Ödüllü Şiir Yarışmasına Katıl (YENİ)

SEVGİNİN GÜCÜ-2

Günün Yazısı
Ekleyen : Seyfettin Karamızrak , 07 Temmuz 2019 Pazar aaa Beğen

 

 “Sevilmek istiyorsan önce sevmeyi bileceksin”. Nietzsche
 
Mevlana da der ki: “Düşmanının 40 defa iyiliğini söyle o senin dostun olur, çünkü kalpten kalbe yol gider.”

Dr. Freitag, sevgi için şunları söylemiştir:
“Sevgi terapidir sevginin olduğu yerde korku yoktur.”
“ Sevgi her derde devadır, sevgi hayatı uzatan bir iksirdir.”
“Sevdikçe istediğiniz her şeyi fazlasıyla elde edersiniz.”
“ Ne mutlu sevgide müsrif olabilenlere.”

Mevlana’ya göre: “Sevgi acıları tatlandırır, bakırları altın eder, dertler sevgi ile şifa bulur….” .

Yaşadığımız yüzyılın teknolojik gelişmeleri yüzünden in¬sanoğlu, insana muhtaç olmadığını düşünmeye başlamışsa da, sevgisizliğin bedelini ağır ödeyerek “sevgi” gerçeğini konuşma¬ya başladı. Sevgisizlik hapishaneleri çoğalttı, sokak çocuklarını artırdı.

İnsanoğlu sevme yeteneğini, sevile sevile kazanır. Sevme¬den önce sevilmeyi öğrenir. Sevilme duygusunu yeterince tatma¬mış bir insanın, başkalarını sevebilmesi de oldukça zordur.

Sevgi görmeyen, sevgi veremez. Sevilmeyen sevmez. Sev¬ginin ifadesi hayatı şenlendirir. “Sevginin ilk görevi dinlemek¬tir” diyor filozof Paul Tillich. Alman edebiyatçı Gothe de; “Bir şeyi sevmeden onu anlayamayız” diyor.

Robin Sharma’ya göre, “hayatta en büyük mutluluk, sevildi¬ğimize inanmaktır”.

Sevgi; insanca olan tüm duygu ve düşüncelerin paylaşılmasıdır. Sevgi yaşamı renklendirmekte, değerli ve yaşanır kılmakta¬dır. Sevgi ilgi demektir, hoş görü demektir. Sevgi karşının hak¬kına saygı göstermek ve korumak demektir. Sevgi tahammül göstermek demektir. Sevgi, kişinin kendisini aşması, doğaya, çevreye, tüm canlılara karşı duyarlı ve sorumlu olması demek¬tir. Sevgi onarır, korur, geliştirir, sevgisizlik ise yıpratır, yok eder.

Sevgi, duygu ve düşüncelerin paylaşılmasıdır. Yalnızca maddi olanın değil, bunlarla birlikte acının, sıkıntının, korku¬nun, üzüntünün, sevincin, iyiliğin, erdemin; yani insanca olan tüm duygu ve düşüncelerin paylaşılması, sevginin oluşmasında önemlidir (Erçetin,2006, s.154).

 


KAYNAKÇA
1-Alıcı, Akın. Hayata Yön Veren Öyküler. Epsilon Yayıncılık Hiz. Tic. San. Ltd. Şt. İstanbul:2004.
2-Arslanoğlu, İbrahim. Yaşamımızda ve Eğitimde Sevgi Neden Önemlidir? Dumlupınar Ün. Paneli, Kütahya:2010.
3-Çamlıca, Sait. Öğretmen Tohumda Ormanı Görmeli. Bayrak Matbaası, İstanbul:2009
4-Çamlıca, Sait. Çocuk Eğitiminde 33 Hata. Akis Kitap Yayıncılık Sanayi Ticaret A.Ş. İstanbul:2010.
5-Erçetin, Ş. Şule. Okullarda Şiddet ve Çocuk Suçluluğu. Eğitim ve Şiddet. Hegem Yayınları, Mikro Basım -Dağıtım, Ankara: 2006.
6-Özmen, Fatma. Etkili Eğitimin Gerçekleştirilmesinde Duyuşsal Alanın Önemi –Sevgi Eğitimi- Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi. Cilt: 9 Sayı : 1, Sayfa:193-198. Elazığ:1999.
7- Sharma, Ermiş. Sörfçü ve Patron. Çeviren: Belkıs Dizbudak, Goya Yayınları, İstanbul: 2006.Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Ahmet Zeytinci
08 Temmuz 2019 Pazartesi 15:44:31
Ruhun ve bedenin en büyük ilacıdır sevgi, insanın en büyük dayanağıdır, baş tacıdır sevgi. Bilimsel olarak da kanıtlanmıştır ki, birçok ruhsal sıkıntının ve ölümcül hastalığın iyileştirilmesinde, sevgi birinci derecede rol oynamaktadır...Bugün dünya toplumlarının içinde bulunduğu kargaşa ortamının en büyük nedenlerinden biri sevgi yoksunluğu ve sevgi yoksulluğudur. Sevgisizlik ve birbirimizin düşüncelerine olan saygısızlık yirminci yüzyılın başından itibaren dünya toplumlarını birbiri ile çatışır ve kavga eder duruma getirmiştir...Hadis-i Şeriflerden de biridir '' İman etmedikçe cennete girmezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş sayılmazsınız'' demek ki birçok problem birbirimizi azıcık sevmek ile ilgi göstermek ile halledilebilecek gibi görünüyor... Kutluyorum yürekten Seyfettin Bey...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...