Yüreğim Seni Çok Sevdi Canan Tan

Ekleyen : ESA , 15 Kasım 2016 Salı aaa Beğen 1

 

YÜREĞİM SENİ ÇOK SEVDİ

Yazar: Canan Tan
Tür: Aşk Romanı
 
Yüreğim Seni Çok Sevdi  Canan Tan tarafından  2007 yılında yazılan ve ilk baskısı 2008 yılında yapılan konusu bir aşk hikâyesi olan  bir gençlik romanıdır. Daha ziyade aşk konularına değinen yazar, kahramanları kadın lan aşk romanı türünde romanlar yazmaktadır.
Bu yazıda eserin kısa incelemesi, eser hakkında kısa bilgiler, eserin konusu ve özeti verilecektir.
 
Gençlik romanları yazan Canan Tan’ın bu romanı da bir kadının genç kızlık, üniversite yılları öncesi ve sonrası, aşık olması, ailesi veya ailelerle olan ilişkileri üzerine  kurgulanmıştır. Canan Tan’ın romanlarındaki kadın tiplemeleri  aşırı tutkuları ve marjinal tavırları olmayan, babasına ve ailesine bağlı, hatta onların sözünden dışarı çıkmayan, iyi eğitimli ve üniversiteleri bitiren, geleneklerine bağlı ama çağdaş gelişmelerin hepsine yatkın olan  kadınlardır. Romanlarındaki  olaylar da güncel zamanlarda geçmektedir.
Romanlarında daha çok aşk, aile ilişkileri ve ailelerin gençleri yönlendirmeleri, aile sorunları ve bu sorunlar arasında hayatlarına yön vermeye çalışan kadınlar konulu romanlar yazan romancının  diğer bir özelliği de romanlarındaki kadınların sayısal  eğitim aldıkları  halde edebiyat ve şiire ilgi duyuyor olmalarıdır.  Nazım Hikmet adı  ve Nazım Hikmet’in şiirleri Canan Tan’ın romanlarındaki kadın kahramanların başlıca tutkuları ve zaafları arasındadır. Örneğin   Piraye adlı Romanın kahramanı olan  Piraye adını Nazım Hikmet’in eşinden almış, bu durum  romanda özellikle belirtilmiştir.[1]
 
ESERİN KONUSU

Aslı ve Murat İTÜ işletmede bölümünde okuyan iki arkadaştır. Murat ilk görüşte Aslı’ya aşık olmuş, Aslı önceleri Murat’la ilgilenmemiş ama Murat, Nazım Hikmet’in bir şiirini Aslı’ya yollayınca bu şiir sayesinde arkadaşlıkları  aşka dönüşmeye başlar.
Aslı, Murat’ın ailesi ile de tanışır. Fakat Murat’ın ailesi çalışan, entelektüel düşünceleri ve hayatı olan bir  gelin istemektedir.  Murat’ın ailesinin düşüncelerini öğrenen Aslı, Murat ve  ailesi  arasında kalmıştır. Murat ailesine rağmen Aslı’dan  vazgeçmemeye kararlıdır... Fakat Aslı Murat ile ailesi arasına girmek istememekte  ve ne olursa olsun Bursa ya istenmeyen gelin olarak gitmemekte kararlıdır... Okul bitiminin ardından Aslı nın eline Amerika’da mastır yapma fırsatı geçer. Aslı Amerika’ya gider ve evlenir.
Murat hala onu beklemektedir. Kocasından ayrılan Aslı Türkiye’ye dönmek zorunda kalmış ve kader onu yeniden karşısına çıkarmıştır.
 
