Hayat Nasıl Var Neden Ölürüz 3


27.7.2019
1-Hayat çevre ile vardı.
 
2-Hayat hem çevredir. Hem çevreden en az dış dünya kısmı olmakla vardır.
 
3-Hayat çevreden çok az bir kısmı yalıtmakla vardır (daha az dış çevre veya dış dünya ilişkisi olmakla vardır).
 
4-Hayat, çevre ile arasına yalıtım sınırı koyup, bunu korumak, o çevre salınımına uyan tepkilerini sürdürmekle vardır.
 
5-Yalıtımlı alanın içi ile dışı arasında, ozmosla enerji girdisi ve atık çıktısı yapmakla çevre ve sistemler ilişkisi ile vardır.
 
6-Yalıtımlı ortam seçme ayıklamadan kaynaklı tepki koyan ben (özne) bilincidir. Ve çevre ile kendisini ayırt etme  algısı ile vardır.
 
7-Hayat bitmeyen bir süreçtir. Kesikli sürekli süre durumların bağıntısı olmakla, çevredeki düzen gibi olurken düzenlerin zıttı durumla da olabilen  bir düzenli enerji entegrasyonla varıdır.
 
8-Hayat, her bir adımıyla her bir aşamada hayattır. Hayat her bir aşamada her bir aşamasıyla kalmamakla hayattır. Her bir adım, olgu ve olaylarından kimileri diğeri ile bazen körelmedir. Bazen eski işleve nazaran, ya da eski işlev beraberinde yeni işlevle değişip dönüşüp sürme olmakla vardır.
 
Bazen diğer işlevleri bozmayacaksa eski bir işlevin yok olması ile de vardır. Bazen de o bir zamanlardaki tepki işlev mekanizmasını olduğu gibi korur olma durumlarıyla, entegre süreçleriyle de bir hayattır.
 
9-Hayat, her biri diğeri olan süreçlerle ilk özü bozmadan; ama ilk öz gibi sınırlı ortak durumlar içinde de kalmadan; farklı ve gelişmiş durumlarıyla; geri beslenmeli, geri referans atıflı ileri süreçlerle hayattır. Hayatın her bir moleküler ve çoklu durumsal hissinin ruhuyla vardır.
 
10-Ve yaşam çevre salınımı içinde mutlak o salınıma uygun bir devinim dahilinde sınırlanmakla beraber, insan da olduğu gibi yasalara uyma çerçevesinde çevre salınımlı akışa karşı çevreyi kendisine üretir  durum yapmakla da hayattır.
 
11-Hayat tek başına değildir. Tek başına algılanmaz. Hayat sizinle, ama sizin dışınızdadır. Ve hayat siz de olduğundan daha fazlası ile sizden ve sizin bilincinizden ve sizin iradenizden bağımsız durumlarla vardır.
 
Hayat çevreye konan tepkisine, çevreden kopan yalıtımına rağmen dışınızda olan hayat, çevre ile bütündür. Hayat, çevreden izole olmakla anlamlı bir etki tepkisi içinde çevre ile entegre olan kavrayış ve davranışıyla hayattır.
 
12-Hayatın sizde olan parça akışlı özne olması durumu duygu olarak sizinle büyütülmüş, sizinle çarpıtılmış, sizinle de korunmakla sürdürülen; sürekli oluşa garanti koşulu içinde olmanın sizdeki parçalı durumuyla duygu olmakla da hayattı.
 
13-Sizin dışınızda; sizin türünüzde ve sizin türünüz dışında olan hayata göre siz, genel olanın özelindeki korunan, geliştirilen, kendi özelinizde  bu bağıntı ilişkileri taşıyıcı olan bir avatar kalıp ile de hayat vardır.
 
14-Bu aşamaların ve her biri, bir öncenin bir sonrasına olan durumsallarıyla; her biri bir hayat olmadan, kendisinden sonrasının diğerleri olan durumlarıyla olmasaydı türü durumlarla hayat vardı.
 
15-Hayat hangi durumsalıyla hayattı? Kuşkusuz ki durumsalın her biri bir durumla hayattı. Parça durumla, parça işlevle hayattı. Parça durumları yalıtma içinde olmadan bağıntı ve ilişkin durumları veremiyordu. Ama bağıntı durum da yalıtımlı ortam içi parça durum yansımalarını oluşmadan, ilişkin entegrasyonlar oluşmadan hayat var olamıyordu.
 
Ne tekil tepkileriyle, parça işlev durumlarıyla orada durup duranlar hayat değildi. Ne de ilişkin yalıtımlı organizasyon salt hayattı. Her biri var olan ve uzun ya da kısa erimde gelip geçici olması içinde hayat kutsal bir hayat olmakla beraber gelip geçecek olanlarıyla da hayat vardı.
 
16-Sizin hayat dediğiniz sarmal dizilimin neresini elinize almış olursanız, orası süreçten koparılmış; belirlenmiş durumuyla bir hayattır. Oysa sürekliliği içinde geçmişe ve geleceğe göre neyin hayat olduğunu ya da neyin hayat olmadığını söylemeniz pek olanaklı olmamasıyla hayat vardır.
 
17-Hayat çevrede oluşan işlev tepki ile kendi oluşma zamanı içindeki çevresinden kopmakla depoladığı çevre enerjisini, yine çevresine tepki koyan enerji düzenli eyleme çevirmenin; düzen ilişkisini koruyan, yalıtım birlikle iliş kinlik içinde ben, (özne) bilinci olan bir izolasyonla vardır.
 
Sürekliliğin akış dahilinde elinize alacağınız belirlenim koşulları içinde enerji dönüşümlü, tuzaklı işlev durumlar organizesi içinde enerji düzeni ortaya koymanın; hem kendisi kalma, hem kendisi kalamama olan hep bu temel ve öz biçim ilişkisi ile hayat vardı.
 
18-Hayat kendisi kalırken belirlenimle davranıyordu. Hayat, kendisi kalamazken hep özü korumakla değişip dönüşüp gelişen yeni organizasyonu içinde ilişkin bir uzay durumla vardı. Çünkü hayatın düzeni daha başlatan, hayatın kendi ilişkin çevre uzayının değişken olmasıyla bir seferde olup bitmesini olası kılmayan durumla hayat vardı.
 
Ve hayatın kendisi de bu değişken sekansa göre değişen bir sekansta, tepkiler koymanın denge durumlarıyla hayat vardı. İlişkin çevre olmadan tekrar o tepkilerle başlayamamakla hayat vardı.
 
19-Kuşkusuz hayat her bir aşama durumla da hayattı. Her bir durumsal aşama, diğerinden devam ve diğerinden ayrışan farkla bir aşama ve entegrasyonlu yüksek ve kontrollü enerji düzeni olmakla vardı.

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


10 Yorum
27.07.2019 - 11:45
Hayata dair çok etkileyici ve düşündürücü bir yazı olmuş.Tebrikler.

31.07.2019 - 22:31
Sevgiler saygı değer Kuzucular. Mutlulukla...

02.08.2019 - 09:02
Başlığına rağmen içerik beni tatmin etmedi. Gerçi tatmin edecek anlaşılır bir cevap olmaza zaten. Eğer olsaydı doğmanın ve ölmenin sırları biliniyor olunurdu.

04.08.2019 - 14:09
Değerli Gürses bu çalışma bir yazı dizisidir. Dizi henüz bitmedi. Lokman hekim reçetesi gibi bir reçete doğada yoktur. Ki reçete bile bir yere zarar verirken diğer yere yarar verir. Hayat entegre süreçler bileşkesidir.. Yazar Önce bunları ve canlanmayı anlatmaya çalışmakta. Göreceksiniz ki yaşam nasıl bir şeyle yaşam değilse, ölüm de bir tek süreçle olmayan bir olay olarak göreceksiniz.. Bilimsel düşünüşü ve bilim sel anlayışı okurlarla paylaşmaya çalışıyorum. Üstelikte bu bir felsefe yazısı. Okurken hayli donanımlı olmak gerekiyor olması da, anlaşılma için başka bir koşuldur. Oysa okur zorlandığı yerlerin açılımlarını okuyup bir bekraunda sahip olmakla sanırım yazı, daha anlaşılır olacaktır. Eğer okuma alanı ilgi alanımız olacaksa bunlar şart. Bir osmoz sözcüğü kafamızda bir çok çağrışımlar yapmıyorsa tabii ki yazı anlaşılmaz olur. Bunlar normal ve olması gerekenlerdir. yazımın tek bir anlam açılımı var "ölmek için yaşıyor olmanız gerekir" dir. Nasıl yaşıyoruz? bunun biyo kimyasal ve korteks süreçlerini vurgulamaya çalışıyorum. Açık fikirli nüktedan oluşunuza saygım sevgim kere saygım ve sevgimle.

21.08.2019 - 19:59
“1-Hayat çevre ile vardı. 2-Hayat hem çevredir. Hem çevreden en az dış dünya kısmı olmakla vardır. 3-Hayat çevreden çok az bir kısmı yalıtmakla vardır (daha az dış çevre veya dış dünya ilişkisi olmakla vardır). 4-Hayat, çevre ile arasına yalıtım sınırı koyup, bunu korumak, o çevre salınımına uyan tepkilerini sürdürmekle vardır.” ------------------------- Hayat, insana yaşamak için verilen bir süreçtir andır zamandır. Çevre insana hizmet için vardır ve bu nedenle yaratılmıştır, farkındaysanız masumlara hayat hakkı verilmeden onlar için hayat var denilemez, yani çevre ile hayat olmuyor zulüm ıstırap işkence yokluk oluyor. Hayat çevre çevrede hayat olamaz, hayat insan için verilen nefes alma yaşama süreci, çevrede insana hayat olan insan topluluklarının birbirine saygı sevgi içinde, karşısındaki insanın hakkına tecavüz etmeden yaşaması gereken bir yeryüzü, parça, oda, yol, barınacak bir mekândır. Gördüğünüz gibi sömürgeciler kendi zihniyetleriyle âlemi sömürmek için her yönü izole etmek kendi fikri saplantısı içine bizi sokmaya çalışırken, yalıtımla sınır koymak bence insanın hayatına yaşamına hakaret olmuyor mu? Bunca insan hakkına ve tecavüzüne rağmen bu çevre ile hayat var denilemez zulüm var denilebilinir, kusuruma bakmayın Bayram kardeşim, karşılıklı muhabbet etmeye çalışıyorum. Bu bakış açısıyla anlatılsa daha gerçekçi olmaz mıydı, yoksa ben mi yanlış biliyor ve düşünüyorum, herkesin zevki tartışılmaz lakin iş gerçeklerle ilgili olunca bende düşüncelerimi söylemek istedim kardeşim, okumaya devam, selamlarımla.

22.08.2019 - 10:18
Merhaba Güzel değerlendirmeniz için teşekkürler. kendimi ve yazımın sınırlıklarını ifade etmek bağlamıyla açıklama yapma gereği hissettim. Yani çalışmalarım sübjektif olmayıp objektiftir. Bilimsel içerikli felsefi bir çalışma ortaya koyuyorum. Bunun ötesindeki öznel bir hayat anlayışı, sömürü, ahlak, siyaset ve yaratılış vs. gibi hayat tarzları zaten kuantum ve makro süreçlerle sınırlı tuttuğum yazımın konusu bile değildirler. Hayat derken evrensel var oluşu ve özelde de topluluk değil insan toplumunu ve organik hayatları konu ediniyorum Bu hayat organiğin çevredki her bir tekil sürecin kendi dışlarındaki ve kendilerinden, kendi istek ve iradelerinden bağımsız olan bir hayatın varlığından kendi kapasitemce bahsediyorum. Bu yazının tezi hem bizlerin çevreye çevre olmamızdır. Ve hem de çevrenin bize çevre olmasıdır. Kısaca bu şöyledir. biz karbondioksit çıkartıp bitkilerin besin yapmasını sağlarken, bizler çevredekilere örneğn bitkiye karbondioksit sağlayan bir çevreyiz. Bitkiler de besin yaptıktan sonra ortama bol miktarda oksijen verirler. Eğer biz bu oksijeni almaz isek bu kes bitkiler oksijen içinde boğulup ölürler. Yani bizler bitkilerin çöp toplayıcısı olmakla simbiyoz denen çevre ile aramızda ortaklaşa bir bağıntı ve hayat süreci vardır. Bu hayat tüm var oluşların irade ve istemi dışındadır. Yazımın önceki bölümlerinde sordum. "Bizler üç milyar iki yüz milyon yıl önceki hayat içinde yoktuk. Olasılıkla da üç milyar iki yüz milyon yıl sonraki hayat içinde de esamemiz bile olmayacak" deyip; "öyleyse üç milyar iki yüz milyon yıl önceki yaşam mı hayattı? Yoksa şimdiki yaşma mı hayat? Yoksa üç milyar iki yüz milyon yıl sonraki yaşam mı hayat? diye sormuş hayatın kendi dışımızda özelde türlerle ve organiklerle olan ilişkinliğine değinmiştim. Riçırd Dawknsin dediği gibi bizler "hayatı taşıyan avatar kalıplar mıyız?" ki öyle görünüyor? Kısaca konu ve konu geliştirmeleri tümden bilimsel verilerle ve felefi ifade şekli budur. Tekrar güzel değerlendirme ve fikir sunumunuz için özellikle teşekürler. Saygılarımla.

22.08.2019 - 19:29
Teşekkürler ediyorum yorumunuz için ,ben sizi yakından yazılarınızdan tanıyorum kasti bir marazım yoktur Bayram kardeşim,demek istediğim kuantumu muantumu katacağınıza dinin görüşlerini Felesefyle dini görüşleri içine hayatı yaşamı olan alimlerin görüşlerini içine katarak hayatı o batılıların anlamsız kelamlarını katacağımıza, hayat zaten insan oğlu için Allah tarafından bir yaşam için verilmiş bir toprak parçası vs vs vs şeklinde açıklasınızda o batılıların karanlık insanların karanlık bakışlarından kurtulsak o sömürü düzenleri ile hayatı yok edenlerin sözlerine kıymet vermesek babındaydı,selamlarımla.

23.08.2019 - 14:26
Sevgili üstadım . öncelikle katılımınızdan keyif duyduğumu bilmenizi isterim. "Alimlerin görüşünden de yaralanın" deyince beni yazmak zorunda kılıyorsunuz? Hangi alimin bu alandaki hangi görüşünden yararlanmalıyım? Bunu bari siz açıklayın eksiğimi tamamlayın. Yardımınız tek şartla olsun alimin düşüncesi safsata olmadan, sansasyonel tartışmaya kaçmadan olsun. Okuduğum bildiğim kadarla ben bu alanda görüşünden yaralanacağım bir alim bilmiyorum. Alim dediğiniz nihayetinde bir din bilirdir. Onun bilgisi de Ms. 6. yüz yıl olaylarıyla sınırlı olan bir donmuş kalmışlıktır. Ben 13 ,8 milyar yıllık bir süreçle haşır neşirim siz beni alimle şunla bunla 6. yüz yılın içine mahkum etmeye çalışıyorsunuz.. Alimin neyinden yararlanacağım? alimden feyz alanlar alsın, benim bundan bir sıkıntım yok ve alime de ihtiyacım yok. Benim aklım, benim fikrim, benim kolektif bilincim bana yeter . Ben sizlere derya deniz "kolektif akıl", "kolektif bilinç", kolektif hayat " diyorum sizler beni getiriyorsunuz alim dediğiniz zavallı bir kişi söylemi içine mahkum etmeye çalışıyorsunuz. Bendeki alim fikri değil, bilimsel kolektif fikirdir. Efendilerinin yanında olan alim fikirleriyle benim işim olmaz. Salık verdiğiniz için teşekkürler ama istemez. Alimlere (!) hiç ihtiyaç duymadan yazdığıma göre, alimler ihtiyaç duyulanlar değillermiş.. Ama bir Einstaine, Bir Şödingere, bir Kırşofa, bir Telsa'ya, bir Fredmana vs. mutlaka ve zorunlu olarak ihtiyaç duyuyorum. Arı polenini almayacağı çiçeğe uğramaz. Anladığım kadarla yaratılış kavramı hayli ilgi alanınız. Tanrı kavramı alanında dinsel mantığın ve dinsel gözlüğün dışında Tanrı düşüncesini olumlayan hayli mütalaalarım var. Böyle olunca yaratıcılıkla ilgili düşüncem ve çalımalarım da var. Örneğin dua isimli çalışmamda yaratıcılığa dair çok öz ve keskin bir iki paragrafla değindim. Çoğu fikirlerim tematik çalışmalar bağlamında yazılarım içine dağılmıştır. Şunu söyleyebilirim "bir yaratan" asla alimlerin, dinlerin ön gördüğü gibi "yaratan olmayan bir yaratan" değildir. Söylemlerimiz bilimsel olmayınca ve yazı ekseninde olmayınca böylesine demegojiye ve boş söz oyunlarına kaçıyor ben kendimi bundan sarfı nazar etmek isterim. özür dilerim ama "hayat zaten insan oğlu için Allah tarafından bir yaşam için verilmiş bir toprak parçası vs vs." diyen açıklamayı siz yapın. benim böyle bir tanıklığım ve ıspatım yok. Bana vahiy de gelmiyor. Bu nedenle bu söz benim boyumu aşar. Ben böylesi deney ve gözlem ile tartışma sorgulama dışı bu sözü okurlarımla paylaşıp okuru koşullandırmaktan zül duyarım. ben bu sözün ve yakıştırmanın ne sorumluluğunu kaldırabilirim, ne bunun vicdan azabını taşıya bilirim. Saygılarımla.