Bugünün Teknolojisini Türkler Başlattı.


11.05.2021

 

Tarihinizi ne kadar biliyorsunuz? Eğer tarihinizi sınavı geçecek kadar öğrendiyseniz siz tarihinizin cahilisiniz. Birde kitap okumuyor duyduklarınıza inanıyorsanız felaket! Size biri tüm teknolojinin arkasında Avrupalılar var deyince inanırsınız değil mi?

 

Belki sizlerin etrafında da vardır. Elinden hiçbir iş gelmez ama öyle bir çenesi vardır ki sizin yaptığınız işi sahiplenir. Kendisi yapmış gibi kendine mal etmeyi başarır. O işi yapan siz bir türlü anlatamazsınız. İçinizden de düşünürsünüz bunu benim yaptığımı millet öğrendi mi? Biz yaptığı işi anlatamayan, Avrupa ve ABD senin yaptığın işi kendine mal edendir.

 

Dünyada birçok buluşu herkes patent altına almış. Onu senin kullanman için izin alman patent parası ödemen gerekiyor. O zaman biz Türkler dünyayı haraca bağlamamız gerekiyor. Neden dediğinizi duyar gibiyim. Aslında birçok teknolojinin başlangıcı biz Türklere aittir. Hepsini anlatabilmem için bir kitap yazmam gerek.

 

El-Hârizmî, yani al-Khwārizmī (karizma) Özbekistanlı Türk’tür. Hintliler sıfırı boşluk olarak bulurken el-Hârizmî sıfıra bir şekil verdi. Peki algoritma? Evet onu da el-Hârizmî buldu. Batılılar el-Hârizmî’ye Algorizma Firenkler Karizma diyordu.

 

Şimdi gelelim sıfır ve algoritma olmasa ne olurdu? Bugün kullandığımız bilgisayardan akıllı telefona kadar hepsi bu ikili üzerine kurulu olduğunu biliyorsunuzdur.

 

Sibernetik alanın kurucusu kabul edilen, fizikçi, robot ve matrix ustası bilim insanı El-Cezeri Artuklu Beyliği döneminde Cizre’de yaşamıştır. El Cezeri'nin Leonardo da Vinci'ye ilham kaynağı...

 

İbn-i Sina veya Ebû Alî Sînâ Buhara yakınlarındaki Efşene köyünde (Özbekistan) 980 yılında dünyaya gelmiş. Tıp alanında eserleri daha düne kadar batıda ders olarak okutuldu sizde bilirsinizdir.

 

Burada tek üç değerimizin yaptıklarının binde birini anca anlattım. Bunları bile insanlığın elinden çekip alsak dünya taş devrine döner gibime geliyor. Biz bize ait tüm buluş ve icatları bir raporda toplayıp tüm ülkelerden hakkımızı istemeliyiz. En azında bize borçlu olduklarını bilsinler.

 

 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış