Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz Hakkında ve Konusu Aziz Nesin


Esa
31.3.2015

 

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz A ile ilgili görsel sonucu

 

 

Yazıda “Aziz Nesin  Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz  romanı hakkında bilgiler, romanının özeti,  romanın konusu, ana fikri,  romanın kahramanları,  “Aziz Nesin  Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz  “ olay örgüsü,  romanın yazarı, “’nin  “hayatı, “, “şahıs kadrosu  yazarın diğer romanları, eserden alıntılar yer alır.  Eser hakkında yorumlar,  Aziz Nesin  Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.
 
Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz , Aziz Nesin'in ilk kez 1977 yılında yayımlanan meşhur romanıdır.  Oyun roman  ve film olarak uyarlanan eserin konusu  “ devlet kayıtlarında ölü gözüktüğü için bir türlü kimlik sahibi olamayan "Yaşar Yaşamaz" isimli gencin başından geçenler “ anlatılmaktadır.
Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz   aslında yazar tarafından bir radyo oyunu olarak hazırlanmıştı. Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz adlı eser  ilk önce radyo oyunu olarak yazılmış, radyo da   gördüğü ilgi nedeni ile oluşan genel istek üzerine bu defa yazar tarafından bir sahne oyunu haline getirilmişti.  Oyun olarak da çok ilgi görünce bu defa film yapımcılarının eseri filme uyarlanmak isteği üzerine eserin senaryosu da yapılmıştı. Fakat yazar bu filmin senaryosu için teklif edilen telif hakkını da alamadı.  Daha sonra genel istek üzerine bir roman haline getirilmiş, eserin  senaryosu filmciler tarafından film haline getirilmemiş ama eserin   çizgi romanı  haftalık gazetede yayımlanmıştı. [1]
Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz’ı önce radyo oyunu olarak yazdı. Kazandığı büyük başarı üstüne sahne oyunu haline getirdi.  Israrlar üzerine senaryosunu yazdı; çoğu tiyatrocudan olduğu gibi, bu kez de filmciden telif hakkını alamadı. Bir haftalık gazetede çizgi romanı yayımlandı. Ardından televizyon senaryosunu  da yazdı. “[2]
Roman haline dönüşen eser 1977 yılında basıldı.  Roman da çok kısa sürede büyük bir ilgi gördü. Hatta   Aziz Nesin Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz  eseriyle 1978 yılında Madaralı Roman Ödülü'nü almış[3],Roman edebiyatımızın en çok okunan mizahi  romanlarından biri olmuştu.
Roman Türk bürokrasine yapılmış en  önemli kara mizah eserlerinden bir olarak dikkat çekti. Oldukça çok baskı gören eser, epeyce en çok satanlar listesinden de aşağıya inememişti.  Bürokrasiye yaptığı yergi  ve yarattığı etki ile özellikle sosyalist düşünceye mensup çevreler tarafından çok yankı bulmuş, eser Aziz Nesin’in en çok beğenilen  eserlerinden birisi olmuştu.   [4]
Eser yayımlandığı ilk günden Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz romanı, Eylül 2012 tarihindeki  3. Baskısına kadar toplamda  143 bin adet baskı sayısına ulaşmıştı[5]. Eser bu hali ile en çok baskı yapan ve en çok satan Türk romanları arasındadır. Roman 21 bölümden oluşmaktadır.
“...Ünümün bu kadar yaygınlaşmasına, beni bu kadar sevmenize ilk zamanlar akıl erdiremiyordum ama, şimdi biliyorum artık... Nasıl hepimizde biraz Don Kişot’luk varsa, demek biraz da Yaşar Yaşamaz’lık varmış... Başıma gelenler yabancınız olsaydı, sever miydiniz beni, arar mıydınız?”
 
KONUSU
 
Yaşar ilk olarak hükümet okuluna yazılmak istediğinde  bir kimliğe sahip olamayacağını öğrenmiştir. Çünkü kayıtlara göre, 1915  yılında Çanakkale'de şehit düşmüştür. Bu sebepten ölü olarak gözüktüğü ve ona  kimlik verilemeyeceği söylenir. Sonrasında  ise  devlet Yaşar'ın 1935'de Dersim'de tekrar şehit düşmesinde  de bir yanlışlık bulmaz ama ölü gözüktüğü için  kimlik vermemekte direnmektedir.  Ama devletin işine geldiğinde Yaşar'ın kimliği varmış gibi davranmakta öğrenci olarak kabul etmemekte ama askere almakta da  tereddüt etmemektedir. Nitekim Yaşar kimliği varmış ve asker kaçağı imiş gibi onu askere de almıştır.  Askere kimliksiz almakta, vergi borcunu ödetmekte ama işine gelmediği zaman da en ölüsün senin kimliğin yok demektedir.  
 
 
[1] https://nesinyayinevi.com/kitap.php?no=35
[2] https://www.dr.com.tr/kitap/yasar-ne-yasar-ne-yasamaz/mizah/mizah-romani-oyku/urunno=0000000187061
[3] Nesin, Yaşar (2012). Künye. Nesin Yayınevi. ss. 2. ISBN 978-975-9038-47-2.
[4] Nesin, Yaşar (2012). Künye. Nesin Yayınevi. ss. 2. ISBN 978-975-9038-47-2.
[5] Nesin, Yaşar (2012). Künye. Nesin Yayınevi. ss. 2. ISBN 978-975-9038-47-2.

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış