SHAKESPEARE’NİN HAMLET OYUNUN İNCELENMESİ

Günün Yazısı
Ekleyen : Enes Yıldız , 18 Aralık 2018 Salı aaa Beğen 1
SHAKESPEARE’NİN HAMLET OYUNUN İNCELENMESİ
 
Kişiler:
Hamlet:  Ölen Kralın Oğlu Ve Danimarka Prensi
Claudius: Danimarka Kralının Abisi Ve Gertrude İle Evlenir.
Polonius: Saray Adamı Ve Claudius’un Danışmanı, Ophelia Ve Laertes Babası.
Gertrude: Hamlet’in Annesi Ve Ölen Kralın Eski Eşi, Claudius’un Yeni Eşi
Laertes: Polonius’un Oğlu Ve Ophelia’nın Kardeşi
Ophelia: Polonius’un Kızı Ve Leartes’in Kardeşi
Rosencrantz Ve Guildenstren: Hamlet’in Üniversite Arkadaşları
Horatio: Hamlet’in Planlarını Açıkladığı Sırdaşı
Hayalet: Hamlet’in Babasının Hayaleti Ondan İntikam Almasını İsteyecek
Fortinbras: Norveç Kralının Yeğeni Ve Danimarka Tahtının Varisi
Diğer Oyuncular: İki Haberci, Gemici, İki Mezarcı, Rahip, Yüzbaşı, Elçiler, Francısco, Barnardo, Marcellus, Lord, Soylular, Osrıck, Voltemand, Reynaldo.
 
Oyunun Özeti (Perde Perde)
1.Perde 1.Bölüm
Kral Hamlet’in Babasının Hayaletinin Elsinore Kalesinde Dolaştığını Görüyorlar. Muhafızlar Nöbetteyken Hayalet Geliyor Korkuyorlar.
1.Perde 2.Bölüm
Hayaleti Gördüklerini Hamlet’e Anlatıyorlar. Claudius Hamlet’in Annesiyle Evleneceğini Duyurur.
1.Perde 3.Bölüm
Polonius Çocuklarını Gemiye Bindirir O Sırada Ophelia, Hamlet’in Onu Sevdiğini Ona Geldiğini Söyler. Babası Hamlet’i İstemez.
1.Perde 4.Bölüm
Hamlet Hayaleti Görmek İçin Nöbet Tutar. Hayalet Gelir Ve Hamlet’i Yanına Çağırır.
1.Perde 5.Bölüm
Hayalet, Hamlet’e İntikam Almasını İster. Babasının Ölümünün Cinayet Olduğunu Söyler. Hayalet Kendisinin Cüzamlı Zehirle Öldürüldüğünü Söyler Ve Sonra Eşine Sahip Olduğunu Söyler.
 
2.Perde 1.Bölüm
Polonius Adamına Görev Verir Ve Danimarka’ya Hamlet’i Gözlemeye Gönderir. Polonius Hamlet’in Kızına Sevdiğini Söylemesinden Rahatsız Olmuştur.
2.Perde 2.Bölüm
Kral, Kraliçe Ve Polonius Aralarında Konuşuyorlar. Kraliçe Ve Polonius, Hamlet Hakkında Konuşurlar. Hamlet Deli Rolü Yapmaya Başlayacak.  Rosencrantz Ve Guildenstren İle Hamlet Aralarında Konuştular. Polonius, Sarayına Oyuncular Getirtir Ve Oynanacak Oyunu İzleyecekler .
 
3.Perde 1.Bölüm
Polonius Ve Claudius, Hamlet’i Gözetlemek Ophelia’yı Kullanır. Böylece Hamlet’in Kızına Aşık Olup Olmadığını Öğrenmeyi Amaçlar. Hamlet, Ophelia’yı Sahte Olmakla Suçlar Ve Ona Manastır’a Kapanmasını Söyler.
3.Perde 2.Bölüm
 Gezgin Bir Oyuncu Topluluğu Kralın Kardeşi Tarafından Öldürüldüğü Bir Oyun Sergilerler. Claudius Oyunu İzlerken Suçluluğunu Açığa Vurur Ve Hamlet Olayı Öğrenir. Hamlet Deli Taklidi Yapmaya Çalışıyor.
3.Perde 3.Bölüm
Hamlet İntikamını Düşünür Ve Hakkı Olduğuna İnanır. Hamlet Sonra Annesinin Yanına Gidecek.  Polonius, Hamlet’in Peşine Adam Gönderir.
3.Perde 4.Bölüm
Polonius, Karısının Odasına Saklanır Çünkü Hamlet’i Dinlemek İstiyor. Hamlet Birden Kılıcını Çeker O Sırada Polonius Yerinden Çıkar Ve Polonius’u Kılıcıyla Öldürür. Hayalet Gelir Hamlet’ E Emir Verir.
 
 
4.Perde 1.Bölüm
Gertrude Olanları Kral’a Anlatır. Gertrude Kralla İş Birliği Yapıyor. Kral Emir Verir Polonius’un Ölüsünü Aldırmak İçin Adam Gönderir Ve Kiliseye Götürmesini Söyler.
4.Perde 2.Bölüm
Rosencrantz, Hamlet’e Polonius’un Ölüsünü Sorar. Hamlet Söylemez.
4.Perde 3.Bölüm
Kral Hamlet’e Polonius’u Ölüsünü Sorar Hamlet Söyler. Hamlet Öldürülmek Üzere İngiltere’ye Gönderir.
4.Perde 4.Bölüm
Hamlet Gelir Yüzbaşıyla Konuşur. Polonya’ya Saldıracağını Öğrenir.
4.Perde 5.Bölüm
Kral, Kraliçe Ve Ophelia Aralarında Konuşurlar. Ophelia Şarkı Söyler.
4.Perde 6.Bölüm
Denizci Horatio’ya Hamlet’ten Mektup Getirir.
4.Perde 7.Bölüm
Kral, Laertes’in Hamlet’i Öldürmesine Yardım Eder. Gertrude, Ophelia’nın Boğulduğunu Haber Verir.
 
5.Perde 1.Bölüm
Soytarılar Mezar Kazıyorlar. Hamlet Gelir Onlara Mezarı Kimin İçin Kazdığını Sorar. Kendisi İçin Olduğunu Öğrenir. Hamlet, Danimarka’ya Döner Ve Babasının Soytarısı Yorick’in Kafatasını Bulur Ve Ölümlülüğü Hatırlar.
5.Perde 2.Bölüm
Hamlet Ve Laertes Düello Yapar İkiside Düelloda Yaralanır. Claudius, Hamlet’e Zehirli Kadeh Verir. Bu Kadehten İçen Gertrude Ölür. Hamlet, Claudius’u Yaralar Ve Zehirli Şarabın Geri Kalanını Zorla Ona İçirir Ve Hamlet Ölür. Fortinbas Cesetleri Taşır.
 
 
 
Ölenler Kimlerdir Ve Nasıl Öldüler?
Rosencrantz Ve Guildenstren: Başları Kesildi.
Polonius: Hançerle Öldürülür.
Gertrude Ve Kral: Zehirlenir.
Ophelia: Boğulur.
Hamlet, Claudius Ve Laertes: Yaralanır Ve Zehirlenir.
 
Temalar:
İntikam, İhanet, Onur, Ölümlülük
Olay yeri:
Danimarka’da Elsinore
 
Anne Kompleksi (Oidipus Kompleksi)
Hamlet, Annesinin Odasına Gittiği Zaman Orada Bulunan Üvey Babasını Hançerle Öldürdü. Üvey Babasını Hiç Sevmezdi. Hamlet Annesinin Amcasıyla Evliliğini Yadırgar. İşte Bu Oidipus Kompleksidir. Babasının Rakip Olarak Görme Ondan Nefret Etme Onu İstememesi Olayıdır. Bu Durumda Çocuk Annenin Gözdesi Olma Çabası, Onu Sahiplenme Duygusu, Babasıyla Paylaşamama, Babasının Saf Dışı Bırakma Yönünde Davranması Şeklindeki Dürtüdür. Bu Kompleks Sigmund Freud’un Teorisidir.
 

Hamlet, Shakespeare’in En Uzun Oyundur Ve Belki De En Zorlu Başrolünü İçerir. Aynı Zamanda Popülerliğin En Uzun Süre Koruyan Trajedisidir. Oyun Krallık, Savaş, Çılgınlık Ve İntikam Öyküsüdür. Aynı Zamanda Babası Ve Krallığına Karşı Sorumlulukları İç Güdüleri Ve Mizacına Tam Ters Olan Sorunlu Bir Adama Odaklanır. Efsanevi Danimarkalı Kralı Hamlet Hakkındaki Aşk Hikayesi Olarak Nitelendirilen Kaynak Metnin Aksine, Hamlet Oyunu First Folio’daki Danimarka Prensi Hamlet’in Trajedisi Başlığının Da Ortaya Koyduğu Gibi Tartışmasız Bir Trajedidir. Shakespeare, Hamlet’in Sahte Deliliği Ve İntikam İsteği Hakkındaki Detayları Korur, Ama Hayaleti Adlandırılarak –Onun Adı Hamlettir- Ve Horatio Adında Kahramana Eşlik Eden Bir Arkadaş Ekleyerek Yenilikler Getirir. Shakespeare Babalarının İntikamını Almak İsteyen İki Oğul Daha Ekler: Laertes Ve Fortinbras
Hamlet Oyunu Kaderin Ve Acımasız Talihin Kurbanı Bedbaht Bir Kahramanın Öyküsü Olarak Da Okunabilir. Her İki Okumada Da Karakterler Ve İçinde Bulunduğu Dünya Karamsarlığın Ve Çürümenin Etkisi Altındadır.
 
Oyunun Geçtiği Elsinore Kalesi
Aslında Danimarka’nın Zealand Adasındaki Antik Bir Kale Olan Kronborg’tur. 1850’lerde Yeniden İnşa Edilen Kale, Shakespeare’in Zamandaki Görünümünü Korur.
 
Ophelia’nın Ölümü
Bu Etkileyici Tasviri, 1852’de İngiliz Ressam John Everett Milais Tarafından Çizilmiştir. Yüzen Çiçekler Oyunda Tarif Edilen Ophelia’nın Çelengine Karşılık Gelir.
 
Hamlet Oyunun Filmleri
1964 Yılında Grigori Kozintsev Oyunun Bir Sovyet Film Uyarlamasını Yönetir.
1996 Yılında İngiliz Oyuncu Kenneth Branagh Dört Saatten Uzun Süren Bir Film Versiyonunu Yönetir.
2001 Yılında Yönetmeni Peterbrook, Japonca Ve Swahilice Konuşan Oyuncularla Paris’te Çok Dili Bir Hamlet Oyunu Yönetir. Başrolünde Ethan Hawke Vardır Ve Olay New York City’de Geçer.
 
 
Hamlet’ten güzel bir söz
Göründüğünden çok daha büyük bir keder var içimde, bunlar sadece acının görünen yüzü
 
İlgili Linklerimiz.
 
 

 


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...