Ödüllü Şiir Yarışmasına Katıl (YENİ)

DÜŞÜNMEYİ UNUTTUK MU?

Ekleyen : Eyyup Akmetin , 09 Temmuz 2019 Salı aaa Beğen

                 İnsan olarak en önemli özelliğimiz olan düşünme özelliğimiz olduğunu unutmuş gibi davranışlar sergiliyoruz. Düşünme yeteneğimizi unuttuk mu? Yoksa bizlere unutturulmaya mı çalışılıyor.

        Düşünmeyelim diye bizlere enteresan, yönlendirmeler yapılıyor.

Saçma sapan diziler izlettiriliyor. İnsanların şehvetleri azdırılıyor, reklamlar izlettiriliyor şehvetler azdırılıyor. Genelden kadınları cazibeleri sergileniyor. Kimsenin sesi çıkmıyor. Kadın hakları, kandırılmış, istismar ediliş, kadınların değerleri yerlerde sürünüyor. Beleşçi egoist koca sıkıştı mı kadınını kızını pazarlıyor. Hamile kadın sıkıştı mı çocuğunu satıyor veya öldürüyor. Sözde baba-analar kızlarını istemeye gelen damat adayına ve ailesine hiç sıkılmadan paraları getir kızı götür. Paran varsa hiçbir sıkıntı yok. Bu damat adayı kimdir? Neyin nesidir? Ne iş yapar? İçkici mi? Kumarbaz mı? Kızı satar mı? Canı sıkıldı mı? Boşar mı? Düşünülmez. Alan memnun veren memnun… Kime ne? Bir süre sonra başlar kavgalar. yaralamalar, öldürmeler. Dizilere, sanal ortamlara gömülmüş koca koca insanlar… Dünya umurlarında değil. Düşünmek mi ne gerek var. Her kesin aklı var.. Herkesler akıllıysa bu kavgalar, aldatmalar, yalanlar, hileler neyin nesi, nereye kadar.. Kendimizi kandıracağız..  13..15 yaşında erkek gençler kadın iç çamaşırı satılan yerde kızlarla çalışıyor… Normal mi? Nereye baksanız şehvet, yemek, içmek, eğlenmek kolay yoldan zengin olmak.. Garip garip düşünmeden sarf edilen sizler. Kızlar diyor, param yok ama kumbaram var. Tezgah açmış birde tabela bir sarılma 1 tl. öpücük bilmem kaç tl. Bu vurdum duymazlıklarla nereye kadar? Nasrettin Hoca bindiği dalı kesiyoruz, şimdi insanlar kendi onurlarını, şereflerini, geleceklerini satıyor. Biran durup biz ne yapıyoruz diye düşünmeye vaktimiz yok. Ölümü düşünen yok. Hadi bakalım o an öldün… Zevkinin peyindeyken, haram yollarda öldün… Hesap vermeyecek miyiz? Bazıları toprak olacağını düşünüyormuş… Düşünde, Ya cehennem azabı var ise ne yapacağım diye de bir düşün… Düşünmeyen insanın hayvandan farkı ne… Hayvanlar bir şey yerken koklar sonra yer.. Zararlı bir şeyse yemez… Mesela; Yurtdışında denenmiş domuz etini sokak köpeklerine, av köpeklerine veriyorlar yemiyorlar.. Bir tek Pitbul köpeği yiyor..

           Biz insanlar ne kadar zararlı şeyler varsa hiç düşünmeden, araştırmadan, yer, içeriz birde Düşünen akıllılar olarak kendimizle övünürüz.. Sonra aradan yıllar, belki aylar geçer bir hastalık kaparız, başlarız isyanlara, benimi buldun bula bula hastalıkla kavga ederiz.. Oysa arayan bulur, biliriz, biz aranırız.. Sahi teknoloji ilerlerken hastalıklar acep neden? Çoğalıyor, azalmıyor.. acep birileri paraları kapmak, kapmak için sürekli hastalıklar üretiyor.. Savaşlar artık çok sinsice yapılıyor… Sanmayın insanoğlu kazanıyor.. Şu an tek gözü kör alan bizim en büyük düşmanımız kazanıyor.. İçimizden bizden olanlarla ihanetleri yaşıyoruz… Kimileri zengin olukları halde açlıktan yokluktan ölüyor.. Gaspçılar, hainler, zalimler zevki sefa içinde yaşılar… Düşünün, düşünme, akıl etme bizim özelliğimizdir. Bizi vicdanlı onurlu, şuurlu, cesur insanlar yapandır… Yoksa bir birey değil. Bir hiç bile olamayız. Hiç olanın cezası yoktur. İnsan olanın cezası veya mükafatı  vardır..  Düşünmeyi unutmak insanlığını unutmaktır…

   Güzellikleri düşünen, günleriniz daim olsun.      

 Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...