Anlamak Gerek 55

Ekleyen : Bayram Kaya , 03 Ocak 2020 Cuma aaa Beğen

55

Küçük grup içinde de sürü salınımıyla olunamıyordu. Küçük grup kendi aralarındaki kendi ilişkileriyleydi. Kendi yaşamlarını kendi ortak anılı duygularıyla paylaşıyorlardı. Ortak anı kalıbı üzerindeki anlatım biçimi, dilin belirgin bir işaretçisiydi.
 
Yalıtım içindeki grup kendi biyolojileri içinde kendi morfolojilerini tanıdılar. Kendi izole kültürlerini oluşup tanıdılar. Sosyal kural dediğimiz çok düzenli sosyal yasalarını ortaya çıkardılar. Yalıtım bunları dış dünyadan tecrit ediyordu. Kısacası yeni olan bu sürdürülebilirlik etki alanı, totem alandı.
 
Totem alan ile birlikte çevrime olan grubumuz, artık her gün yeniden ve yeniden çevrimleri yapılan düzenli bir ortamın adresi içindeydiler. Ortam sabit bir noktadan çevreye doğru olan açılımdı.
 
Bu açılım ıraksaması kaynaklara uzaklıkla belirleniyordu. Merkeze olan uzaklığın ulaşılabilirliği, günlük ya da bir iki günlük gidiş gelişle ve geri ile iletime uzaklığıyla belirleniyordu. Komşu avcı toplayıcı grubun baskı ve basıncı ile belirlenebiliyordu.
 
Ortam sabit nokta ile bilinir, adresli, iş bölüşümü olan, yardımlaşma dayanışmasıyla sosyal bir avcı toplayıcı kolektif birim zaman içinde olmanın olanağıydı. İzole alan etkisi de totem etkiydi. Göçseler de bilinirliği koruyorlardı. Korunan algı imajlardı. İmajlar göçülen yerde imaja göre uygulama olan senkronize edici kolektif bilinç tarifiydi. Grup merkezine tavaftı. 
 
Avcı toplayıcı yapı içinde SOSYAL TUTUMLU KOLEKTİF BİRİM ZAMAN vardı. Kolektif birim zaman bir iş bölüşümüydü. İş bölüşmeli sürecin kişi üzerine zorunlu yansıması vardı. Bu yansımalardan birisi grup üyelerinin birbirine karşı birbirinden sorumlu olmalarıydı. Yani kolektif birim zamanlı süreç, kişisi bencilliği alt etmiş, ÖZGECİLİĞİ ortay koymuştu.
 
Özgecilik şöyle bir anlamaydı. Grup içinde dayanışma olmakla "kendi dışındakini yaşat ki, sen de yaşayasın” mefhumuydu. Artık kişi kolektif yaşam içinde, kolektif birimli zaman nedenle, grubu için kendisini feda etmeyi öğrenmişti.
Grubuna feda oluş içinde gözetilen imaj, kendisine feda oluştu, kendisi dışında akan, neslini sürdüren süre duruma (yarına geleceğe) feda oluştu.
 
Sürü içindeki kimi kişiler güçsüz, sakat, hastalıklı savunmasız vs.dir. Sürü direnci varsa da atıldı. Bu özellikler nedenle güçsüzler kolay av olmaya denk düşmekle avcıya ve gruba rast gele olan bir seçilimdi. Diğer bir yansıma kuramıyla av olan bilerek isteyerek olmasa da sürü için feda (yem) oluştu.
 
Sürüdekiler de bu rastlantıyla av olmaktan kurtuluyordular. Oysa şimdi bilinçli bir tercihle bir adım öne çıkıyordu. Savunma, hile ortaya koyuyordu. Davranışının kim için, kimlere neden ve nasıl feda olacağının totem etkili bir öz bilinci vardı.
 
Oysa sürü yaşamı içinde, sen benim için ben senin için türünden olacak bir bağ yakınsamasını verecek anlayış bir türlü kristalize olamıyordu. Çünkü sürü kolektif birim zamanı ortaya koyamıyordu. Sürü sadece çokluk olmanın, büyük ve iri olmanın avantaj ve dezavantajını yakınsayan bir oluşumdu.
 
Halbuki grup içinde kişi kolektif birim zamanın farkında olsa da olmasa da grup içindeki bağıl hareketli kolektif birim zamanın kişiler üzerine olan etkisi, totem etkiydi. Ya da grubun kolektif birim zaman gücünün kişilere yansıyan basınç yararı totem etkisiydi.
 
Bu öğrenmenin temelinde, kolektif oluş ile kolektif birim zamanlı sürecin karşılıklı girişme içinde ilkece yükümlenmeler vardı. Kolektif birim zaman içinde olan süreç kolektif yapının omuzlarına paydaşlı bir YÜK yüklemişti.
 
Kolektif birim zamanlı paydaşlı bu yükümlenme nedenle totem grup kolektif birim zamanlı organize bir düzen içinde, birlikte avlanıyordu. Bu iş birliği ile birlikte savunma yapıyordular. Kolektif birim zaman kişinin kendi isteğinden ve kendi bilincinde bağımsız bir belirme oluşun ortaya konmasını verecek olan dışsal etkilerden sadece birisiydi.


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...