Nerden çıktı bize "EL" sevğililer günüde?


10.02.2021
Benim gençliğimde veya yakın bir zamana kadar böyle bize yabancı, öze yalancı maddiyata, çıkara dayalı günler pek yoktu. Buda onbeş, yirmi yıldır halkımız arasında medyanın gündemde tutmasıyla hızla yayıldı, kendine bir yer buldu.
 
Biz dinimize bu kadar uzak ve yabancı kalmasak, içerimizdeki boşlukları, yabancı ekollerin, sembollerin veya sapık, çıkarcı ideolojilerin köhnemiş yaptırımlarıyla doldurmuş olmayacaktık.
 
Sevgililer günü, dünya çıkarlarına yönelik kasaları, nefsani duyguları doldurmaya, tatmin etmeye planlanmış, bir pazarlama şeklidir. Alınan hediyeler, karşındakini etkilemeye yönelik harcamalar, sevgi adına yapılan maskaralıklar, çıkılacak tatiller ve tabii bunları yapabilmeniz için para harcamanızı şart koşan bir dayatmadır.
 
Hadisi şerifte efendimiz (sav) 
 
Hiç şüphesiz siz, kendinizden önceki milletlerin yoluna adım - adım, karış - karış, tıpatıp uyacaksınız. Öyle ki onlar keler deliğine girseler, siz de girmeye kalkışacaksınız.” Bunun üzerine sahabe Rasulullah’a Hıristiyan veya Yahudileri ima edip etmediğini sorunca, Rasulullah (sav) da sesini yükselterek ya kim olacaktı"? Diye cevap vermiştir. (Buhari..)
 
Oysa bizlerde dini, milli, bünyemize uygun günler, aylar hediyeleşme birbirimizin kaynaşmasına vesile olacak etkinlikler düzenleyebiliriz. Başka inanç ekollerinden ithal etme yerine biz ihraç edelim. Bizim o kadar ses getirecek insanlığı mutlu ve hoşnut kılacak kendimize ait günlerimiz var ki, ne yaşamasını biliyoruz. Nede pazarlamasını biliyoruz.
 
İslâmiyet’te hediye vermek için belirli bir gün beklenmez. Her zaman hediye verilebilir. Bununla beraber atalarımız, mübarek günlerde "cuma, kandil, bayram" günleri hediye vermeyi, özellikle çocukları bu günlerde sevindirmeyi tavsiye etmişlerdir.
 
Romalı putperest ve müşriklerin şehvete, tapınma bayramı ve etkinliği olan sevgililer günü: Milli günlerimiz arasında, dini günlerimiz arasında, tarihimizde ve edebiyatımızda yer almaz. Bu gün sıradan bir gün değil; Bir felsefe ve bir yaşam tarzını içermektedir. "Bu günün felsefesi, nikahsız yaşamı yaygınlaştırmaktır."
 
Öyleyse sevgililer ne demektir? 
Sıradan masum bir kelime midir? 
 
Tabi ki hayır! İslam’da akil baliğ olan kız ve erkekler, ancak nikah bağı ile bir araya gelirler. Nikah sonucunda alacakları isimde bellidir; Bey - hanım, karı - koca veya eş. Ama sevgilim / sevgililer değil. Bu anlamda evli olan bir kimse eşini karşı tarafa tanıtırken, sevgilim diye tanıtmaz. Çünkü nikahın beraberinde getirdiği unvan bellidir; kocam, karım, eşim ve hanımım gibi.
 
Sevgililer günü felsefesi, evlilik öncesi cinselliği beraberinde getirmiştir. Dolayısıyla nikaha karşı bir alternatif davranış biçimidir. Aile kurumunu hedef almış ve onu ortadan kaldırmıştır. Fransız devrimi ile birlikte boşanmanın önü açılmıştır. 
 
Avrupa dullar ülkesine dönmüştür. "Almanya’da her iki evliliğin biri boşanma ile sonuçlanıyor. Evliliklerin ortalama süresi 14 yıl". Önce ataerkil aile sonrada çekirdek aile yok olmuştur. Geniş ev tarihe karışmış, stüdyo tipi evler oluşmuştur. 
 
Günümüzde yetim ve öksüz çocuklar dönemine girilmiştir. Gayri meşru doğum oranları toplumsal düzeni bozacak şekilde artmıştır.
 
Sözün özü “Sevgililer günü” bence gereksiz bir gündür. Sevmek her gün sevmektir, senede bir gün değil...
 
Ahmet Ali Canbaz 10.02.2021
 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış
Benzer İçerikler