Hayat Nasıl Var Neden Ölürüz 3

Ekleyen : Bayram Kaya , 27 Temmuz 2019 Cumartesi aaa Beğen 3
1-Hayat çevre ile vardı.
 
2-Hayat hem çevredir. Hem çevreden en az dış dünya kısmı olmakla vardır.
 
3-Hayat çevreden çok az bir kısmı yalıtmakla vardır (daha az dış çevre veya dış dünya ilişkisi olmakla vardır).
 
4-Hayat, çevre ile arasına yalıtım sınırı koyup, bunu korumak, o çevre salınımına uyan tepkilerini sürdürmekle vardır.
 
5-Yalıtımlı alanın içi ile dışı arasında, ozmosla enerji girdisi ve atık çıktısı yapmakla çevre ve sistemler ilişkisi ile vardır.
 
6-Yalıtımlı ortam seçme ayıklamadan kaynaklı tepki koyan ben (özne) bilincidir. Ve çevre ile kendisini ayırt etme  algısı ile vardır.
 
7-Hayat bitmeyen bir süreçtir. Kesikli sürekli süre durumların bağıntısı olmakla, çevredeki düzen gibi olurken düzenlerin zıttı durumla da olabilen  bir düzenli enerji entegrasyonla varıdır.
 
8-Hayat, her bir adımıyla her bir aşamada hayattır. Hayat her bir aşamada her bir aşamasıyla kalmamakla hayattır. Her bir adım, olgu ve olaylarından kimileri diğeri ile bazen körelmedir. Bazen eski işleve nazaran, ya da eski işlev beraberinde yeni işlevle değişip dönüşüp sürme olmakla vardır.
 
Bazen diğer işlevleri bozmayacaksa eski bir işlevin yok olması ile de vardır. Bazen de o bir zamanlardaki tepki işlev mekanizmasını olduğu gibi korur olma durumlarıyla, entegre süreçleriyle de bir hayattır.
 
9-Hayat, her biri diğeri olan süreçlerle ilk özü bozmadan; ama ilk öz gibi sınırlı ortak durumlar içinde de kalmadan; farklı ve gelişmiş durumlarıyla; geri beslenmeli, geri referans atıflı ileri süreçlerle hayattır. Hayatın her bir moleküler ve çoklu durumsal hissinin ruhuyla vardır.
 
10-Ve yaşam çevre salınımı içinde mutlak o salınıma uygun bir devinim dahilinde sınırlanmakla beraber, insan da olduğu gibi yasalara uyma çerçevesinde çevre salınımlı akışa karşı çevreyi kendisine üretir  durum yapmakla da hayattır.
 
11-Hayat tek başına değildir. Tek başına algılanmaz. Hayat sizinle, ama sizin dışınızdadır. Ve hayat siz de olduğundan daha fazlası ile sizden ve sizin bilincinizden ve sizin iradenizden bağımsız durumlarla vardır.
 
Hayat çevreye konan tepkisine, çevreden kopan yalıtımına rağmen dışınızda olan hayat, çevre ile bütündür. Hayat, çevreden izole olmakla anlamlı bir etki tepkisi içinde çevre ile entegre olan kavrayış ve davranışıyla hayattır.
 
12-Hayatın sizde olan parça akışlı özne olması durumu duygu olarak sizinle büyütülmüş, sizinle çarpıtılmış, sizinle de korunmakla sürdürülen; sürekli oluşa garanti koşulu içinde olmanın sizdeki parçalı durumuyla duygu olmakla da hayattı.
 
13-Sizin dışınızda; sizin türünüzde ve sizin türünüz dışında olan hayata göre siz, genel olanın özelindeki korunan, geliştirilen, kendi özelinizde  bu bağıntı ilişkileri taşıyıcı olan bir avatar kalıp ile de hayat vardır.
 
14-Bu aşamaların ve her biri, bir öncenin bir sonrasına olan durumsallarıyla; her biri bir hayat olmadan, kendisinden sonrasının diğerleri olan durumlarıyla olmasaydı türü durumlarla hayat vardı.
 
15-Hayat hangi durumsalıyla hayattı? Kuşkusuz ki durumsalın her biri bir durumla hayattı. Parça durumla, parça işlevle hayattı. Parça durumları yalıtma içinde olmadan bağıntı ve ilişkin durumları veremiyordu. Ama bağıntı durum da yalıtımlı ortam içi parça durum yansımalarını oluşmadan, ilişkin entegrasyonlar oluşmadan hayat var olamıyordu.
 
