KARTAL BELEDİYESİ'NE


KARTAL BELEDİYESİ nin başına, genç dinamik, yakışıklı ve bilgi donanımlı bir başkan geldi. Hizmetlerini yakinen takip ediyor, başarılı olmasını temenni ediyoruz.

Ülke olarak zor ve sıkıntılı günlerden geçerken, belki bazı hizmetler durmuş veya ertelenmiş olabilir. İnşallah hayat normalleştiği zaman her şey kaldığı yerden devam edecektir.


Ben yalnız uzun zamandır biz Uğurmumcu halkının bir türlü çözüm bulunamayan, bir kaç sorunlarını paylaşmak istedim. Bu konuları da belediye başkanımızın ele alacağından ümitliyim.

1) Soğanlık Atatürk caddesi; Çok da önemli görev yapan bir cadde. Buna rağmen iki tarafına araçlar aralıksız park etmekte. Edilecek tabii.. Park yeri olmayınca insanlar bulduğu yere park yapacak. Fakat senenin her günü İETT araçları, minibüsler ve halkımız için büyük çile ve kâbus. Hele kışın ve pazar günleri mübalağa etmiyorum nerdeyse, "Soğanlık, uğurmumcu" arası bir saat sürüyor. Yolcularda homurdanmalar, yolu keselim, boykot edelim gibi bir sürü serdenişler  dillendiriliyor. 

Aslında çözüm çok basit, bir zabıta memuru veya yeni düzenlemeler, araçların kontrollü park yapılmasıyla çözülebilir kanaatindeyim.

2) Diğer bir konuda; Yakacık meydanı, kültür merkezinin karşısında oval bir kavşak yapılmış, birde köşedeki büfe nin önüne arabalar Park yapıyor, soğanlı istikametine giden araçlar dakikalarca beklemek zorunda kalıyorlar. Şimdi belediyemize rica ediyorum); yol cadde yeniden düzenlenmeli…Orası içinde acil çözümler üretilmelidir. 

3) Diğer bir ricada; Uğurmumcu alt bostancı arası çalışan 17S İETT araçları, pazar günleri çalışmıyor. Bu hat hareketli ve önemli bir hat, en azından tamamen kaldırılma yerine, pazar günleri saat başı, sabah saat 08 - 09 gibi başlayıp, akşam 20:00 de bitirmek daha uygundur, bu konudada çalışma yapılması isabetli olur.

4) Korona virüs le mücadele ettiğimiz şu günlerde, en önemli eksiklemizden biriside; "Uğurmumcu mahallesi semt pazarlarında" ciddi bir denetleme ve takip göremiyoruz. (Zabıta- Polis) Halk ve pazarcılar, sosyal mesafeye dikkat etmedikleri gibi, maske ve eldiven denetlemeleride yeterli değildir. Bu konuya dikkatinizi çekmek isterim..

3) Diğer en önemli konulardan birisi de; Kartal "Uğurmumcu mahallemiz" Nezih, yeşilliği bol, güzel bir mahalle. Bu mahalle imara açılmış, kısa bir zamanda Nüfusu 45.000 binlere ulaşmıştır. Oysa bu nüfusa seksen yılda ulaşacağı planlanmıştı. Bu nedenle bir takım sorunlar çözüm beklemektedir. 

Buradaki binaların çoğu, 1999 deprem öncesi ve %90 nı koporatifler tarafından yapılmıştır. O zamanın şartlarında binaların çoğunda Deniz kumu kullanılmış veya su sıkıntısı nedeniyle bina betonları yeterince sulanmamıştır, (Bunlar tahmini tabiki özel bir araştırma yapmadık.) 

Yine özellikle "Fatih Sultan Mehmet caddesi" üzerinde, yolun üst kısmına binalara 12 kat, alt kısmına 5 kat müsade verilmiş. (Bu da bir tezat, emsal teşkil edecek binalarda görmek mümkündür.) O zamanın müteahhitleri ve ne acı'ki belediyelerde göz yummuş, sözde bazı dernekler de üyelerine yol göstermemiş, halkta Devlet denetiminde güvenli diye, kooplara araştırama yapmadan girmiş, zor şartlarda daire sahibi olmuşlardır. Buralara beş kat yerine, 9 -10 katlı binalar yapılmıştır. Bu binalar "imar barışından da " istifade etmişlerdir.

Deprem kuşağında bir ülkeyiz, burdaki binalarımız bize göre "SAĞLAM" fakat tedbir mahiyetinde binasını daha da sağlamlaştırmak, yenilemek veya Kentsel dönüşümden istifade etmek isteyen mahalle halkı, belediyemizden bu konulara çözüm üretmelerini beklemektedirler.

Örneğin, İmar değişikliği yapılarak yolun altı ve üstü 12 kat olarak müsade edilmelidir. Burda oturanlar güçlendirme,  veya yerini yıkıp yeniden yaparken mağdur olmamalıdırlar.

Yine binalar yatay yapılacaksa, belediye öncülüğünde bir kaç bina bir araya getirilerek, ara boşluklar değerlendirilip, ortak otopark vs bu halkın mağdur olmaması için çalışmalar yapılmalıdır.

İstanbul belediyesinin bu konuda Kartal belediyesine yardımcı olacağına inanıyorum. Bu konuda merkezi hükümet de depreme karşı yapılacak çalışmalar da belediyelere destek vermek durumundadır.

Kartal belediyesi, bir ekip kurarak uğur mumcu halkı, bina yöneticileriyle, muhtar ve müteahhitlerle bir araya gelerek bir yol haritası ortaya koyabilir. Şimdiden tedbir alınmazsa, ilerde büyük sorunlar yaşanacak tır. Her seçim öncesi bütün partiler söz vermekte, sonuç hiç değişmemektedir.

Başarılar diliyoruz… 

Ahmet Ali CANBAZ

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


1 Yorum
19.05.2020 - 08:38
Bu sorunlar Sadece istanbul ve Kartal da olsan ne iyi . Ülkemizin pek çok yerinde buna benzer sorunlar var. Sizin gibi duyarlı olmak lazım ama.