Şeridine Sığmayan Araba Kullanmasın


16.07.2021

 

 

Yazılarımda çokça trafik hatalarından bahsettiğim için okullarımı sıkıyor muyum diye düşünmeden edemedim.

 

 Sonra bir daha analiz ettim. Bahsettiğim trafik hatalarını benim okurlarımın da yaşadığını ve bunun dile getirmesi gerektiğine karar verdim. Eğer bölünmüş olmayan bir yolda seyrediyorsanız kendi şeridinden gitmeyen birçok araçla karşılaşacaksınız. Kendi yaşadıklarım üzerinden örnekler vereceğim. Birkaç gün önce 5 km uzaklıkta bir yere varıp gelecektim. Keskin bir dönemeç vardı. O dönemece girdim karşımdan biri benim şeritten uçup gelmekte. Biraz daha ileri varınca birisi düz yolda benim şeritten geliyor. Kendisine hızlı hızlı selektör yapınca elini açıp ne var… “Biraz daha öyle gelirsen kaza var.”

 

On dört Temmuzda aşı için ilçeye gidiyordum. Çok dik bir rampayı çıkmaya başladığımızda önümdeki aracı geçmem gerekti. Sinyalimi verip geçmeye başladım. Aniden önüme doğru yolu ortaladı. Şarampole yuvarlanmakla onun arabası arasında kaldım. Sert bir fren ile geriledim. Tekrar arkasından yaklaştığımda yolun tamamının kedinin olduğunu zannettiğini fark ettim. Yol vermiyor. Biraz kendi şeridine giderse çoğunlukla ortalayıp gitmekteydi. Kazanın eşiğinden dönünce korkudan yüreğim ağzıma geldi. Uzuun bir korna basmak sureti ile yol alabildim.

 

Şimdi birde kamyon şoförlerine gelelim. Benim bulunduğum yerde yolun birçok yeri dar. Bir kamyon ile karşılaşınca kamyon yolun kenar çizgilerinden içten giderse benim yoldan çıkıp beklemem gerekiyor. Kamyona yada ağır vasıtalara yol vereceğimiz zamanlar olur. Yüklü yokuş yukarı çıkıyor ve yol daralıyorsa orada yol vermeliyiz. Düz yolda yol daralıyor kamyon hiç hızını kesmeden senin şeridi ihlal ederek geliyorsa bu bir cinayettir.

 

 

Arabayı kendi şeridine sığdıramayanlar araba kullanmasın

 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


2 Yorum
19.07.2021 - 14:19
Trafik yıllardan beri sorun bu ülke de her ne kadar bölünmüş yollara yirmi yıl on yıl önceye nazaran çoğalsa da trafik kazaları azalmış olsa da yine de oluyor hele de bayram günlerinde. Nedeni çok basit kurallara uyulmuyor. En eğitimlimizden en cahilimize kadar sürat yapmayı marifet zannediyoruz. Bir yere 180 km ile gitmekle 120 km ile gitmek inanın bir bir buçuk saat fark ediyor değer mi hayatından olmaya. Kamyon şoförleri ise zaten zır cahil sonradan diploma alıp ehliyet almış durumda bir çoğu benim elimde olsa lise mezunundan aşağısına kamyon ağır vasıta ehliyeti vermem. Konuşacak yazacak çok şey var bu konuda teşekkürler...

22.07.2021 - 08:27
Öncelikle sizi kutluyorum. Trafik kuralları ve buna bağlı olarak da trafikte can güvenliğimiz çok önemli bir başlık. Bu vesileyle geçmiş olsun dileklerimi de iletiyorum. Trafikte son derece dikkatli olmalı ve sorumlu davranmalıyız. Tabii bu sadece bireysel çabamızla olmaz. Uzun vadede eğitim ve kısa vadede de ciddi yaptırımlar büyük önem taşıyor. Maalesef çok büyük acılara, kazalara yol açabiliyor bir anlık dikkatsizlik, dalgınlık veya sorumsuzluk. Bundan dolayı bu kadar önemli bir konuyu işlemeniz çok yerinde bence. Hayatın gerçek yanından kopmamalıyız. Değerli yazarımız Ahmet Zeytinci de hayatı yazılarına taşıyan bir kalem. Okurlara günlük hayata dair doğru mesajlar vermek önemlidir. Sadece naçizane bir tavsiyem var. Yazıyı bir kez daha okursanız birkaç kelimenin yanlış yazıldığını fark edeceksiniz. Tabii bu durum birçoğumuzun yaşadığı bir şey. Tekrar kutluyorum. Allah hepimizi korusun. Kazasız, belasız sürüşler diliyorum. İyi bayramlar.