüş köyde erkek kalmamıştı, âmâ geçimi sağlamak İçin kadınlar çalışıyor, erkeklerin görevini kadınlar yapıyorlardı. Olan biten mücadeleler sonrasında savaş da kazanılmıştı. Bu sıralarda köylerine  yakışıklı mı yakışıklı bir çoban gelmişti. Aliman bir gün yolda giderken bu çobanı görmüş Çoban, Aliman’a vurulmuş,  Aliman’ da çabana âşık olmuştu. Aliman ile  çoban gizli gizli  buluşmaya başlamışlardı.
 
Tolganay bir gece Aliman’ın yatağında olmadığını fark etmiş ve  Aliman’ı kapıdan çıkarken görmüştü.  Aliman’ı takip ederek  ve çobanla buluştuğunu gördü.  Oysa Tolganay Aliman’ın   Maysalbek’i sevdiğine inanıyordu. Fakat  Aliman kısa bir  süre sonra çobandan hamile kalmış, Aliman’ın  karnı  gitgide büyümeye başlamıştı. Aliman en sonunda Tolganay’a bu durumu açıkladı. Tolganay, Aliman’ın bu durumunun kabul etmek zorunda kalmıştı. Bir gece ansızın Aliman’ın doğum sancıları başladı ve Tolganay, Aliman’ın seslerine uyanmış  ve doğum gerçekleşmişti. Tolganay   bebeği kucağına alarak beze sarıp Aliman’a göstermek istedi. Ama Aliman doğumun sonrasında ölmüştü. Tolganay bu bebek  ile artık yalnız başınaydı.
 

NESLİHAN KELEŞ
 
[1] https://www.edebiyatvesanatakademisi.com/edebiyad/225-cengiz_aytmatovun_hayati_ve_kirgiz_romanciligi.html
[2]  https://www.edebiyadvekitap.com/gun-olur-asra-bedel-ozeti-ve-hakikinda-bilgiler-cengiz-aytmatov/
[3]  Dr.Agah Oktay Güner,TÜRK DÜNYASININ BÜYÜK KAYBI CENGİZ AYTMATOV,https://www.ulkumturan.com/)
[4]  Dr.Agah Oktay Güner,TÜRK DÜNYASININ BÜYÜK KAYBI CENGİZ AYTMATOV,https://www.ulkumturan.com/)

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


1 Yorum
07.05.2020 - 02:57
Bu siteyi oluşturan kişi belli ki hiç kitabı okumamış. Öncelikle özet diye gösterdiğiniz kitabın cogu bölümü kitabı okuyan birisi olarak söylüyorum yanlış!! Kasımın karısı Alimandır. Maysalbek öğretmendir ve okumak için uzaga giden odur. Caynak ara sıra evden isleri icin uzaklasmaktadir. Caynak dışında diger cocuklara babasinin yaninda kalmamıştır sadece Kasım babasının mesleğini yapmaktadır. Maysalbek Alimana aşık olmayı bırak düğününde sadece bir kere görmüştür. Aliman çünkü Kasımla birbirini sevmis evlenmiştir. Onun haricinde Maysalbak tahsili icin dışarıda okumustur. Savaş çıktığında da daha sonra hepsi ölmüştür ztn karsilasma firsatlari tren istasyonuyla geçerken annesini görmek isteyen Maysalbek, Alimanla annesinin istasyona gittigindr trenin hızla suratinde görür veya görmez. Yani bastan asagi yanlis üzerine yanlis bilgiler var. Aliman Kasim öldükten sonra bile cok üzülmüş biridir kayimvalidesine oldukca sadiktir. Alimani o.ç gibi gösterilmiş cobanla alakasi yok kitapla. Bu sayfadaki yazilari derhal kaldirmalisiniz!!! Özetten faydalanmak isteyen okuyuculara büyük haksızlık!!!