Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz Tanıtımı ve Konusu Aziz Nesin


Esa
15.11.2016

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz A ile ilgili görsel sonucu

 

Yazıda “Aziz Nesin  Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz  romanı hakkında bilgiler, romanının özeti,  romanın konusu, ana fikri,  romanın kahramanları,  “Aziz Nesin  Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz  “ olay örgüsü,  romanın yazarı, “’nin  “hayatı, “, “şahıs kadrosu  yazarın diğer romanları, eserden alıntılar yer alır.  Eser hakkında yorumlar,  Aziz Nesin  Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.
 
ESER HAKKINDA GEREKLİ BİLGİLER 
 
Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz Nesin’in ilk kez 1977 yılında yayımlanan meşhur romanıdır. Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz ilk önce radyo oyunu olarak yazılmış,  gördüğü ilgi nedeni ile  sahne oyunu haline getirilirmiştir. Eserin filme uyarlanmak isteği üzerine eserin senaryosu da yapılmış, en son olarak da eser, roman haline getirilmiştir Eserin senaryosu filmciler tarafından film haline getirilmemiş ama eserin çizgi romanı haftalık gazetede yayımlanmıştır. [1]
 
Roman haline dönüşen eser 1977 yılında basılır.  Aziz Nesin bu eseriyle 1978 yılında Madaralı Roman Ödülü’nü almış[2],Roman edebiyatımızın en çok okunan mizahi romanlarından biri olmuştur.
Roman Türk bürokrasine yapılmış en önemli kara mizah eserlerinden bir olarak dikkat çeker.  Bürokrasiye yaptığı yergi ve yarattığı etki ile özellikle sosyalist düşünceye mensup çevreler tarafından çok yankı bulmuş eserin çok sevilmesi nedeni ile eserin tiyatro ve sinema uyarlamaları da yapılmıştır.[3]
 
Eser yayımlandığı ilk günden Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz romanı, Eylül 2012 tarihindeki 3. Baskısına kadar toplamda 143 bin adet baskı sayısına ulaşmıştır[4] Eser bu hali ile en çok baskı yapan ve en çok satan Türk romanları arasındadır.
Roman 21 bölümden oluşmaktadır.
 
 
ÖZETİ [5]
“Romana ve romancıya saygı gereği özet kısa tutulmuş, final bölümü yazılmamıştır. “
 
Yasar Yasamaz’ın nüfusta kaydı yoktur.   Okula kayit olabilmek için nüfus müdürlüğüne gider. Kayıtlarda babası 1897’ de doğmuş annesi ile de 1911 yılında evlenmiş olduğu gözükmektedir. Ancak ayni kütükte Yaşar’ın 1896’ da yani babasından önce doğduğu ve 1935’te Çanakkale Savaşı’nda şehit olduğu yazmaktadır.
Henüz 12 yasında olan Yasar bu yanlış kayıt yüzünden ölü gözükmekte bu yüzden ona nüfus kâğıdı verilmemektedir.  Yaşar’ın baba si Reşit oğlunu devlet okuluna göndermek için aylarca uğraşır ama bir sonuç alamaz ve oğlunu okula gönderemez.  Yaşayan Yasar, yaşamıyor sayılmakta ve ona nüfus cüzdanı verilmemektedir.  Sonuç alamayana babası bu duruma boyun eğer.
 
Yaşamaz Yaşar mahalle mektebinde okuma yazma öğrenir.  Mahalle mektebinde Anse  ile  tanışmış ve ona sevdalanmıştır. Kaderine boyun egen Yasar, babasının tarlasında, bostanında çalışmakta, ona yârdim edip acisini dindirmeye çalışmaktadır. Yaşıtları askere gidip terhis bile olurken Yaşar’a asker yoklaması dahi yapılmamıştır. Anse ’yi istemeye gittikleri bir gün iki jandarma Yaşar’ı alıp  Asker kaçağı olarak görünen Yaşar’ı alıp götürürler. Yaşar bu duruma sevinir. Çünkü askerlik yaparsa yaşadığı resmen kanıtlanacak ve Anse ’ye resmi nikah kıyabilecektir.
 
Terhis olma zamanı geldiğinde de Yaşar kütüğe göre yaşamadığı için terhis edilemez. Zar zor terhis edilir. Bu sefer Yaşar’ın babasının öldüğü öğrenilir. Yaşar babasının borçlarını ödemek zorunda bırakılmasına karşın nüfus kâğıdı olmadığı için mirasını alamaz. Babasının ölümünden sonra İstanbul’a gelir ve köyden tanıdığı olan Satı Bey’in yanına gider. Satı Bey çok saygı duyulan bir adam olduğundan onun bir kâğıdıyla istediği işe girebileceğini öğrenir. Satı Bey’in yazdığı kâğıtla müzeye iş bulma ümidiyle gider fakat yazı silinmiş olduğundan dolayı müzede çalışmak yerine müzeyi gezmekle yetinir……...[6]
 
 
 
[1] https://nesinyayinevi.com/kitap.php?no=35
[2] Nesin, Yaşar (2012). Künye. Nesin Yayınevi. ss. 2. ISBN 978-975-9038-47-2.
[3] Nesin, Yaşar (2012). Künye. Nesin Yayınevi. ss. 2. ISBN 978-975-9038-47-2.
[4] Nesin, Yaşar (2012). Künye. Nesin Yayınevi. ss. 2. ISBN 978-975-9038-47-2.
[5] ttp://merosum.blogcu.com/aziz-nesin-yasar-ne-yasar-ne-yasamaz/6954608
[6] ]https://tr.wikipedia.org/wiki/Ya%C5%9Far_Ne_Ya%C5%9Far_Ne_Ya%C5%9Famaz_(roman)

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


1 Yorum
15.11.2016 - 22:10
Kara mizah örneği güzel bir Aziz Nesin kitabıdır. Bir kaç kere okuduğumu söyleyebilirim. Sanırım filmi de çekildi dizi olarak....