POLİS HAFTASI


 

Her yıl Nisan ayının ilk haftası kutlanan polis haftası içerisinde bulunduğumuz şu günlerde, Bende Emniyet mensubu bir baba ve Emniyet'ci bir evlâd babası olmam ve sayısız polis arkadaşlarımın bulunması hasebiyle, polisimizin hizmetlerini, çalışma zorluklarını yakinen tanımam ve bilen birisi olarak, polis haftası dolayısıyla birkaç şey söylemek gereği duydum..

Polis'lik mesleği, diğer insanlara bir nevi mutluluk dağıtma, onların huzurunu sağlama sanatı gibi bir şeydir. Kendi özel işleri, yaşamı, aile hayatı bu mesleğe gönül verenler için, hep ikinci planda kalır. Varsa yoksa gecesini, gündüzünü bu hizmete vafketmekle geçmektedir.

Hava şartları, olaylar, çatışmalar nerden ne çıkacağı belli olmayan meçhul durumlar, köşe başında ansızın karşılarına çıkan tarifi imkansız olaylar, bu kutsal mesleğin istenmeyen vazgeçilmezleridir. Bir başka değişle kelle koltuk altında hep "Şahadet çizgisi üzerinde” bir varmış bir yokmuş misali yaşamaktır.

Bu gün baktığımızda ülke polisimizin daha modern, daha kültürlü, daha bilgili, işinin erbabı kişilerden oluştuğunu görmekteyiz. Polisimizin üzerinde kambur olan, eski deyimler ve yanlış bakışlar ön yargılar artık silinmeye başlamıştır.

Bu gün emniyet mensuplarımız, dünya ölçeği içerisinde bir numara olmakta, hassasiyetle kılı kırk yararcasına kanun ve kurallar çerçevesi içerisinde, bu işi en iyi yapmanın mücadelesini vermektedirler..

Onların mesleği incitmek değil, incinseler de, taş sopa gibi her türlü kötü muameleye maruz kalsalar da, sabrın en alâsına, vefanın en yükseğine sahip olmak mecburiyetindedirler. 

"Çünkü! Onların mesleği kırmak, yıkmak, yakmak değil, tamir etmek, yaşatmaktır."

Güzel Türkiye'mizin huzuru için, gece gündüz, ülkenin her karış toprağında ayrım yapmadan, en zor şartlarda görevini yapan bu yavruları kutlamak, alkışlamak ve yardımcı olmak bizlerinde görevidir.

Millet olarak hafıza kaybı yaşıyor, anı görüyor, olmuşları çabuk unutuyoruz. Bize yansıtılmamış veya acı tesirler bırakmadan önlenen, her kötü olayı da yok sayıyoruz.

Yakın zamanda 300 den fazla canlı bombanın ülkemize girmeden veya ciddi takipler sonucu girdikten sonra, halkımıza zarar vermeden, kazasız, belasız bunların bertaraf edildiğini, İçişleri bakanlığı ve emniyet kaynaklarından öğreniyoruz.

Birçok terör girişimlerinin, faili meçhul planlamak için alt yapı oluşturan mihrakların, terör örgütlerinin huzurumuzu bozmaya yönelik karanlık tuzaklarının, bizim sinemize kor ateşler düşüremeden önlendiğini görüyor, öğreniyoruz. Bu vesileyle onlarla gurur duyuyoruz.

Anlaşılıyor ki, iyi ellerde, güçlü silahlarla, özel eğitimlerle, muhteşem işler başarmak mümkün oluyormuş. Dua'larımız bu civan mert cesaretli polislerimiz içindir.

Daha verimli çalışabilmeleri için, maddi manevi önlerindeki engeller kaldırılmalı, karşılaştıkları dava ve hukuksal meselelerde de, destekleyici, sahiplenici altyapılar geliştirilmelidir.

Bu vesileyle, ülkemizde huzur ve düzenin bozulmaması ve bizlerin güvenli bir şekilde yaşamımızı sürdürebilmemiz için, gece gündüz fedakârca görev yapan, halkımızın can ve mal güvenliğini sağlayan, tüm Emniyet Mensuplarımızın, 6-12 Nisan Polis haftasını kutluyor; görevi başında şehit düşen polis'lerimizi rahmet, gazilerimizi minnetle anıyorum..

ahmetcanbaz34@hotmail.com

07.04.2021

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış
Benzer İçerikler