Çocukların Oyuncağı Olan Anne Babalar.

Ekleyen : Mehmet Garip , 22 Ekim 2018 Pazartesi aaa Beğen 7
 
Çocuklar bir ailenin geleceği ve servetidir. Her aile bir çocuğu olsun ister. Bir anne babanın çocuğunun olması sevgilerini birleştirip harcayacak fırsatlarının olmasıdır.
 
Hal böyle olunca zamanımızın ebeveynleri çocuklarına yeterince sevgi yerine aşırısına kaçıyorlar. Peki, aşırısına kaçınca ne olur dediğinizi duyar gibiyim. Her şeyin aşırısının zararlı olduğu gibi sevginin de aşırısı zararlı. Sevgiyi o kadar abarttık ki koskocaman yedi -  sekiz ya da daha büyük çocuklara yemeği ebeveynleri kendileri yediriyorlar. Bu hareketleri çocukları tembelliğe ve görev bilincinin yok olmasına doğru itekleme adımlarından biri oluyor.
 
Çocuklarını koruduklarını kolladıklarını zanneden ebeveynler çocuklarına kötülük yapıyorlar.  Düşünün önce sizler hangi şartlarda büyüdünüz ve nerelere geldiniz. Elbette çocuklarınızın önünü açacak fırsatları önlerine sermelisiniz ama onları hayattan soyutlayarak değil. Onlara küçük yaşlardan itibaren görev ve sorumluluk bilincini yüklemelisiniz.
 
Bazı ailelerde çocuklarına hayır demeyi bir türlü beceremiyorlar. Çocuklarınızın ihtiyaçları konusunda elbette cömert davranmalısınız fakat bazen de hayır demesini bilmelisiniz. Çocuğunuz sizden bir şey almanızı istedi istek mi, ihtiyaç mı? Sorusunu kendisine yöneltmelisiniz. Siyah bir spor ayakkabısı varken birde kırmızı istiyorsa bu bir istektir. Kibarca onun ihtiyaç olmadığını fakat kendisinin ihtiyacı olan başka bir şey istediği takdirde alabileceğinizi belirtmelisiniz.
 
Küçük yaşlarda bu bahsettiğim konulardan yoksun kalan çocuklar büyüdükçe ailelerini artık parmaklarında oynatır duruma geliyorlar. Görev bilinci olmadığı için odanı topla desen yaptıramıyorsunuz. Bir istekleri olduğunda hayır deseniz kıyamet kopuyor.
 
Atalarımız ne demiş? “Ağaç yaş iken eğilir”. O zaman çocuklarımıza görev bilinci ve vicdanlı olmayı öğretip, isteklerinde fren mekanizmasını etkinleştirmeliyiz.


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Orhan Özer
22 Ekim 2018 Pazartesi 22:42:50
Mehmet bey çok önemli bir konuya deyinmişsiniz teşekkürler. Maalesef kimi ebeveynler çocuğun her istediğini alarak ona bolca harçlık vererek kendincek görevlerini yerine getirdiklerini sanıyorlar. Ne yazık ki iyilik değil kötülük yaptıkları nın farkında bile değiller. Saygılar

Mehmet Garip
23 Ekim 2018 Salı 10:01:35
Çok teşekkür ederim

Güldane Gürorman
22 Ekim 2018 Pazartesi 23:55:09
gözlem ve tasvirlerde güçlü bir yanınız. iyi bir anlatıcısınız tebrikler

Mehmet Garip
23 Ekim 2018 Salı 10:02:06
Çok teşekkür ederim.

Gonca Belcik
23 Ekim 2018 Salı 00:15:09
böyle yazmak erkesin harcı değil. kUTLARIM

Mehmet Garip
23 Ekim 2018 Salı 10:02:21
Çok teşekkür ederim.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...