"Sürekli aynı tip yazı ve her gün yazmaktan bıkmadınız mı" (eleştiri)


“Sürekli aynı tip yazı ve her gün yazmaktan bıkmadınız mı”…

Bıkmayalım arkadaşlar; değil mi ki yüreğimiz aynı sesleri duyuyor, izole farklılıklarla kendi tınımızı paylaşamayız. İstiklâl savaşında Mehmet Akif Ersoy’un hissiyatını ancak şiir ve yazılarında görebiliriz.

Statik bir anın içinde gözlerimizi kapayarak hissetmeye çalıştığımız duygu, o günlerdeki dinamik akışın hissiyatını maalesef ki veremeyecektir. 1970 lerdeki Necip Fazıl’ın Sakarya Türküsü ile yapmış olduğu din, vijdan, milliyet muhasebesini, benzer hissiyatla yorumlayabilmemiz mümkün değildir. Sait Sıtkı Tarancı’nın “Yaş Otuz Beş, Ben Ölecek Adam Değilim” şiirlerindeki hissiyat, ancak sübjektif duygularla gerçekleşebilir. Ölüm temasını şiirlerinde sürekli işlemesi, onun kusuru olmamıştır. Aynıyı hissediyorsan, hissettiğin gibi yorumlarsın.

Varsın edebiyat sitelerinde kitabı olanlar, çok sağlam yazıları olanlar, ödülü olanlar olsun; varsın edebiyat sitelerinde yazı veya şiir paylaşmakla yazar veya şair olunmasın; hatta bunun kriterlerini kendince belirleyip anlatanlar olsun; eğer ki düşünüyor ve hissediyorsak, kendi özgünlüğümüzü koruyarak benzer yorumlarımızı paylaşmaya devam etmemiz, yoksunluğumuz olmayacaktır.

Yazımı herhangi bir tenkit için paylaşmadım. Yazı veya şiirlerimizi benzer, eş anlamlı kelime ve cümlelerle de paylaşıyorsak, bunu her gün bile yapıyorsak, yapmaya devam etmeliyiz ki, eksikliğimiz varsa doğacak olan etkileşim bize yolumuzu gösterecektir.

Kanımca bu eleştiriye maruz kalanlar, siyasetçiler, moda dünyasındakiler, futbolcular, sanat dünyasında boy gösterenler olmalıdır ki, bir çoğu aynıların dünyasında aynıyı söyleyerek popülerliklerini korumaya devam etmişlerdir.

Durum, benzerleri ortaya koymaktan daha çok, rantsal getiri ve olanaklarla alakalıdır bence,

Saygılarımla.

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


4 Yorum
09.07.2020 - 09:16
Burada şunun tespitini yapalım her şeyden önce, yazmanın kötü bir şey olduğunu iddia etmiyoruz kesinlikle... Burada değinilen konu her gün yazılan ve birbirine benzeyen yazılar ve onun yazarlarıdır muhatap aldığımız... Gazete köşe yazarlığı ve yazıları da böyledir. Her gün yazan bir yazarı gün gelir okumaktan bıkarsınız, haftada bir iki yazı ekleyen yazarın yazısını da hasretle beklersiniz çoğu kere... Yazan insan farkına varmıyor çoğu kere kendini tekrar ettiğinin... Biz ne kadar yazsak eleştirsek de yine de daha önce söylediğimiz gibi herkes bildiğini okuyacak, okuyor da zaten...

09.07.2020 - 09:19
Beni sıkıyor bunaltıyor şahsen üç bin tane yazı ya da şiir yayınlamış yazarın üç aşağı beş yukarı dönüp dönüp aynı şeyleri yazmış olması, başkalarını bilemem...

09.07.2020 - 14:21
Değindiğiniz konu önem ve hassasiyet barındırdığı için, yanlış anlamalara sebebiyet verebilir. Maalesef ki ülkemizde yazmak ve okumakla ilgili çok sıkıntı var. Edebiyat siteleri bu anlamda bir nebze katkı sağlayabiliyorsa, yazanı ve okuyanı motive etmek, bir yazan olarak bence sosyal sorumluluk anlamında sizin de göreviniz. İnsanlar binlerce şiir ve yazı da paylaşsalar, daha çok paylaşabilmenin gayreti içinde olmalılar ki, yazdıkça ve okudukça aynıların sıkıcılığı, eleştiri konusu olan yazar ve şairleri de farklılığa itecektir. Bu etkileşimin sosyal zemini büyük ölçüde edebiyat ve şiir siteleriyse, bu zemini sağlıklı ve sağlam tutmak için motivasyon edici katkılar sunmalıyız diye düşünüyorum. saygılarımla

09.07.2020 - 18:23
Bazıları hakikaten eleştirilere kulak veriyor, bazıları da es geçiyor, kendi tercihleridir tabi bir şey diyemeyiz... Ben şahsen hep aşk meşk şiir yazanları, nesirde de konu derinliği olmayanları uzun zamandır takip de etmiyorum yorum da yazmıyorum onlara... Ha bu arada değiştirenlerde var kendilerini, ne mutlu onlara... Teşekkür ederim ...