YÜREĞİM SENİ ÇOK SEVDİ
 
“Romana ve romancıya saygı gereği özet kısa tutulmuş, final bölümü yazılmamıştır. “
Açmakla açmamak arasında kısa bir gelgit yaşamıştı. Telefonun diğer yanında kulağına dökülen sözcükler bambaşka boyuta taşımıştı onu arayan rektördü. Hiç beklemediği ilginç bir önerisi vardı Bursa ticaret ve sanayi odasını düzenlediği seminere katılabilir miydi acaba?
Seminerin konusu ne kadar çekici olursa olsun zamanlaması kötüydü. Çünkü son derece sıkı bir kamp dönemindeydi. Tezini acilen teslim etmesi gerekiyordu ama onu evet demekten alı koyan başka bi neden vardı.
Aslı’nın bursaysa gidecek yüzü yoktu ve rektöre ne diyeceğinim bilmiyordu. Hafta sonuna kadar düşünme zamanı vardı.
Aslı, İstanbul Teknik Üniversitesinde işletme okuyan kendi halinde bir kızdır. Arkadaşları ile zaman geçirirken kendisi gibi İTÜ de öğrenci olan Murat ile tanışır. Murat, Aslı’nın yakın arkadaşı olan Ömer’i in arkadaşıdır ve varlıklı bir aileden gelmektedir. Bu yüzden Aslı ilk olarak onun, zengin, başı buyruk gençlerden biri olduğunu düşünür. Murat ise Aslı’ya ilk görüşte âşık olmuştur ve onu etkilemenin yollarını arar. İmdadına Nazım Hikmetin şiiri  yetişir ve Aslı da Murat ın aşkına inanmaya başlar.
Zaman ilerlemiş ve Murat  Aslı’yı  Bursa’ya götürerek  ailesi ile tanıştırmıştır.  Murat ın ailesi geleneklere bağlı bir ailedir ve Aslı gibi bir kızı gelin olarak almak istememektedirler.  Onların hayallerindeki gelin evinde oturacak, kocasına ve kaynanasına hizmet edecek biridir. Aslı onlar için okumuş ve entelektüel  bir gelin olacağından hayallerindeki gelin tipine uymamaktadır. Bunun üzerine ikisinin aşkı karmaşık ve  imkânsız  bir aşka dönüşmeye başlamıştır.
Aslı durumun daha da ileri gitmemesi için Amerika da okuma bahanesiyle kaçmaya karar verir. Oraya gittiğinde de kendisine yeni bir hayat kurmayı düşünmüştür. Murat ise Türkiye’de zamanını Aslı’yı özleyerek ve ailesini ikna etmeye çalışarak geçirmekte fakat bunda da pek başarılı olmamaktadır.
Aslı, Türkiye ye dönmemeye  kararlıdır ve bu uğurda en yakın arkadaşının nişanını bile iş bahanesi ile gelmez. Fakat en yakın arkadaşlarından  Türkiye ve Murat hakkındaki gelişmeleri  sürekli  olarak takip de etmektedir. Muratın babası hastalanmış  ve bunu üzerine şirketlerinin başına Murat geçmiştir. Bunun üzerine Murat ın istedikleri gibi biri ile evlenmesi için  baskılarını arttırmışlardır.
 
Bu sırada Aslı arkadaşının düğününe katılmak için   Türkiye ye gelir. Bu düğünde Muratla karşılaşır.  Murat onunla evlenmek istediğini bir kez daha  iletir. Aslı bu aşkın çıkmazda olduğunu düşündüğünden  ve Murat’a daha fazla umut vermemek için ona evlendiği yalanını söyler. Bunun üzerine Murat tamamen yıkılmıştır.
Aslı, Amerika’ya geri döndüğünde hayatına kaldıgı yerden devam etmek istemiştir.  Pek istekli olmasa da sonunda  bir Amerikalı ile evlenip hayatına Amerikada  devam ettirmeye  karar verir.  Fakat evliligi umduğu gibi gitmemiş ve çok geçmeden boşanmışlardır. Bunun üzerine Aslı, Türkiye ye  dönmeye karar verir.
.
ÖZET HAZIRLIĞI: Rabia Polat

 


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...