Ne tekil tepkileriyle, parça işlev durumlarıyla orada durup duranlar hayat değildi. Ne de ilişkin yalıtımlı organizasyon salt hayattı. Her biri var olan ve uzun ya da kısa erimde gelip geçici olması içinde hayat kutsal bir hayat olmakla beraber gelip geçecek olanlarıyla da hayat vardı.
 
16-Sizin hayat dediğiniz sarmal dizilimin neresini elinize almış olursanız, orası süreçten koparılmış; belirlenmiş durumuyla bir hayattır. Oysa sürekliliği içinde geçmişe ve geleceğe göre neyin hayat olduğunu ya da neyin hayat olmadığını söylemeniz pek olanaklı olmamasıyla hayat vardır.
 
17-Hayat çevrede oluşan işlev tepki ile kendi oluşma zamanı içindeki çevresinden kopmakla depoladığı çevre enerjisini, yine çevresine tepki koyan enerji düzenli eyleme çevirmenin; düzen ilişkisini koruyan, yalıtım birlikle iliş kinlik içinde ben, (özne) bilinci olan bir izolasyonla vardır.
 
Sürekliliğin akış dahilinde elinize alacağınız belirlenim koşulları içinde enerji dönüşümlü, tuzaklı işlev durumlar organizesi içinde enerji düzeni ortaya koymanın; hem kendisi kalma, hem kendisi kalamama olan hep bu temel ve öz biçim ilişkisi ile hayat vardı.
 
18-Hayat kendisi kalırken belirlenimle davranıyordu. Hayat, kendisi kalamazken hep özü korumakla değişip dönüşüp gelişen yeni organizasyonu içinde ilişkin bir uzay durumla vardı. Çünkü hayatın düzeni daha başlatan, hayatın kendi ilişkin çevre uzayının değişken olmasıyla bir seferde olup bitmesini olası kılmayan durumla hayat vardı.
 
Ve hayatın kendisi de bu değişken sekansa göre değişen bir sekansta, tepkiler koymanın denge durumlarıyla hayat vardı. İlişkin çevre olmadan tekrar o tepkilerle başlayamamakla hayat vardı.
 
19-Kuşkusuz hayat her bir aşama durumla da hayattı. Her bir durumsal aşama, diğerinden devam ve diğerinden ayrışan farkla bir aşama ve entegrasyonlu yüksek ve kontrollü enerji düzeni olmakla vardı.


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Ezgi KUZUCULAR
27 Temmuz 2019 Cumartesi 11:45:12
Hayata dair çok etkileyici ve düşündürücü bir yazı olmuş.Tebrikler.

Bayram Kaya
31 Temmuz 2019 Çarşamba 22:31:36
Sevgiler saygı değer Kuzucular. Mutlulukla...

Deniz Gürses
02 Ağustos 2019 Cuma 09:02:19
Başlığına rağmen içerik beni tatmin etmedi. Gerçi tatmin edecek anlaşılır bir cevap olmaza zaten. Eğer olsaydı doğmanın ve ölmenin sırları biliniyor olunurdu.

Bayram Kaya
04 Ağustos 2019 Pazar 14:09:17
Değerli Gürses bu çalışma bir yazı dizisidir. Dizi henüz bitmedi. Lokman hekim reçetesi gibi bir reçete doğada yoktur. Ki reçete bile bir yere zarar verirken diğer yere yarar verir. Hayat entegre süreçler bileşkesidir.. Yazar Önce bunları ve canlanmayı anlatmaya çalışmakta. Göreceksiniz ki yaşam nasıl bir şeyle yaşam değilse, ölüm de bir tek süreçle olmayan bir olay olarak göreceksiniz.. Bilimsel düşünüşü ve bilim sel anlayışı okurlarla paylaşmaya çalışıyorum. Üstelikte bu bir felsefe yazısı. Okurken hayli donanımlı olmak gerekiyor olması da, anlaşılma için başka bir koşuldur. Oysa okur zorlandığı yerlerin açılımlarını okuyup bir bekraunda sahip olmakla sanırım yazı, daha anlaşılır olacaktır. Eğer okuma alanı ilgi alanımız olacaksa bunlar şart. Bir osmoz sözcüğü kafamızda bir çok çağrışımlar yapmıyorsa tabii ki yazı anlaşılmaz olur. Bunlar normal ve olması gerekenlerdir. yazımın tek bir anlam açılımı var "ölmek için yaşıyor olmanız gerekir" dir. Nasıl yaşıyoruz? bunun biyo kimyasal ve korteks süreçlerini vurgulamaya çalışıyorum. Açık fikirli nüktedan oluşunuza saygım sevgim kere saygım ve sevgimle.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...