Sahte, Kaçak Alkolle Ölüm Satılmasın.


21.10.2020

 

Ülkemizde son günlerde sahte içkiden ölenlerin sayısı sanırım altmışı buldu. Bu bir trafik kazası ya da bir patlama sonucu olsaydı ülke olarak nedenlerini sebeplerini konuşurduk.

 

 Sizlerin içmeyiversinler dediğinizi duyar gibiyim. Bende öyle diyecektim ki durup yeniden düşündüm. Tiryakilik ve bağımlılık konusunda bir duygudaşlık yapmaya çalıştım. Benim tek bağımlılığım tiryakiliğim .. markanın .. çayıdır. Safi dem olarak (benim 1 bardak su katarsak 3 bardak olur) yaklaşık sabah kahvaltım 10, öğle ve akşam 6 şar bardaktır. Eksik yâda zamanı geldiğinde içmezsem yerimden kalkamam hiçbir iş yapamam. Bir yere giderken ekmeği düşünmez illaki yanıma termosa çay alırım.

Birde rahmetli babam sigarası bitince defalarca gidiş geliş 40 km lik yolu yürüyerek, Gedikli Küre’deki evimizden Yenişarbademli’ye gidip gelirdi. Traktörümüz vardı ama annesi izin vermediği için yürüyerek arkasından gelen araca belki binerdi belki binmezdi…

 

Demek ki bir şeyin bağımlısı olmak ona ulaşmak için her imkâna başvuracağı anlamına geliyor. Öyle oturduğumuz yerden onların durumuna yorum yapmak işe yaramayacaktır. Çevremde birçok bırakmak için yola çıkıp bırakamayana şahit olmuşumdur. Şimdi uzun uzun onu anlatıp sizleri sıkmayacağım.

 

Sandığımız gibi alkollü içkileri belirli bir kesimin içtiği ise kesinlikle yanlış bir inanıştır. Bir kesim vardır içtiğini çevresinden saklamazlar. Diğer bir kesim vardır ömründe hiç ağzına koymamış gibi davranır. Eşlerinin bile haberi olmadan içer. Peki, alkollü içkiler içilince çevresi anlamaz mı? Kokusu olmayan ve kokusunu giderecek bir şeyler yenilip içilmesiyle onunda önüne geçilir. Açıktan içicisi gizli içicisi herkesi kapsayan bir konudur. Hatta bunun şu partilisi bu partilisi şu cemaati bu bilmem nesi de yoktur.

 

Maliyeti takriben 20 – 30 lira kadar olan bir içeceğin fiyatı 200 lirayı, maliyeti 2 -3 lira olan içecek 12 lira civarını bulunca insanlar kaçak ürüne yöneldi. (Sigarada aynı durumda) Kaçak ürüne yönelince, hiç vergi alamıyoruz. Bu paranın tamamı illegal terör örgütleri ve mafya tik guruplara gidiyor. Bu paralar silah oluyor kurşun oluyor benim askerime karşı kullanılıyor.

 

Etil alkol ile içki yapılması maliyeti yukarıdaki rakamlara düşürmekle birlikte, etil alkol diye metil alkolü satanlar ölüm satmaya başladılar. Biz maliyet artı makul bir vergiye dönersek hem sahte alkolden öleni önleriz. Vatandaş kaçak alkol ve sigaradan vaz geçer, terör örgütlerinin mali kaynağı kesilir.

 

Şimdi gelelim sevgili genç kardeşim sizlere; sigaradan çektiğin bir nefes senin gül gibi ciğerini dört bin zehirli madde ile zehirleyip birçok hastalığın temelini atıyor. Sürekli alkol alırsanız birçok zararını görmekle birlikte beyin hücrelerinizi öldürürsünüz. Sigara ve alkolü önermiyorum.

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış