Türkiye'ye Müslüman Ülkelerden Ambargo


14.10.2020

 Son zamanlarda farklı platformlarda bir hayli tartışılan ve asıl nedenini bir türlü kavrayamadığımız Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Fas'ın Türk mallarına resmi bir şekilde yasak getirmesi, ambargo uygulaması veya vergisini %90'a kadar arttırması hadisesi diğer Müslüman ülkelerce şaşkınlıkla karşılansa da bunu uzun bir zamandır gayri resmi bir şekilde yürüttüklerinden Türkiye'de gayet tabii karşılandı. Bunun nedeni haklı olmaları değil, kendilerinden bekleneni yapmaları.

 Bir ülke istediği malı reddetme lüksüne sahiptir. Fakat bu ambargo 'müslüman' diye tabir ettiğimiz yönetimlerden gelince ister istemez insanda Prygamber Efendi'mizin ''Müslümanlar ancak kardeştir'' hadisine binaen bir burukluk, üzüntü, hatta öfke meydana geliyor.

Donald Trump'un Suudi Arabistan ziyareti sonrasında Suudi'lerden çok yüklü miktarda haraç aldığı gerçeği ile bugün gayrimüslimlere karşı cihat ilan etmiş Azerbaycan'a ateşkes önerisinde bulunmaları gerçeğini ele aldığımızda şunu anlıyoruz ki eğer bugün Amerika Türkiye ile savaşsa müslümanmış değilmiş demeden Türkiye'ye ilk saldıran ülkeler bu kendilerini müslüman sanan ülkeler olacaktır.

Bir diğer yandan Ukrayna gibi bir devletin birçok konuda müslüman ülkelerden daha delikanlı bir tavır sergilemesi de unutulmamalı. 

Bu ülkelerin neden yüz yıldan uzun süredir Filistin'de zulüm yapan İsrail'i, Arakan'da, Keşmir'de müslüman kanı dökenleri hiçbir şekilde kınama zahmetinde bulunmamalarının yanında bu zulme dur demek isteyen herkese karşı cephe oluşturmaları, bizim asıl düşmanımızın ne Amerika ne Rusya ne de Avrupa olduğu gerçeğini tüm çıplaklığıyla önümüze seriyor.

Türkiye biraz sendeler, elbet toparlar fakat bunu hiçbir zaman unutmaz.

Son olarak; ellerinden geleni ardına koymamak suretiyle bize her şeyi yapabilirler. Hatta çok daha ileri giderek ülkeye girişimizi de yasaklayabilirler. Fakat ilerleyişimizi durduramazlar, bize diz çöktüremezler. Ülke olarak çok zor 2-3 yıl bizi bekliyor. Sonrası bahar, sonrası refah, sonrası yokuş aşağı...

 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


2 Yorum
16.10.2020 - 10:05
Araplar hiç bir zaman Türk dostu olamamıştır. Birbirlerine dost değiller ki bize dost olsunlar. 5000 yıldır birbirlerini boğazlayan çapulcu takımı

Esa
19.10.2020 - 12:10
Müslüman kelimesi bir çok yerde küçük harfle yazılmış, buna rağmen çoğunlukla cümle kuruluşları, anlatım bozuklukları, imla, noktalama açılarından özenli bir yazı. İçerik ise güncel ve üzücü bir siyasi gerçeği ortaya koyuyor. Devletler arasında çok defa millet ve kültür birliği dahi düşman olmaya engel olamıyor. Bunu Gazneli, Selçuklu savaşları ile Akkoyunlu, Osmanlı Safevi savaşlarında dahi gördük. Aralar ile TC nin dost olması ütopyadan ibaret. Bunu bizzat 1908 den itibaren Pan İslamizm düşüncesinden vaz geçerek gösterdik.